1


   

قوچ

ARIES

علامت مشخصه

سفیروت

 احسان و عشق חסד

نام عبری

טלה

خصوصیات مهم

 مصصم، پرتحرک

نام لاتین

 ARIES

لفظ کلام

 من هستم

نام فارسی

 قوچ

حساسیت های کالبدی

 سر، چشم، دندان

نام عربی

 حمل

مستعد به بیماری های

 تنفسی

نام هندی

 MESHA

سنگ جواهر

 عقیق سرخ،دییامونت، آگومارین אודם

سیاره حاکم

 مارس (مریخ)

فلز

 آهن

علامت سیاره

روز خوش یمن

 سه شنبه

عنصر

 آتش

عدد شانس

 9 و 1

ماهیت

 کاردینال- اصلی و اساسی

رنگ

 قرمز

طبیعت

 مثبت – بایر

گلها

 گل شمعدانی، گل رز، پیچک

جنسیت

 مذکر - خشک

سبط

 رئوبن, ראובן

قوچ یا حَمَل
اولین صور فلکی در منطقه البروج، قوچ یا حمل است که نشانه شجاعت و بی پروایی است.
برج نخستین
آغاز شکوفایی

برج نخستینی که آغازگر شکوفایی و اولین نبض، موج، تولد بهار، آفتابی و گاه رگباری، تند؛ ولی گذرا و موقت است.
قوچ نوگرا و قانون
قوچ، نوگرایی بلند همت و پر تحرک است که حضورش را همه جا به آسانی می توان حس کرد. او جاه طلبی خودخواه و طرف دار سرسخت قانون و عدالت است که اگر لازم باشد، خود، قانون شکنی هم می کند.
قوچ و بی مرزی
قوچ و دستور
حالت او به گونه ای است که مرزی برای خود نمی شناسد؛ یعنی، اگر دلش بخواهد، هر کاری می کند و هر چیزی را می گوید؛ اما متنفر از آن است که دیگران به او امر و نهی کنند.
زادگان این ماه، مانند برج های اسد و قوس که عنصر آتش دارند، برخی فعال و اصلی به شمار می روند و آن بیان گر معنویت و نیروی درونی است.
قوچ و مدیریت
باید بدانید که ویژگی های مدیریت، سرپرستی و رهبری در ذات وی نهفته است و اگر در راس کار قرار گیرد، قابلیت و شایستگی درخور تحسینی از خویش نشان خواهد داد. نیز بر این باور است که هیچ کس، مانند خودش نمی تواند به خوبی از عهده مسوولیت ها برآید.
قوچ و چیرگی بر دشواری ها
قوچ، متفکری فلسفه گرا، زیرک، باهوش، شریف و ملاحظه کار است که در دوستی، صمیمی و باوفاست و می تواند اندیشمندانه بر دشواری ها و مشکلات پیش آمده چیره شود. البته، همه این ویژگی ها زمانی خواهد بود که او در پیوند با دیگران، از خو و رفتار تند خود پرهیز کرده، خویشتن داری کند و برای رسیدن به خواسته ها و اهدافش با شتاب و عجله دست به کاری نزند.
قوچ، خودسازی و تکامل
زادگاه ماه Aries، وارث ویژگی های برج میزان یا צאזנים هم هستند که با کاربرد درست نیروهای برج، نه تنها می توانند بر گرفتاری ها و نقاط ضعف خویش در راه زندگی چیره شوند، در راستای خودسازی و رسیدن به تکامل هم پیروز شوند.
اراده و اقبال
همین طور دارندگان المنت آتش که توقع و خواسته های بالایی دارند و در رسیدن به آن، بسیار مصمم و با اراده بوده، سخت می کوشند که با کاربری درست از این نیرو و انرژی، شانس و اقبال بیشتری در راه رسیدن به اهداف خویش داشته باشند.
طلوع آفتاب
حمل، نخستین برج از منطقه البروج است که با طلوع آفتاب در نمی کره شمالی، در نقطه اعتدال، تعادل شب و روز را پدید می آورد.
قوچ، بهار، سرنوشت
قوچ جوان، سال جدیدی پیش روی دارد. به عبارتی؛ با شروع بهار، تولدی است که همراه آن، آغاز رویدادهاست. سرنوشت در تقدیر قوچ، جای گاه ویژه ای را رقم زده است. چنان که سرسخت و مصمم با همتی بلند، فعال و پر انرژی، با آرزوهای تازه و متکی به نفس است.
قوچ آرمان گرا
او هدفش را از پیش معین می کند. تنها به پیشرفت ها و ترقی های شخصی خود توجه دارد و بر این باور است که "اول من؛ بعد، دیگران"
قوچ بیش از آن که واقع بین باشد، آرمان گرا و ایده آلیستی فکر می کند و اگر طرح و نقشه هایش به صبر، شکیبایی یا فداکاری نیاز داشته باشد، به نظر نمی رسد که او در این راه، موفق شود. به ویژه، آن دسته از زادگان برج حمل که تحت تاثیر خورشید به دنیا آمده باشند؛ زیرا گاهی وقت ها آنها بردباری چندانی از خود نشان نمی دهند. به آسانی، توجه و دقت خویش را در اوج خشم و غضب از دست خواهند داد و مانند برخورد قمر در عقرب، می توانند ویژگی های زیان بار و مخربی داشته باشند.
در این حالت، بسیار زود، شکل گرفتن شخصیتی گستاخ، بی ثبات، متضاد و پرخاش گر را خواهیم دید که از خصوصیات آنهاست.
قوچ و فریب دیگران
قوچ ها بیشتر می کوشند تا با افکار واهی در صحبتشان، به گونه ای زیرکانه، با دروغ گفتن و گزافه گویی، دیگران را بفریبند.
قوچ، بلند پروازی، ثبات
زادگان ماه حمل، اصولا شخصیت بلندپرواز و نوآوری دارند و برای همین است که کمتردر دراز مدت، به گونه ای ثابت و پابرجا می مانند.
آنها در آغاز، شور و اشتیاق بسیاری را برای کارها از خود می نمایند؛ اما برای کم حوصلگی و ناشکیبایی که دارند، در نیمه راه، مسوولیت را ناتمام رها می کنند. نیز اگر در حال انجام دادن کاری باشند و دیگران دخالت یا از ایشان انتقاد کنند، به تندی، رنجیده می شوند و باز همه چیز را نیمه کاره رها می کنند.
قوچ، استقلال، پیش تازی
قوچ ها ترجیح می دهد که مستقل عمل کنند و سر رشته امورخودشان در دست بگیرند، حفظ و کنترل کنند و به تنهایی کارها را پیش ببرند. بیشتر آنها در اندیشیدن، تفکر و نیز فعالیت های جسمانی، پیش تاز هستند و با درون گرایی و خود محوری که دارند، کار کردنشان از روی انگیزه آنی، بی فکر و بررسی قبلی انجام می شود.
به عبارتی، قوچ ها عجول و شتاب زده تصمیم می گیرند که این رفتار را می توان به حساب تاثیر انرژی و نیروی ارانوس بر برج حمل نهاد. ناگفته نماند که زمان تاثیر انرژی ارانوس در هر برج، هفت سال طول می کشد. چنان که بدن انسان هم در هر هفت سال، خودسازی می کند و به طور کامل، تغییرات بنیادی خواهد داشت.
عشق و بی ثباتی در قوچ
باید بدانید که با تاثیر انرژی ماه بر حمل، بی ثباتی و ناپایداری در قوچ ها بسیار زیاد و چشم گیر می شود. به گونه ای که از لحاظ روحی، طبعی حساس و لطیف خواهند داشت. زود دل می بازند و عاشق می شوند. خود را مالک جسم و ورح معشوق می دانند، زیبایی او را دوست دارند؛ ولی سخت علاقه مندند که معشوق، در برابر رفتار، کردار و دیدگاه های ایشان، تسلیم و بی دفاع باشد؛ یعنی، نظری ابراز نکند، با قوچ مبارزه نکند و او را تایید کند.
در واقع، قوچ نیازمند، کسی است که همه توجهش به وی معطوف بوده، مانند یک برده در خدمت او باشد و همواره از دلاوری و شجاعتش، تعریف و ستایش کند.
او بیش از هر چیز، تشنه محبت و مورد توجه قرار گرفتن از سوی جنس مخالف است، حال چه زن باشد چه مرد.
قوچ، شادی، پر حرفی
بیشترین تاثیر عطارد بر زادگان برج حمل، تقویت شوخ طبعی و روحیه شاد در ایشان است؛ ولی پر حرفی، زیاده گویی و بی ملاحظه بودن در آنها هم فزونی می گیرد؛ یعنی که گاه، بسیار سخن می گویند و بی سبک – سنگین کردن و بررسی حرف می زنند.
قوچ و دوستی
بازتاب این نیروها چنان گسترده است که قوچ ها در آفرینش دوستی و سر حرف باز کردن، همواره پیش قدم خواهند بود و به آسانی، پیوند و رابطه برقرار می کنند.
حمل و خشم
آنها با داشتن طبع و روحیه متغیر، متضاد و بی ثبات، گاهی ممکن است که از کوره در بروند و بر افروخته شوند؛ ولی به همان تندی و سرعت از آتش خشم پایین می آیند و مانند یک جرقه، خاموش و آرام می شوند. حالت ایشان، چنان است که نمی توانند مدت بسیاری را در عصبانیت بمانند یا کینه کسی را به دل گیرند. گرچه هنگام خشم، سخن یا کار ناشایستی از آنها ممکن است سر بزند، منظور و هدفی از این تندی ندارند؛ زیرا از صمیم قلب، موجودی صادق و بدون تزویر هستند که زود گذشت می کنند و به راحتی در زمانی مناسب، از بدترین یا بزرگ ترین دشمن خود هم پوزش می خواهند.
رهبری، شجاعت، تعادل، اندیشه
حضور مشتری با ژوپیتر در برج حمل، نمایشگر ترکیبی از رهبری خود و ممتاز است. این سیاره می تواند خلاقیت، تهور، شجاعت و خلق و خوی گستاخانه متولدان برج حمل را با اندیشه، عقل و درایت در هم آمیزد و رفتاری متعادل و منطقی را برای قوچ بیافریند.
بی گمان، هر گونه سعی و تلاش در ترکیب این دو انرژی، نتایج مثبت، چشم گیر و پیامدهای موفقیت آمیزی را در زمینه تغییر و تحولات آموزشی، اجتماعی و مذهبی نمایان خواهد کرد؛ ولی باید دانست که به احتمال زیاد، در کارهای مالی بزرگ و دگرگونی های بنیادی، کم اثر خواهد بود.
ویژگی خودخواهی برج حمل در کنار خود بزرگ بینی ماه مشتری، گاهی رهاوردهای شوم، زیان بار و آسیب رسانی به همراه دارد؛ ولی در مجموع، آمیختگی مشتری و حمل، انرژی و نیروهای مثبت و الهام بخشی را به ارمغان خواهد داشت.
مریخ و برج حمل
با ورود مریخ به برج حمل، انرژی حاصل، غیرقابل کنترل است و شاید نتوان جلوی آن را گرفت و مهار کرد؛ یعنی حالت خشونت وشتاب زدگی مریخ به همراه جاه طلبی، بلند پروازی و مصمم بودن حمل باعث می شود که هیچ چیز، انتظار و خواسته های آنها را برآورده نکند. ایشان پیاپی احساس می کنند لازم است خود را از این که بزرگ ترین هستند، مطمئن سازند و می کوشند تا از هر راهی، توجه دیگران را به سوی خود جلب کنند. از این رو، دست به کارهای جسارت آمیز و متهورانه عجیبی می زنند. به تندی، حالت عصبی می گیرند و برای خودنمایی، در بسیاری موارد، با شهامت و شجاعت به استقبال خطر می روند. حال فرق نمی کند که این خطر در میدان های ورزشی، مانند مسابقه اتومبیل رانی باشد یا در خط اول و مقدم جبهه جنگ.
آنها چنان در پی اثبات و قبولاندن عقیده و فکر خود به دیگران، افراط و زیاده روی می کنند که دردسر و فاجعه ای، به حتم، در پی خواهد داشت.
قوچ و دروغ
بشتر زادگان برج حمل، از دروغ گفتن ابا و پرهیز دارند و همان گونه با شنیدن دروغ از سوی خویشان و نزدیکان، بسیار آزرده می شوند.
قوچ و سیاست مداری
رفتار حمل دور از هر زیرکی، شیطنت، آزار و موذی گری است. بسیار مستقیم، رک گو و تا حدی هم خجالتی است و برای همین ویژگی، هرگز نمی تواند نقش سیاست مدار خوبی را ایفا کند.
قوچ، ونوس و زیاده خواهی
با بودن ونوس در برج حمل، به یک انرژی متضاد یا دوگانه می رسیم؛ زیرا ونوس به طور دقیق، در نقطه مخالف حمل قرار خواهد گرفت و آمیختگی این دو با هم و در کنار هم، می تواند خطرناک و مخرب باشد. چنان که متولدان این ماه بسیار افزون خواه، زیاده طلب و پر توقع می شوند و نه تنها همواره خواستار تشویق و ستایش از سوی دیگران بوده، نیازمند عشق و محبت از جانب سایرین هستند.
قوچ، حسادت و عشق
قوچ، بیشتر منفی گرا و حسود است. با این که بسیار احساساتی و رمانتیک است، به طور ذاتی، در رابطه های عاطفی، پرخاش گر و مهاجم است. او در عشق ورزی هم افراط و زیاده روی می کند.
ظاهر زادگان برج حمل
ظاهرش نشان شخصیتی پر توان و سالم است که با داشتن چشمانی نافذ و ابروانی پرپشت که با خطی کم رنگ به هم پیوسته اند، چهره یک مهاجم را می نماید. انگار همه این ها برای آن است که طبیعت در پشتیبانی حمایت و یاری آنها از تعدی و دست درازی دشمن، چنین کرده است.
سن و ظاهر بیشتر آنها جوان تر از آن چه هستند، نشان می دهد. متولد حمل، دارای موهایی نیره رنگ با برق و جلایی متمایل به رنگ قرمز، شانه های پهن و استخوان بندی استوار و محکم و بنیه قوی است که بیشترشان، چانه و بینی باریک دارند.
قوچ و پزشکی
قوچ ها گرچه از نظر پزشکی عمومی، سلامت هستند و با شجاعت و بی پروایی به پیش باز ماجراهای خطرناک می روند، در برابر دردهای جسمانی، ضعیف و کم توان هستند؛ تا جایی که حتی فکر و احساس وجود دردهای آسمانی، آنها را وحشت زده می کند.
تیز و چالاک
ایشان هنگام انجام دادن کارهایشان، رفتاری تیز و چالاک و با شتاب دارند که در کنار حوادث و رخ دادی آسیب پذیر، صدمه در ناحیه سر و صورت را تشدید می کند.
بیماری
در میدان بیماری ها متولدان حمل، همیشه از سوی میگرن، سردرد و دندان درد تهدید شده و با داشتن سینوس های حساس و غفلت از پیش گیری، بیشتر، دچار ناراحتی های تنفسی می شوند.
آنها توان بالا و مقاومی در برابر بیماری ها دارند که از مصرف داروها پرهیز کرده و به پزشک، کمتر مراجعه می کنند و اگر هم به اجبار و زور به دکترشان رجوع کردند، کمتر به دستورهایشان می پردازند.
رنگ
در بخش تاثیر رنگ ها بر برج حمل، می توان از قرمز و به ویژه رنگ گل رز نام برد که احساسات را بر می انگیزد و روشن آن، شادی و نشاط می آورد؛ چنان که صورتی هم آرامش می بخشد و تعادل می آفریند.

در پایان، شماری از افراد نام آور و مشهور را که در این ماه زاده شده اند، ذکر می کنیم:
سر چارلی چاپلین – هنرپیشه و کارگردان بزرگ سینما
توماس جفرسون
ونسان ون گوگ – نقاش
لئوناردو داوینچی – مجسمه ساز
هانس کریستین آندرسن - نویسنده

آتش خاک هوا آب

حمل

ثور جوزا سرطان
اسد سنبله میزان گژدم
قوس جدی دلو حوت