10بزغاله

CAPRICORN

علامت مشخصه

 

سفیروت

 ابدیت، همیشگی ، נצח

نام عبری

גדי

خصوصیات مهم

 بلند پرواز، رهبر

نام لاتین

 CAPRICORN

لفظ کلام

 من استفاده خواهم کرد

نام فارسی

 بزغاله

حساسیت های کالبدی

 ساق پا، معده

نام عربی

 جدی

مستعد به بیماری های

 پا درد، رماتیسم

نام هندی

 MAKARA

سنگ جواهر

 زمرد کبود ، תרשיש

سیاره حاکم

 ساترن

فلز

 نقره

علامت سیاره

روز خوش یمن

 شنبه

عنصر

 خاک

عدد شانس

 2 و 8

ماهیت

 اصلی - اساسی

رنگ ها

 بنفش ، خاکستری، سیاه

طبیعت

 منفی – نیمه باردار

گلها

 گل همیشه بهار، بنفشه

جنسیت

 مونث – سرد

سبط

 آشر ، אשר

بزغاله یا جُدَی Capricorn دهمین صور فلکی در منطقه البروج، جُدَی یا Capricorn است.
ویژگی رفتاری
برجی که نشان آن، شخصی مبارز، پرکار، مصمم، باثبات، با دیدی قوی، تشخیص درست و کارآمد است که با نیرو، قدرت، تحمل و شکیبایی بالا در رویارویی با فراز و نشیب های زندگی، با شجاعت در پی حل و چاره اندیشی خواهد بود.
دوستی و شراکت
بزغاله در دوستی، معتمد و شریکی امین است.
ویژگی اخلاقی
او فردی با اراده، خودمحور، رییس گونه، شاد؛ ولی درون گراست که محافظه کار و بسیار تودار بوده، در پی پول، پرستیژ، کسب اعتبار، آبرو و مقام است.
احساس مسوولیت
زادگان ماه Capricorn در قیاس با ماه های دیگر، احساس مسوولیت بیشتری دارند و در هر کار و مقامی که باشند، این مسوولیت ها را به گونه ای ژرف و عمیق درک می کنند. از این رو بیشتر مواقع نگران به نظر می رسند. همین سبب می شود تا گاهی اتکا به نفس خود را به تندی و زود از دست بدهند و دلسرد شوند.
پول
بزغاله ها در دنیای مادی و به دست آوردن پول، موفق هستند.
نقاط ضعف
از دیگر نقاط ضعف آنها، تنبلی ذهنی، تمرکز حواس کم، غرور بسیار و گاه داشتن قلبی تهی از عشق واقعی است.
ماه عبری طوت
جدی یا بزغاله، برابر با ماه عبری "طِوِت" است که در آن، پس از نهایت تاریکی و ظلمت، جرقه های امید یافت می شود؛ یعنی، از دید قبالا و عرفان، نوری است که از دل تاریکی می آید و روشنایی به ظهور می رسد.
جشن حنوکا و بزغاله
از این رو، عید و جشن حنوکا که نماد تجلی نور الهی است، ره گشا و پیش درآمد ماه طوت به شمار می آید و پیش از آن قرار گرفته است.
بزغاله وارث خرچنگ
متولدان ماه جدی یا גדי، وارث برخی ویژگی های خرچنگ یا سرطان هم هستند؛ مانند ترس، اضطراب، دوری از ریسک کردن، وابستگی و به ویژه؛ دلبستگی به مارد، شک و تردید.
رهاورد چیرگی سیاره ساترن
ایشان با داشتن المنت یا عنصر خاک که مظهر احساسات بالاست و نفوذ نیروی سیاره حاکم که ساترن و نماد استدلال های دقیق منطقی و مطالعه و بررسی های عمیق است، می توانند با بهره گیری درست از انرژی های موجود، بر مشکلات و نقاط ضعف خود چیره شوند و در رسیدن به تکامل و اهداف مثبت، در فراز و نشیب زندگی، پیروزی بیشتری را به دست آورند.
تکبر بزغاله
یکی دیگر از مهم ترین نقاط ضعف بزغاله ها، داشتن تکبر در رسیدن به حد اعلا و بالای مقام و رتبه در اجتماع است.
استواری – قاطعیت
آنها بسیار مصمم و مثبت هستند و هدف خود را با استواری و قاطعیت پی می گیرند.
خواسته ها – چیرگی بر دیگران
بزغاله یا Makara، در مسیرش بی هیاهو، با صبر و حوصله، متانت و اعتماد به نفسی که دارد؛ می تواند به آسانی، خواسته ها، امیال و افکار خود را به هر کسی دیکته کرده، بگوید و مخاطب خود را قانع کند. شاید هم به گونه ای، او را آلت دست خود قرار دهد.
رهاورد چیرگی سیاره ماه
با این که رفتار بیشتر بزغاله ها سنتی است و روحیه سنت گرا و محافظه کارانه ای دارند، با ورود سیاره ماه، این امر فزونی می یابد و مادی گرایی و جاه طلبی آنها بیشتر شده، عشق به امور معنوی، کمتر می شود.
خاک و خاک بازی
از آن جایی که عنصر ماه جدی، خاک است؛ بخش بیشتر کاری او به خاک بازی یا در واقع، خرید و فروش زمین، ساختمان سازی، بساز و بفروش و امور تجاری مربوط به زمین و ملک می گذرد که در این راه، بسیار هم پیروز است.
اقتصاد و مادی گری
چنان که بزغاله، مادی گراست؛ می تواند درباره مسایل گوناگون و به ویژه اقتصاد، تجارت و سیاست، نظر و ایده های درست و دقیقی بنماید.
رسیدن به هدف، خطر، ریسک
او در انجام رساندن اهداف و برنامه هایش هم آماده است تا خود را به خطر اندازد؛ چنان که برخلاف ماه خرچنگ که بسیار محتاط و دقیق است، او اهل ریسک کردن است.
تخته سنگ ها و پرتگاه
در عالم واقعیت، بزغاله ای را می بینید که شتابان بر روی تخته سنگ ها بالا می رود و شما احساس خطر می کنید؛ ولی او با شجاعت تا لبه پرتگاه برای رسیدن به اهدافش می رود. این از دید ما خطرناک؛ اما به نظر او خطر نیست؛ زیرا اصلا کار او ریسک کردن است.
استقلال عمل
با آن که زاده ماه جدی، نیروی ذهنی قوی دارد؛ اطرافیانش کمتر می توانند او را درک کنند و دریابند. از این رو ترجیح می دهد که در همه کارها و فعالیت ها مستقل عمل کند.
بهره گیری از تجربه
او برای پیشبرد و پیروزی در زندگی، پیش از هر کاری، با دقت، جزئیات را بررسی کرده، تجربه های دیگران و تجربه زندیگ گذشته خود را هم به کار می گیرد. ضمن آنکه می کوشد تا اشتباه های خویش را تکرار نکند.
وظیفه، تعهد
بزغاله ها از توانایی و کاستی های خود به خوبی آگاهند و چنان که پیش تر گفتیم در کارها احساس مسوولیت کرده، در انجام دادن وظایف، بسیار مقید و متعهد هستند.
مشکلات و افسردگی
Makara، اگر در میدان کاری به مشکل و مانعی برخورده، نتواند آن را حل کند یا به خواسته های خود جامه عمل بپوشاند و برسد؛ به تندی دلسرد و رنجیده خاطر شده، تا حدی دچار افسردگی می شود.
نفوذ مارس
از آمیختگی سیاره مارس بر جدی، موفقیت های مادی و مقام اجتماعی فراهم می شود. نیز با توانایی، قابلیت و شایستگی هاییی که از خود می نمایند، می توانند افتخار، عزت و احترام بسیاری را در اجتماع به دست آورند و به آرزوی دیرینه خویش که کسب آبرو و افتخار در دیدگان عمومی است، برسند.
مارس – پدر و مادر
با تاثیر انرژی مارس، آنها پدر و مادرانی خواهند شد که به سود کودکان خود تلاش پرثمری را انجام می دهند. طبیعی است که اگر فرزندان آنها فرصت های به دست آمده را به کار نبرند، ایشان به شدت ناامید و ناراحت شده، تا مدتی حالت قهر به خود می گیرند.
رهاورد ونوس – ازدواج
با آمدن سیاره ونوس بر برج جدی، سبب می شود تا بزغاله ها در جوانی و سن بسیار پایین، تن به ازدواج دهند.
همسر پولدار
بیشتر بزغاله ها همسری را بر می گزینند که دارای ثروت و پول بوده و از دید مادی بتواند خواسته هایشان را برآورده کند.
اختلاف سنی در ازدواج
برای مردان این ماه، چندان مهم نیست که زن موردنظرشان، از خودشان بزرگ تر باشد. برای خانم ها هم اگر اختلاف سن، بسیار باشد، مساله ای نخواهد بود؛ اما اگر ثروتی در کار نباشد، عکس این قضیه صدق خواهدکرد؛ یعنی که مردان ترجیح می دهند و می خواهند که همسرشان از خودشان جوان تر باشد.
موسیقی و هنر
در میدان موسیقی و هنر، آنها بیشتر به موسیقی و ترانه های سنتی، ملایم و هنرهای دستی؛ به ویژه نقاشی و مجسمه سازی می گرایند.
تاثیر مشتری
با تاثیر مشتری بر بزغاله، بلوغ، احساس خوبی را برای متولد این ماه به همراه می آورد و می تواند برایش نشانه ای از کمال آشکار سازد.
بزغاله و اجتماع
در میدان اجتماعی و به ویژه داوری، جدی یا بزغاله مثل همیشه که خوب داوری و قضاوت می کنند، مسوولیت پذیر خواهندشد و در نتیجه، به تغییرهای اجتماعی می گرایند.
میان سالی و عشق
آنها هرچه از جوانی به میان سالی نزدیگ شوند، عشق و احساسشان تا حدودی فروکش می کند و از آن کاسته خواهدشد. چنان که ممکن است از وابستگی های خانوادگی و مسایل آن هم اندکی دور شوند.
آمیختگی کیوان و بزغاله
با آمیختگی سیاهر زحل یا کیوان بر برج جدی، بزغاله هایی پیدا می شوند که در گفتار و رفتارشان صداقت و درستی عمل با هم وجود دارد؛ اگرچه به ظاهر رفتار سردی دارند و ارتباط داشتن با آنها تا حدی دشوار خواهد بود.
رویارویی با دشواری
بزغاله ها هنگام رویارویی و درگیری با دشواری های زندگی، سست و ضعیف عمل می کنند و با کوچکترین مشکل و مانع، در حد یک شوک، آسیب و صدمه خواهند دید.
نپتون و بزغاله
از ترکیب سیاره نپتون با جدی، شک، دودلی و تردید در وجود بزغاله شکوفا می شود؛ زیرا ویژگی های مادی گری او با خوی و منش معنوی نپتون، هرگز به هم نمی پیوندد؛ اگرچه بزغاله بسیار خون گرم است و در غم و رنج دیگران شریک شده، احساس همدردی کرده و در کمک های خیرخواهانه و دست گیری از فقرا و نیازمندان هم پیشگام می شود.
اورانوس و بزغاله
با تاثیر سیاره اورانوس دگرگونی پدید می آید و رهاورد آن نسلی خواهد بود که تغییرهای اساسی و پایه ای در دولت، نوع حکومت و ساختار شغلی و کاری پدید می آورد. از این رو بزغاله ها با ویژگی محافظه کارانه ای که دارند و علاقه به ایجاد تغییر در همه چیز، همه دشواری ها، گرفتاری ها و مشکلات و سختی ها را در این راه تحمل می کنند تا به آرمان ها و خواسته های خود برسند.
ظاهر خوب
از نکات جالب و بسیار شگفت آنها این است که به گونه ای باورنکردنی، به ظاهر،نما و سر و وضع خود اهمیت می دهند. یعنی اگر درآمد کافی و مناسب نداشته باشند و در موقعیت مالی خوبی نباشند، باز به ظاهر خود به بهترین نحو می رسند.
ادب
بزغاله از نظر اجتماعی بسیار با ادب، نزاکت و آداب دان است و با ورود به مجلس یا محفلی اجتماعی، به تندی، موقعیت و فضای آن را درک کرده، در می یابد که باید رفتار و کردار خوب و مناسبی داشته باشد.
ثبات و تغییر
او به لحاظ شخصیتی تا زمان طولانی، پایدار و ثابت است. البته گاهی هم تغییر جهت می دهد و رفتار و خوی دیگری می گزیند.
مشاور آگاه
در میدان کمک و یاری، همواره می توان از بزغاله در جهت کاردان و مشاوری آگاه و دانا برای خانواده، دوستان و همکاران بهره جست.
طبیعت ورزش
زادگان ماه جدی یا Capricorn، به طبیعت، محیط زیست، سیر و سفر و گردش، بسیار علاقه مندند و در حوزه ورزش، کوه نوردی را دوست دارند.
ورزش
ورزش، نیرو و کمک بزرگی برای بهبودی جسم و روح آنها به شمار می آید و در افزایش عمرشان اثر به سزایی دارد.
اندام بزغاله
بزغاله یا متولد ماه גדי از دید ظاهری، اندام لاغر و استخوانی، ورزیده، چابک و چالاکی دارد؛ به ویژه در ساق و مچ پا که از حساسیت ویژه ای برخوردار است.
سلامتی و چهره
بیشتر آنها سلامتی خوبی دارند و دارای بدن پرتحمل، قوی، نیرومند با استخوان بندی سالم و استوار، دهانی با دندان های زیبا و سالم، چهره ای جذاب و بانمک و پوستی بسیار حساس دارند.
زنان بزغاله
زنان ماه جدی، برای همین پوست حساس است که دوست دارند کمتر، خود را آرایش کنند. بیشتر بزغاله ها صورت باریک، گردن ظریف و موهای کم پشت دارند.
بیماری
آنها گاهی از بیماری ها شکایت می کنند و در راه رفتن هم موازنه و تعادل خود را از دست می دهند. نیز بیشتر دشواری های جسمی بزغاله ها در بخش پاها، معده، رماتیسم و به ویژه اختلال های پوستی است که در انواع آلرژی و حساسیت، خود را می نماید.
افسردگی
از دید روحی – روانی، بیماری افسردگی و مالیخولیا هم کم و بیش، سلامتی آنها را نشانه می گیرد.
بزغاله و رنگ
رنگ های بنفش تیره، طیف خاکستری و ارغوانی، همواره پیوسته زادگان ماه جدی یا Capricorn است.
خاکستری
گرایش به رنگ خاکستری، از نیروی تجسمی یا قوه تصویری و تخیلی بزغاله می کاهد.
عشق و رنگ
عشق، نقش بسیار و پررنگی در زندگی او نخواهد داشت و رابطه های پدید آمده، بیشتر جنبه رسمی و قراردادی دارد. باید بدانید که عشق و احساس در وجود وی تحت کنترل است، پس با حضور رنگ های تیره در زندگی او، انزواطلبی و گوشه گیری به اوج می رسد.
رهاورد رنگ روشن
بنابراین برای بزغاله ها بهره گیری از رنگ های روشن و شاد در آفرینش ارتباط و پیوند، شکوفایی احساس، عشق و خوش حالی، کمک موثری است.
آرایش با گل
نیز با آرایش جای زندگی و کار با گلدانی از بنفشه یا گل همیشه بهار، می توان فضای آرام و مناسبی را برای زادگان ماه Makara یا بزغاله فراهم کرد.

نام آوران زیر، شخصیت های مشهوری هستند که در ماه جدی به دنیا آمده اند:

• کپلر جانس – ستاره شناس آلمانی
• آلبرت شوایتزر – دانشمند، پژوهش گر و فیزیک دان آلمانی
• ژوزف استالین – رهبر اتحاد جماهیر شوروی پیشین
• مائو تسه تونگ – رهبر خلق چین
• ایزاک آسیموف – نویسنده
• مارتین لوترکینگ – رهبر سیاه پوستان امریکا
• ریچارد نیکسون – رییس جمهور پیشین امریکا
• سامرست موآم – نویسنده انگلیسی 

 

آتش خاک هوا آب

حمل

ثور جوزا سرطان
اسد سنبله میزان گژدم
قوس جدی دلو حوت