همایون ابراهیمی
 

همایون ابراهیمی

همایون ابراهیمیهمایون ابراهیمی در شهریور ماه 1324 خورشیدی (1945 میلادی) در شهر کرمانشاه در یک خانواده متدین یهودی و فرهنگی چشم به جهان گشود .
پدر او " شکرالله ابراهیمی " ، نماینده رسانه های خبری ( اطلاعات ، کیهان ، تهران ، مصور ، خواندینها و ..... ) در استان کرمانشاه بود . نیز پدربزرگش " حاج سلیمان کهنزاد " از بنیانگذاران کارخانه ی سیگار سازی ( بدون استفاده از ماشین آلات ، بصورت دست پیچ ) در کرمانشاه بود .
همایون تحصیلات ابتدائی را در مدرسه اتحاد و دوران متوسطه را در دبیرستان پهلوی سپری نمود و پس از پایان دوران دبیرستان ، جهت ادامه تحصیلات عالیه در سال 1344 رهسپار سرزمین مقدس شد . او پس از آموزش زبان عبری ، وارد دانشکده مهندسی «تخنیون» در شهر حیفا و در سال 1352 خورشیدی موفق به کسب پایان نامه دانشگاهی خود در رشته آرشیتکت (مهندسی سازه) گردید .
مهندس همایون ابراهیمی پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه در سال 1973 با همسرش " رأفت " ( که زاده کرمانشاه بود ) از خانواده "شیرازی صابر" پیوند زناشوئی بست ، ماحصل این ازدواج دو فرزند پسر و یک دختر می باشد . یک سال بعد در استخدام یک شرکت مهندسی دولتی قرار گرفت و تا سال 1991 میلادی ، پس از شانزده سال خدمت ، آن شرکت را ترک نمود . به انجام پروژه های ساختمانی مشغول گردید .
همایون ابراهیمی فعالیت های فرهنگی خود را از عنفوان جوانی هنگامی که دانش آموز دوران ابتدائی بود آغاز نمود . او به جهت علاقه به زبان فارسی بیشتر وقت خود را همواره در پی مطالعات آثار بزرگان شعر و ادب ایران قرار داد . بویژه بیشتر مطالعات ادبی خود را در راستای شعرای صاحب نام و صاحب سبک عرفانی متمرکز نمود .
به نقل از خودش ، سخت گیری های "استاد یدالئه بهزاد" از شعرای نامی کرمانشاه تأثیر بسزایی در سوق دادن وی به دریای بی کران فرهنگ پارسی گردید . نیز همچنین مادرش که به شغل آموزگاری مشغول بود ، بهترین مشوق همایون در آموزش فرهنگ همیشه بهار ایران زمین بود . استعداد و خلاقیت در خلق آثارش به ویژه در سبک سرودن اشعار عرفانی ، از همان آغاز بسیار چشمگیر و قابل تحسین بود . او با بهره جستن از آثار بزرگان شعر و ادب چون حافظ و سعدی ، خاقانی و مولانا ، شیوه ای خاص برای خلق آثارش برگزید ، بطوریکه با وجود بیش از نیم قرن دوری از زادگاهش ، نام خود را به عنوان ادیب و کارشناس اشعار عرفانی در بین اساتید و نیز همچنین در کارنامه فعالیت های فرهنگی خود ثبت نموده است .
مهندس همایون ابراهیمی نخستین فعالیت نوشتاری خود را به دور از زادگاهش در سال 1987 میلادی ، با گردآوری و ویراستاری سروده های یکی از شخصیت های فرهیخته کرمانشاهی با نام مستعار « مسرور » در پی چهار سال تلاش پیگیر ، در قالب یک دیوان با دست خط خودش به سبک نستعلیق از نثر به نظم درآورد و به چاپ رسانید . اگر چه قبلاً مقالات بلند دیگری را در راستای گرامیداشت از شاه درویشان پیر فرزانه بلخ حضرت مولانا جلال الدین رومی در قالب نظم ارائه نموده بود . و نیز همچنین چندین بار هم با همکاری انجمن دوستداران مولوی ، در دانشگاه ها و مراکز فرهنگی ، گردهمائی هایی را بدین منظور (بزرگداشت مولانا) برپا کرده بود . ضمن آنکه طی سالها با برگزاری سمینارهایی در این امر و سفر به بلخ و زیارت مولانا و حضوری فعال در جلسات شعر خوانی ، تجربه ای شد برای همایون که در آن دیار پرماجرا و پرحادثه که چرخ زندگی ناخودآگاه بدور محوری دیگر دور می زند ، مولوی شناسی ، درویش ستائی و روزگار را از دریچه عرفان بنگرد . طوری که امروز او پیرو راه و مکتب فرهیخته ایست که جهان دانش و بینش او را می ستاید .
دیری نپائید یکی دیگر از سرودهای همکیشانش ملقب به « بزرگ امید » را با نام « نبرد داوید وگلیات » با بهره گرفتن از هنر خطاطی نستعلیق به نگارش درآورد و با همتی که بخرج داد آن را به چاپ رسانید . ناگفته نماند ، همایون ابراهیمی از دوران جوانی به نگارگری (نقاشی) بسیار علاقه مند بود و تا به امروز با بهره گرفتن از این استعداد ، چندین تابلو نقاشی ، رنگ و روغن و نیز سیاه قلم را خلق نموده است . ضمن آنکه از همان دوران از خط خوب و خوانایی بهره مند بود . عشق و علاقه به این امر انگیزه شد که بیشتر آثار نوشتاری خود را و چند کتاب از تألیفات خود را به روش نگارش نستعلیق و شکسته و نیز تلفیقی با هنر نقاشی و خطاطی خلق و به علاقه مندان آثارش ارائه کند .
همایون همواره کوشیده است واژه های بیگانه را از کلیه ی نوشته هایش بیرون کند و پارسی ناب که زبان مادری و ارجمند هر ایرانیست در آثار نوشتاریش بکار گیرد . او با عشق و وابستگی های ژرف به ایران و فرهنگ پارسی در سال 2003 کتابی تحت عنوان « درفش مهر » را به زیر چاپ برد . "همایون ابراهیمی" در این کتاب خاطرات دوران گذشته ، بویژه تاریخ گذشته یهودیان کرمانشاه را به شیوه ای کوتاه مورد نقد و بررسی قرار داده و نیز آداب و رسوم و گویش های یهودیان کرمانشاه را به رشته تحریر درآورد . استقبال خوانندگان از این اثر باعث گردید که همایون در سال 2007 مجدداً آنرا تجدید چاپ کند سپس کتاب « او .... » و بعبارتی جای پای او بر سروده های پارسی ، اثریست در گلزار همیشه بهار و شعر و ادب فرهنگ شکوهمند پارسی که از دیده نویسنده ، هدیه ایست به دوستداران و سرسپردگان پیر بلخ (مولانا) .
همایون ابراهیمی در سال 2009 میلادی با پیشنهاد یکی از دوستانش مسئولیت اجرائی یکی از رسانه های 24 ساعته فارسی زبان رادیوئی را داوطلبانه پذیرفت و هر هفته به مدت یک ساعت در برنامه ای فرهنگی با نام « درفش مهر » در راستای شناخت سرزمین مقدس و فرهنگ یهودیان ایران به فعالیت مشغول شد . ضمن آنکه بیش از هشت سال مقالات ادبی خود را با نام (درمحفل حافظ) در تنها رسانه ی فارسی زبان با نام « شهیاد » می نوشت و خود اجرا می نمود . نیز همچنین در برنامه دیگر رادیوئی در شش بخش در قالب برنامه ادبی و فرهنگی ، دیدگاه مولانا را به زندگی و عرفان مورد بررسی قرار داد .
همایون ابراهیمی در سال 2013 در راستای اجرای برنامه های رادیویی ، کتابی تحت عنوان « رخدادهای 100 سال گذشته » (از سال 1900 میلادی) که مشتمل بر مهمترین رویدادهای ایران و جهان را گردآوری و به چاپ رسانید .
نیز در سال 2015 کتابی تاریخی راجع به شخصیت آزادی خواه و اسطوره ای قدیم قوم یهود ، با نام « سپهسالار برکوخوا » سرداری شجاع و آگاه از نظام قوشون داری که با گردآوری سربازانش ، مبارزه ای سخت و نابرابر را با سپاه روم باستان آغاز نموده بود منشر نمود .
همایون بر این باور است "سپهسالار برکوخوا " نمایانگر روشنگری ها در شناسائی تاریخ کیش یهود به ویژه برای پارسی زبانان است . که او توانسته با قلمی شیوا آن را ترسیم نماید .
مهندس همایون ابراهیمی باوجود آنکه به دوران بازنشستگی خود رسیده ، اما کماکان با عشق به فعالیت های فرهنگی و اجتماعی و نیز هنری خود مشغول است . بدون تردید او با کوشش و تلاشی روز افزون وپیگیرش در راستای اشاعه و ترویج فرهنگ پارسی بویژه برای ایرانیان یهودی پراکنده در اقصی نقاط دنیا ، نقش بسیار مثبت و مؤثری را عهده دار می باشد . او علاوه بر خلق آثار نقاشی ، خطاطی و نوشتاری ادبی ، اخیراً رسانه ای را در اینترنت ایجاد نموده تا بدین وسیله کلیه آثار خود را به تمام ایرانیان به ویژه آنهائیکه در غربت به سرمی برند ارائه نماید . نیز همچنین در حال حاضر کتابی تحت عنوان « پرواز » را که در برگیرنده اندیشه دور پرواز از " مولانا " می باشد آماده چاپ نموده است و کتاب دیگری تحت عنوان « قصه دل » به صورت دست نویس با خط نستعلیق در دست نوشتن دارد و امید دارد که به زودی آنها را به چاپ برساند .

خط ریبا اثر آقای همایون ابراهیم

مینیا تور اثر همایون ابراهیمی


 

ل
 

 مجموعه های سایت 7DORIM
آرشیو Archive
انطباق لحظه ها Calendar
تاریخ و فرهنگ  Culture
باع بهشت GanEden
درباره ما About Us
تماس با ما Contact Us
پاناروما ( سراسرنما) Panaroma

 

زیر مجموعه های
 تاریخ و فرهنگ
:
ARTICLE  مقالات
MOADIM  مناسبتها
PUBLICATIONS   کتب منتشر شده
LINKS  دیگر سایتها

Colloquial  گویشهای اصیل  
 

صفحه اول     صفحه مرجع  در
FaceBook با 7Dorim

ارتباط برقرار کنید

        زیر مجموعه های بخش  تصاویر:

تاریخ سازان

تاریخ به روایت تصویر

 چهره های ماندگار

 مشاهیر یهود

نماینده های یهودیان در مجلس:
عزیزاله سیمانی
سید عبدالله بهبهانی
دکتر لقمان نهورایی
شموئل حییم
مراد اریّه
جمشید کشفی
دکتر موسی برال
لطف الله حی
یوسف کهن
خسرو ناقی
دکتر منوچهر نیکروز
دکتر کورس کیوانی
دكتر منوچهر الياسي
موريس معتمد
دکتر سيامك مره صدق


روسا ی انجمن کلیمیان :
حبیب الله القانیان
مهندس عزیز دانش راد
موسی آزادگان
دكتر منوچهر الياسي
هارون یشایایی
دکتر رحمت ا... رفيع
همایون سامیح

خیراندیشان و مسولین جامعه:
فریده پوراتیان (یشایایی)
دائی یعقوب مصابند
ژاک ماهفر
روح الئه کهنیم
خلیل نهایی
عبدالله زرگریان
اسحق حکیم
آقاجان ابریشمی
صیون ابراهیمی
صالح نیکو
حاج یشوعا یحزقل یادگار
آقایقوتیئل
نورالله گبای
یوسف پیروزیان
اسحق کهن صدق
مسعود هارونیان
دکتر حشمت الله کرمانشاهچی
عبدالرحیم اعتصامی
جهانگیر بنایان
مهدی حریری طلوع
لقمان میکاییل
فرنگيس حسيديم
گاد نعيم
آقا جان شادی
استاد عزیز معمار
اسکندر میکاییل
ابراهیم موره
منوچهر کاشانیان
منصور پور اتحاد
منوچهر کوهن
شهلا جاودان
ملوک زرگریان
 

شخصیتهای مذهبی:
ملا اورشرگا
حاخام یوسف حئیم اورشرگا
حاخام یدیدیا شوفط
حاخام اوریل داویدی
حاخام یوسف حئیم همدانی کهن
حاخام نتن الی
حاخام موسي زرگري
ملا مراد آقا لر
حاخام یونس حمامی لاله زار
یدیدیا آذر احیان
اسحق بعلنث
ملا یوسف دیلمانی
حاخام یعقوب نگاری
ربای الیاهو بن حئیم
رحمان دلرحیم
موسی تاجیان
پروانه صراف
صیون حکاکیان
دیوید مختار
راب عزیزالئه نعیم

اساتید فرهنگی:
دکتر ميترا مقبوله
اردشیر بابک نیا
موسی بروخیم
فتح الئه بینا
پریچهر لوئیم ( ثانی)
فریده شبانفر
الیاس مشعل
فرج گلبان
دکترهمایون آرام
ابراهیم سعیدیان
فریبا صدیقیم
همایون ابراهیمی
دکتر منوچهر صیونیت
بقراط صفائی
الیاس اسحاقیان
شعبان شهری
امیر کهن
ناهید پیرنظر
اسحق فرهمند پور
جهانگیر صداقت فر
الهام یعقوبیان
فرشید دلشاد
منوچهر امیدوار
موسی میکاییل
شیرین دخت دقیقیان

اساتید هنری:
پرویز نی داوود
منوچهر طبری
سیما عمید
کوروش سلیمانی
سلیمان ساسون
امین امینی
ابراهیم تربتی
مژده روفه
مهین عمید
ناصر نظـریان
منوچهر بی بی یان
مینو ذهابیان (کوتال)

گوناگون:
کوروش کبیر
میرزا نورالله و میس نورالله
خیابان سیروس و خاطره آن
هیلیت نقره ئیان
ماشالئه عکاس
پشت صحنه
منطقه دوازده
کوچه هفت کنیسا
گذری از کوچه بزازها
اتوبوس خط 8
خانه ای در محله
بدل ناصرالدین شاه
راهیان هیمالیا
فرشتگان گمنام


یهودیان دیگر شهر ها:
تهران
شیراز
اصفهان
کرمان
کاشان
مشهد
رفسنجان
بوشهر
اردستان
یزد
کرمانشاه
سنندج
بروجرد
گلپایگان
ارومیه
همدان
بابُل

 

اماکن عمومی:
محله عودلاجان
بیمارستان دکتر سپیر
حمام کشوریه
سرای سالمندان یهود
مصاپزی
بهشتیه خاوران


زیارتگاه ها:
حبقوق نبي
دانیال نبی
استر و مردخای
محوطه ی پیربکران و یادبود ها
سارا بت آشر
ملا ماری
اورشرگا
موشه هلوی
گیلیارد-دماوند

کنیساها:
ابریشمی
یوسف آباد
باغ صبا
حییم
کنیسای اسحق حکیم
دانیال - لهستانی ها
گرگان
عزرا یعقوب
دروازه دولت
اتفاق
سیدخندان
زرگریان
رفیع نیا
خراسانی ها
عبدالله زاده
راه دانش
پل چوبی
عزیز خان
اتحاد - ژاله
لویان
کهن
ملا حنینا
حکیم آشر
سرای سالمندان
هارامبام
کوروش
گیشا
نصرت
اورشرگا
فخرآباد
طرشت

میقوه ها:
ابریشمی
ابریشمی - مردانه
دروازه دولت
باغ صبا
یوسف آباد


سازمان های فرهنگی اجتماعی:
انجمن کلیمیان تهران
کتابخانه انجمن کلیمیان تهران
انجمن خراسانی ها
خانه جوانان یهود تهران
سازمان بانوان یهود ایران
سازمان بانوان هاتف
مرکز پژوهش و مطالعات
سازمان زنان یهودی ایرانی در کالیفرنیای جنوبی

مدارس کلیمی:
آلیانس (اتحاد) -ژاله
موسسه فرهنگی ارت
مدارس گنج دانش (اوتصرهتورا)
گرگان گنج دانش
اتقاق
مدرسه نور صداقت
مراکز فرهنگی و مذهبی کلیمیان در جهان
سازمان پاراس
کنیسای پاراس
سازمان ایما

تصاویر خاطره انگیز:
عکسهای خاطره انگیز تهران
عکسهای خاطره انگیز شیراز
عکسهای خاطره انگیز  کاشان
عکسهای خاطره انگیز اصفهان
عکسهای خاطره انگیز مشهد
عکسهای خاطره انگیز همدان
عکسهای خاطره انگیز یزد
عکسهای خاطره انگیز کردستان
عکسهای خاطره انگیز خانوادگی

 

مجموعه تصاویر در حال گسترش می باشد.