دکتر منوچهر صیونیت
 

دکتر منوچهر صیونیت


دکتر منوچهر صیونیتدکتر منوچهر صیونت در سال 1937 در تهران در یک خانواده یهودی به دنیا آمد. پس از به پایان رسانیدن تحصیلات ابتدایی و متوسطه در مدرسه آلیانس (اتحاد) وارد دانشکده پزشکی دانشگاه تهران شد و در سال 1961 موفق به اخذ مدرک لیسانس در رشته دامپزشکی گردید. دیری نپائید که وارد بازار کار شد و اقدام به تاسیس کلینیکی جهت مداوای حیوانات نمود.
اما از آنجایی که در آن زمان هنوز در فرهنگ شهرنشینی تهران، نگهداری از حیوانات آنچنان مرسوم نبود و مراجعه کننده ها تعدادشان قلیل بود، اجبارا پس از سه سال فعالیت، کلینیک را تعطیل و بلافاصله به استخدام وزارت کشاورزی درآمد و در بخش سل گاوی شروع به فعالیت و تحقیق نمود. دکتر منوچهر صیونت در راستای پژوهش های علمی خویش اقدام به ترجمه، تالیف و نوشتن مقاله هایی راجع به بهداشت و سلامتی حیوانات نمود. وی موفق شد در سال 1980 اولین کتاب خود را تحت عنوان "تحولات دامداری و مرغداری" منتشر نماید.
ضمن آنکه محور تحقیقات علمی خود را بیشتر معطوف به علوم انسانی نمود و سپس اقدام به ترجمه و تالیف کتب علمی در مورد بهداشت عمومی به ویژه راجع به نحوه سرایت و پیشگیری بیماری ها اختصاص داد.
دکتر منوچهر صیونت در سال 1972 با خانم هما شمسا ازدواج کرد. حاصل این پیوند یک پسر و یک دختر می باشد. پیام به جرگه دندان پزشکان پیوسته و دخترش مژده به شغل روزنامه نگاری پرداخته است.
فعالیت های پیگیر و خستگی ناپذیر این محقق والا و فرهیخته در چهارچوب مسایل علوم انسانی و بهداشت عمومی باعث گردید، طی گذشت کمتر از یک ربع قرن تالیفاتی بیش از سی جلد کتاب و تعداد زیادی مقاله های علمی درباره بیماری ها و راههای پیشگیری و نیز مداوای آن به رشته تحریر درآورد.
دکتر منوچهر صیونت در سال 1998 پس از سی سال خدمت در وزارت کشاورزی تقاضای بازنشستگی نمود. پس از پذیرفته شدن تقاضای وی، بلافاصله اقدام به تاسیس و ثبت موسسه انتشاراتی با نام "علم و شادی" نمود تا خود شخصا تالیفات خویش را تحت نظر خودش به چاپ برساند.
در این راستا پسر وی "پیام" و دخترش "مژده" با حمایت های خود در شتاب بخشیدن به پیشبرد این موسسه، در نشر و طبع تالیفات پدرشان نقش به سزایی ایفا نمودند.
امروز این موسسه علمی در بین دیگر موسسات انتشاراتی ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است. از سویی اولین انتشاراتی به شمار می رود که مجوز آن متعلق به یک شخص یهودی (دکتر منوچهر صیونت) است و از سوی دیگر بسیاری از تالیفات این موسسه هر ساله تجدید چاپ می شود.
اغلب تالیفات با زبانی ساده و غیر تخصصی جهت استفاده و اطلاع رسانی عامه مردم و برای حفظ سلامتی و بهداشت محیط زیست عرضه شده است. نیز همچنین آخرین دستاوردهای پزشکی دنیا را در هر تجدید چاپ و یا در قالب کتاب جدیدی به زیر چاپ میبرد.
استقبال از نوشتارهای دکتر منوچهر صیونت از مرزهای ایران پا فراتر نهاده، تالیفات وی در کتابخانه بیشتر کتاب فروشی های کشورهای همجوار ایران مانند افغانستان و تاجیکستان بویژه برای فارسی زبان های کشورهای اروپا و امریکا عرضه میشود. حتی بخشی از برنامه های رادیو و تلویزیون افغانستان اختصاص داده شده راجع به نوشتارهای بهداشتی منوچهر صیونت. ضمن آنکه رسانه های فرهنگی ایران هم بارها از ایشان دعوت بعمل آورده بودند تا با حضورشان در برنامه های تلویزیونی به بحث و گفتگو علمی بنشینند.
دکتر منوچهر صیونت در سال 2008 آخرین نوشتار تحقیقاتی خود را همزمان در دو مجلد با نام های "علاج بیماری های دستگاه ادراری" و "درمان بیماری های گوش و حلق و بینی" منتشر نمود.

  از دیگرتالیفات وی:

درمان های طبیعی
علاج آلرژی ها
تنظیم چربی خون
کمرویی و اعتماد به نفس
مراقبت از نوزاد
معجزه سبز
سلامتی و شادابی
بیماری های مفصلی
حاملگی و فرزند سالم

-
 


همچنین در مورد  دیگر مشاهیر بخوانید :
 


 مجموعه های سایت
7DORIM

 

حاخام حئیم موره
مرتضی خان نی داوود
هوشنگ ابرامی
هما سرشار
طالع همدانی
نوراله خرازی
سلیمان حئیم
حاخام یدیدیا شوفط
آمنون نتصر
روح الله سپیر
راو داوید شوفط
دكتر ابراهيم برال
ملا مراد آقا لر
دکتر حبیب لوی
مشفق همدانی
دکتر رحیم کهن
یونا دردشتی
پروفسور شموئیل رهبر
لُرد داود آلیانس
شمسی مرادپور (حکمت)
ملیحه سپیر(کشفی)
دکتر عزیزه برال
شلمو کهن صدق
باروخ بروخیم
پروین متعمد
مولانا شاهین شیرازی
ژانت کهن صدق
حاخام حکیم نور محمود نهورای
پروفسور جمشید مداحی
دکتر مرتضی معلم
پروفسور ایرج لاله زاری
چهره های ماندگار
-

آرشیو Archive
انطباق لحظه ها Calendar
تاریخ و فرهنگ  Culture
باع بهشت GanEden
درباره ما About Us
تماس با ما Contact Us
پاناروما ( سراسرنما) Panaroma

 

زیر مجموعه های
 تاریخ و فرهنگ
:
ARTICLE  مقالات
MOADIM  مناسبتها
PUBLICATIONS   کتب منتشر شده
LINKS  دیگر سایتها

Colloquial  گویشهای اصیل  
 

صفحه اول     صفحه مرجع  در
FaceBook با 7Dorim

ارتباط برقرار کنید

 

 


 

مجموعه مقالات در حال گسترش می باشد.