حاخام یدیدیا شوفط
 

حاخام یدیدیا شوفط

حاخام یدیدیا شوفط در سال 1288 خورشیدی مطابق با 5669 عبری در یک خانواده متدین در شهر کاشان چشم به جهان گشود. طبق شواهد مستند، اجداد پدری یدیدیا از پیش از پنج قرن گذشته از علمای روحانی مشهور کاشان بوده اند و از همان دوران ارشاد و رهبری دینی جامعه یهودیان را عهده دار بوده اند. وی دومین فرزند خانواده، تحصیلات را در مکتب پدرش حاخام داوید شوفط که از علما و رهبر مذهبی محسوب می شده، آغاز نموده و از کودکی با امور مسائل دینی آشنا گردید. سپس در خدمت "ملا متتیا حوری" و "ملا یحزقل ناموردی" به فراگیری علوم تورا پرداخت. در محضر "حاخام ناتان روفه" و "حاخام شموئل یروشلمی" که هر دو ایشان تحصیلات عالیه مذهبی را در یروشالیم گذرانیده و به ایران آمده بودند، تحصیل کرد. در مدت کوتاهی با فراست و کیاستی که داشت کلیه مدارج عالیه علوم دینی را فرا گرفت. در هفده سالگی عضویت انجمن کلیمیان را پذیرفت و بلافاصله مسئولیت مدیریت مدرسه آقا قوتیئل کاشان به وی محول شد. ضمن آنکه بعنوان سردفتر رسمی، امور مذهبی یهودیان کاشان را هم انجام می داد.
از دیگر فعالیت های شوفط انجام مراسم سنت ختنه مسلمین کاشان و دیگر شهرهای اطراف آن بود. یدیدیا شوفط در سال 1314 با دختری بنام "حشمت اسمعیلیان" ازدواج کرد و ماحصل آن چهار پسر و دو دختر می باشند. پسر ارشد ایشان "راو داوید" راه پدر و اجداد خود را در پیش گرفته است و بعنوان رهبر مذهبی یهودیان ایرانی لوس آنجلس مشغول به فعالیت می باشد.
حاخام یدیدیا شوفط در سال 1326 خورشیدی ازکاشان به تهران نقل مکان کرد. بلافاصله دفترخانه (دفتر اسناد رسمی) خود را در حوالی کنیسای کوروش تاسیس نمود و اوقاتی را به تدریس علوم دینی در مدرسه کوروش و اتحاد و جلسات سخنرانی در کنیساهای کوروش و حئیم را برگزار نمود. دیری نپائید که از طرف "هاراو اسحق لوی"، موسس اوتصر هتورا از وی دعوت به همکاری در این سازمان فرهنگی شد تا جهت آموزش و شرکت در سمینار آموزگاران عبری فعالیت نماید. حاخام یدیدیا تا سال 1360 بعنوان رهبر روحانی (مرجع تقلید)، بیش از سی سال این وظیفه خطیر را دنبال نمود. وی با حسن سلوک و درایت موفق شد روابط حسنه و دوستانه ای را با علمای دیگر ادیان، فقها، مجتهدین و دولتمردان بویژه مسلمانان ایجاد نماید و به جهت تبحر در سخنوری، حضور فعالی را در محافل مذهبی شیعیان ایفا نماید. همچنین به نمایندگی از جامعه کلیمیان ایران به همراه دیگر معتمدین جامعه در بسیاری از مراسم رسمی کشوری و سمینارها حضور فعالی داشت. وی علاوه بر رهبری و خدمات ارزنده یکی از مدافعان حقوق زنان یهودی و از پایه گذاران بت دین (دارالشرع انجمن) کلیمیان بود.
حاخام یدیدیا شوفط بعنوان یکی از مراجع تقلید جامعه یهودیان ایران از نوادر شخصیت هایی بود که با بیش از 80 سال خدمت افتخار آمیز، نیز با عشق و وفاداری به آرمان های یهودیت زندگی خود را بر شالوده رهنمودهای کتاب آسمانی پایه گذاری نمود و از طریق تعلیم و تربیت ارزشهای والای مذهبی، آئین یهودیت را به نسل های بعد از خود انتقال داد. وی توانست در فراز و نشیب تاریخ یهودیان در مقاطع بسیار حساس، در فضایی که موج تعصبات کورکورانه و ددمنشانه حکمفرما بود، با مجاهدت و ایثارگری مشعل فروزان فرهنگ یهودیت را حراست و هدایت کند.
حاخام یدیدیا شوفط در سال 1360 (1981 میلادی) به امریکا مهاجرت نمود. با وجود کهولت سن دنباله فعالیت های فرهنگی خود را در شهر لوس آنجلس دنبال نمود. در سال 1989 با کمک دیگر خیرخواهان جامعه اقدام به تاسیس مجتمع فرهنگی و مذهبی "نصح" نمود. ضمن آنکه ریاست افتخاری اکثر انجمن ها و سازمان های یهودیان ایرانی در لوس آنجلس به وی اعطا شد. در سال 2001 با انتقال مجتمع فرهنگی نصح به مکان دیگر، یکی از بزرگترین فرهنگسرای مذهبی جامعه یهودیان ایرانی در امریکا شکل گرفت. حاخام یدیدیا شوفط با وجود آنکه یک رهبر سیاسی نبود ولی به امر سیاست واقف بود و با دیدی عمیق و بینش وسیع خود بسیاری ازرهبران را رهبری نمود. اثرات سخنان وی در بسیاری از موقعیت های حساس، کارساز و مفید بود.
این رهبر روحانی در سال 2005 میلادی مطابق با 5765 عبری در سن 97 سالگی چشم از جهان فرو بست.

 

 


-
 


همچنین در مورد  دیگر مشاهیر بخوانید :
 


 مجموعه های سایت
7DORIM

 

حاخام حئیم موره
مرتضی خان نی داوود
هوشنگ ابرامی
هما سرشار
طالع همدانی
نوراله خرازی
سلیمان حئیم
حاخام یدیدیا شوفط
آمنون نتصر
روح الله سپیر
راو داوید شوفط
دكتر ابراهيم برال
ملا مراد آقا لر
دکتر حبیب لوی
مشفق همدانی
دکتر رحیم کهن
یونا دردشتی
پروفسور شموئیل رهبر
لُرد داود آلیانس
شمسی مرادپور (حکمت)
ملیحه سپیر(کشفی)
دکتر عزیزه برال
شلمو کهن صدق
باروخ بروخیم
پروین متعمد
مولانا شاهین شیرازی
ژانت کهن صدق
حاخام حکیم نور محمود نهورای
پروفسور جمشید مداحی
دکتر مرتضی معلم
پروفسور ایرج لاله زاری
چهره های ماندگار
-

آرشیو Archive
انطباق لحظه ها Calendar
تاریخ و فرهنگ  Culture
باع بهشت GanEden
درباره ما About Us
تماس با ما Contact Us
پاناروما ( سراسرنما) Panaroma

 

زیر مجموعه های
 تاریخ و فرهنگ
:
ARTICLE  مقالات
MOADIM  مناسبتها
PUBLICATIONS   کتب منتشر شده
LINKS  دیگر سایتها

Colloquial  گویشهای اصیل  
 

صفحه اول     صفحه مرجع  در
FaceBook با 7Dorim

ارتباط برقرار کنید

 

 


 

مجموعه مقالات در حال گسترش می باشد.