11کوزه

AQUARIUS

علامت مشخصه

سفیروت

 جلال و عظمت ، הוד

نام عبری

דלי

خصوصیات مهم

 آزادیخواه، بی توجه

نام لاتین

 AQUARIUS

لفظ کلام

 من می دانم

نام فارسی

 کوزه

حساسیت های کالبدی

 پاها، قوزک پا

نام عربی

 دلو

مستعد به بیماری های

 کمردرد

نام هندی

 KUMBA

سنگ جواهر

 عقیق سلیمانی ، שוהם

سیاره حاکم

 اورانوس

فلز

 آلومینیوم

علامت سیاره

روز خوش یمن

 چهارشنبه

عنصر

 هوا

عدد شانس

 1 و 7

ماهیت

 ثابت

رنگ ها

 آبی فیروزه ای

طبیعت

 مثبت – بایر

گلها

 گلایل، ارکیده

جنسیت

 مذکر- مرطوب

سبط

 یوسف ، יוסף

 

یازدهمین صور فلکی در منطقه البروج، دلو یا آکواریس است. برجی که نشانه شخصیتی آزادی خواه، باهوش، دانا، ثابت قدم، رک گو، مستقیم، انعطاف پذیر و گاه کله شق است.

ویژگی اخلاقی

زادگان این ماه، افرادی پرتلاش، با اهدافی روشن و مشخص، مسوولیت پذیر، با ادب، جذاب، هنرمند و گاه گوشه گیر هستند.

احترام به اندیشه

ماه دلو در قیاس با ماه های دیگر، بیش از همه، به اندیشه ها، افکار و عقاید دیگران احترام می نهد.

وظیفه و یاری

اگر مسوولیتی به او واگذار شود، همه کوشش خود را می کند تا کارها به بهترین نحو انجام شود. چنان چه دشواری و مشکلی هم پیش آید، برای کمک و یاری، بی درنگ داوطلب خواهد شد و از هیچ کمکی کوتاهی نمی کند.

عشق، احساس، عاطفه

در میدان حس و عاطفه، احساس های مثبت و انسانی کوزه ها گاهی بسیار شدید است؛ ولی با نیرویی که دارند، بر آن چیره می شوند. چنان که در عشق و علاقه هم، صبور، شکیبا، وفادار و خوددار هستند.

یاری

زادگان ماه کوزه یا آکواریس در سطحی گسترده، پایه گذار خوبی و نیکی هستند و از هیچ کوششی در یاری رساندن به انسان ها فروگذار نمی کنند.

دلو یا شواط عبری

دلو، برابر با ماه عبری شواط است که به باور یهودیان، هنگام حیات و زندگی دوباره گیاهان یا جشن ایلانوت است. همان که نمودار جوانه و شکوفه زدن درختان، زایش و تولدی دوباره به شمار می آید.

کام یابی

Kumba یا کوزه، هنگامی به آسانی کام یابی نصیب او خواهدشد و بر دشواری چیره می شود که به ابعاد زندگی نظم بخشد، از قانون شکنی بپرهیزد، محدودیت های لازم را رعایت کند، همه چیز را تحت بررسی و کنترل درآورد و از حساسیت های بیش از اندازه خود بکاهد.

وارث اسد یا شیر

زادگان ماه کوزه، وارث ویژگی های اسد یا אריה هم بوده، کم و بیش به گونه ای اخلاق و رفتار شیر را هم چون تکبر، غرور، توانایی بالا در رهبری، خلاقیت، هوش، درایت، بی قراری، پرخاشگری و گاه خشم و عصبیت به ارث برده اند.

هوا و اورانوس

آکواریس یا کوزه، با داشتن عنصر هوا که نماد قدرت، فهم و درک بالاست و نیز نیروی اورانوس که سیاره حاکم و مظهر نوآوری، قدرت و سازندگی همراه با خلاقیت است، می توانند بر مشکلات و نقاط ضعف خویش چیره شده، در راستای تکامل و آرمان های مثبت در فراز و نشیب زندگی، پیروزی های بیشتری را به دست آورده، سرنوشت خود را به خوبی رقم بزنند.

ایثار

متولدان ماه هندی Kumba با داشتن روحیه آزادی خواهانه و منش های انسانی والا، بی توجه به رنگ پوست، دین، نژاد ملیت آماده اند تا با ایثارگری، مبارزه و مجاهدت تا مرز نیستی و خطر برای خدمت به دیگر انسان ها، بی کوچک ترین چشم داشت در کمال شجاعت و شهامت با وظایف انسانی خویش عمل کنند.

آزادی

کوزه همان قدر که به آزادی خود اهمیت می دهد، آزادی دیگران و آن چه به این میدان پیوسته است، برایش مهم است. اصولا آنها در اندیشه سعادت انسان هستند و برای همنوع؛ مانند خویش، ارزش و احترام می نهند.

آزادی و مبارزه

ما درباره آزادی سخن گفتیم. یادمان باشد که متولدان ماه کوزه یا دلو، انسان های مهربان و دلسوزی هستند؛ اما در برابر برخی مسایل و به ویژه کسانی که بخواهند این آزادی را از آنها بگیرند، مقاومت نشان می دهند. نیز بیشتر شخصیت های نامی آزادی خواه و مبارز در این ماه به دنیا آمده اند؛ همانند چگوارا.

هوا، عنصر یا المنت کوزه هاست و بنابراین اخلاق آنها، کیفیت دوگانه ای دارد. نمای بیشترشان استوار و محکم است و در مسایل احساسی، کم عاطفه و بی وجدان به نظر می رسند. البته دلیلش آن است که ایشان، کمتر هیجان زده می شوند و احساس خود را می نمایند.

احساس خشم

گاهی هم چنان تحت تاثیر قرار می گیرند که ناخودآگاه اشک هاشان سرازیر شده یا به سبب هیجان های درونی، کنترل خود را از دست می دهند. در نتیجه، کارهایی می کنند که پس از فروکش کردن خشمشان، ندامت و پشیمانی ایشان را در پی دارد.

احساس تنهایی و زودرنجی

بیشتر متولدان ماه آکواریس یا דלי ، در زندگی، احساس تنهایی شدیدی می کنند و همین، زودرنج بودن آنها را برمی انگیزد.

شورش

پیشتر گفتیم که کوزه ها همراه با مهربانی و دلسوزی، گاه مبارز و مجاهد می شوند و اکنون دوباره می گوییم که آنها یاغی ترین و شرورترین ماه ها هستند. گاهی طغیان و شورش ایشان، چنان شدید است که دیگران به آسانی نمی توانند ماهیت واقعی کوزه را لمس کنند یا وی را به گونه ای کامل درک کنند.

رهاورد ونوس

با تاثیر ونوس بر ماه کوزه، اشتیاق ایجاد روابط و پیوندها فزونی خواهد یافت. گرچه بییشتر آنها نمی توانند به خوبی احساس خود را به نمایش بگذارند و مانند فردی بی تجربه، با رفتارشان چنان کاری می کنند که پیوندشان بسیار زود، رو به سردی کشیده می شود.

اصول و قانون

متولدان ماه کوزه، مایلند که استانداردها و روش زندگی خود را بر پایه اصول مورد توجه خود بنا نهند؛ یعنی که دوست دارند در زندگی همواره چهارچوب، قانون، قاعده، اصول و نظم مورد علاقه خود را داشته باشند.

میدان دوست داشتن

دلو در مقوله دوست داشتن، هرگز دوست ندارد که طرف مقابل، همه چیز را برای خود بخواهد یا از آن خود بداند؛ یعنی به طور کامل، با حس مالکیت فرد مخاطب، مخالف است. یک کوزه می تواند خیلی ها را در قلب خود جا بدهد؛ مانند عشق به پدر و مادر، عشق به همسر، علاقه به فرزند، دوست داشتن استاد، مردم، همکار و ... که زن یا مرد کوزه می کوشد این مورد را به فرد روبه رو تفهیم کند و بیاموزاند.

دانش

در بخش علم و دانش هم کومبای هندی یا همان دلو، جذب دانش و دنیای علوم ناشناخته و غیرمتعارفی چون علوم اسرارآمیز، ماوراءالطبیعه و بسیاری دیگر می شود.

مریخ

با تاثیر سیاره مریخ بر دلو، نکات خوب و مثبتی پدید می آید. متولدان این ماه به گونه شگفت انگیزی، خواهان استقلال فکری و آزادی اندیشه، بیان و عمل هستند. روشن است که اگر کسی یا گروهی بخواهد این آزادی و استقلال را از آنها بگیرد یا کم کند، حتما وارد عملیات فیزیکی یا مبارزه مسلحانه می شوند.

نفود مریخ

ازدیگر آثار آمیختگی سیاره مریخ بر ماه کوزه، پیوستگی هوش و درایت است که رهاورد آن، گسترش توسعه و دگرگونی در خلاقیت ها و آفرینش راه های نوین و کامل در راستای مسوولیت های زندگی است.

عدالت و تحول

یادمان باشد که کوزه ها در برابر هرگونه تبعیض و بی عدالتی، از خود واکنش نشان می دهند. این چنان است که حتی اگر دولتی نقاط مثبت بسیار داشته باشد، همان تبعیض یا بی عدالتی در هر بخش، سبب می شود تا حاکمیت دستگاه و نظام مستقر، زیر بار پرسش کوزه ها برود و از آن بیزار شده، بکوشند تا دولت را برکنار کرده، تغییر و تحول نوینی را بیافرینند.

خودستایی

یکی دیگر از نقاط ضعف آنها تعصب بسیار به خودستایی و عقاید و سلیقه های ایشان است؛ یعنی دیگران باید همواره افکار و اندیشه های کوزه ها را بپذیرند و بستایند. چنان چه فکر کوزه ها را نادیده بگیرند، عدم تمکین یا نافرمانی کنند؛ زادگان ماه آکواریس یا دلو هم، بازتاب توهین آمیز نمی نمایند یا بی حرمتی نمی کنند.

جبهه گیری

البته گاهی موضوعی رنجش خاطر آنها را بر می انگیزد و این زمانی است که در می یابند طرفشان در برابر او جبهه می گیرد. پس خودشان جبهه ای می گشایند و رفتارهای ناشناخته ای از خود نشان می دهند؛ اما باز هم می کوشند تا حد امکان ناراحتی خود را بروز ندهند.

مهمانی و گردش

از دیگر سرگرمی های آکواریس یا دلو، شرکت در محافل و مجالس است. آنها عاشق مهمانی، گردهمایی عمومی، سینما، تئاتر و کنسرت هستند و به عبارتی؛ همواره برای خود، لحظه ها و فرصت های خوب، زیبا و نابی می آفرینند.

آرمان گرایی

با تاثیر سیاره مشتری بر دلو، آرمان گرایی کوزه شدت می یابد و اوج می گیرد.

تبعیض

برای آنها هرگونه تبعیض بین طبقات، نژادها، عقاید، آرا و اندیشه ها پذیرفتنی نیست. ایشان بر این باورند که نمی توان یک نوع استاندارد فکری، قانون، چهارچوب و اخلاق اجتماعی را برای همه در نظر گرفت یا یکسان دستور داد و دیکته کرد. بلکه هرکس باید بسته به مقتضای زمان، مکان، تناسب و امکانات خود، بهینه و مطلوب زندگی کند.

پیوند و دوستی

کوزه ها در گستره پیوند و دوستی، فرصت و لحظه های خوب و نوینی را برای طرف خود پدید می آورند. گرچه در آغاز، احساس غربت و بیگانگی آنها با دیگران، محسوس است و چنین می نماید که دوستی با ایشان دشوار است.

دوستی و استقلال

این ویژگی به سبب حس استقلال طلبی و آینده نگری کوزه است و اگر طرف مقابل، همه اینها را دریابد و درک کند، پیوند و دوستی ژرف و عمیقی پدیدار شده، خواهیم دید که همیشه با این روحیه آرمان گرا و انقلابی، وجودش را ارمغان دوستان و نزدیکان خواهدکرد.

ازدواج و آزادی

آنچه برای کوزه ها به ویژه در ارتباط با دیگران، مهم است، حفظ استقلال و احترام به آزادی فردی آنهاست. هرچند ممکن است در این راه به جایی برسند که کاملا تنها و بدون همدم شوند و در کار ازدواج چنان که طرف رو به رو او را درک نکند، کار برای دلو، دشوار و دردسرساز می شود.

دوستی، رضایت، استقلال

کوزه ها برای همان حالت استقلال خواهی، گاه در کمال شهامت و دلاوری، رفتارهایی از خود می نمایند که بر خلاف عرف و عادت عامه مردم است. آنها هرگز از داوری و قضاوت دیگران، واهمه و ترسی به خود راه نمی دهند؛ ولی در دوستی، همه کوشش را به کار می گیرند تا نظر و رضایت طرف مقابل را جلب کنند.

میدان اقتصادی

زادگان ماه آکواریس یا کومبا در میدان مالی، تجاری و هنگام داد و ستد، با نمودن استدلال های منطقی و به کارگیری توانایی، تخیل و اندیشه های مثبت، پیشرفت بسیار عالی داشته، در پذیرش مسوولیت ها هم پیروزی هایی به دست می آورند؛ اما سخت شگفت است که بیشتر وقت ها در مسایل مالی، برای دیگران، بیشتر سودآور هستند تا برای خودشان.

اثر خورشید بر کوزه

با اثر خورشید بر ماه دلو، اوضاع مالی، درآمد و کسب آنها رونق و افزونی گرفته، استعداد ایشان در صنعت برقی و کارهای الکترونیک، درخشش بیشتری می یابد.

نیز به شناخت دانش بشری بیشتر می گراید.

در زمینه نویسندگی هم، استعداد خود را برای انعکاس و بازتاب مشکلات و دشواری های انسان به کار می گیرند که این کار، بسیار ستودنی است.

نمای کوزه

متولد ماه Kumba از نمای ظاهری، بیشتر قد و قامت میانه و متوسطی دارد که با افزایش سن، رفته رفته و به ویژه از ناحیه شکم، چاق و فربه تر می شود.

دلو صورت کشیده ای دارد که با ترکیب اعضای مناسب آن، چهره گیرا و خوبی را پدید می آورد. نیز موهای روشن جوانی که با افزایش سن، به تیرگی می گراید و چشمان فندقی یا عسلی رنگ که با جذابیتی ویژه و در غرب بیشتر به رنگ آبی، او را همراهی می کند.

چشم کوزه

حالت چشمان دلو چنان است که آرامش ویژه و نیروی بسیار زیادی دارد و به آسانی هم، مخالفان را تحت تاثیر قرار می دهد.

نیرو و دشواری

متولدان ماه دلو یا کوزه از نظر قوه و بنیه، به ویژه در زانو و مچ پا توانمند نیستند. آنها بسیار آسیب پذیر بوده، آماده بیماری های استخوانی و دشواری های ناشی از کف پا هستند که می تواند دردهایی را در بخش کمر بیافریند.

بیماری

بیماری های دیگر کومبا عبارتند از دل درد، بیماری چشم، گردش خون و بیماری اعصاب که معده را دچار گرفتاری می کند.

رنگ

رنگ مناسب آکواریس یا دلو، آبی و به ویژه، آبی فیروزه ای است.

نماد

آبی، نماد دریا، طهارت پاکی، رنگ آسمان و نمودار دنیای روحانی است. نیز انرژی این رنگ، روحیه هنرمندانه ای را پدید می آورد و سبب می شود تا زاده این ماه به اصول واقع گرایی نزدیک شود، چنان که احساسات وی را افزایش می دهد. هرچه رنگ آبی روشن تر شود، اعتماد به نفس بیشتری را می آفریند. نیز برای اشتیاق به صلح، دوستی، آرامش و مهرورزی افزوده و شاید که تنبلی و فرار از انجام دادن وظیفه و مسوولیت را سبب شود.

آرایش خانه

باید بدانید که کوزه ها برای پیشگیری از اضطراب، افسردگی و پیدایش محیط مناسب و آرام می توانند با تزیین و آرایش محیط کار یا خانه با چند شاخه از گلهای گلایل یا ارکیده، خود را یاری کنند.

طبیعت
آنها به طبیعت و زیبایی های آن علاقه مند بوده، بسیار اهل سفر هستند و در هر فرصتی، به ویژه هنگام تعطیلات با سفر به جاهای خوش آب و هوا یا یک مزرعه و سبزه زار، دور از هیاهوی شهر می توانند اثر خوب و مثبتی را در درون خود احساس کنند.

افراد نامی ماه کوزه
افراد زیر، شخصیت های نامی و پرآوازه ای هستند که در ماه کوزه یا دلو به دنیا آمده اند:

·        موتزارت – موسیقی دان اتریشی

·        لرد بایرون – شاعر انگلیسی

·        چارلز داروین – پژوهش گر و نظریه پرداز انگلیسی

·        آبراهام لینکلن – رییس جمهور امریکا

·        چارلز دیکنز – نویسنده انگلیسی

·        توماس ادیسون – مخترع امریکایی برق

·        فرانکلین روزولت – رییس جمهور امریکا

·        چارلز لیندن برگ – خلبان امریکایی

·        کریستین دیور – طراح لباس فرانسوی

·        رونالد ریگان – رییس جمهور امریکا

 

 

 

آتش خاک هوا آب

حمل

ثور جوزا سرطان
اسد سنبله میزان گژدم
قوس جدی دلو حوت