ابراهیم سعیدیان
 

ابراهیم سعیدیان

ابراهیم سعیدیان ابراهیم سعیدیان ( ملقب به آریا ) در سال 1330 خورشیدی (1950 میلادی) در شهر هنرپرور اصفهان چشم به جهان گشود . پدرش باروخ سعیدیان از کسبه میدان چهار باغ که سالها به خرید و فروش صنایع دستی اشتغال داشت ، مادرش زنی هنرمند، اهل مطالعه و با ذوق ، اشعار زیادی سرود و او بود که عشق سرودن را به ابراهیم از نوجوانی آموخت و این میراث فرهنگی را از جدش به فرزندش " ابراهیم " انتقال داد .
ابراهیم سعیدیان تحصیلات ابتدایی را در آلیانس اصفهان به پایان برد و در سال 1343 خورشیدی به همراه خانواده اش به تهران کوچ نمود و ادامه تحصیلات را در دبیرستان اتحاد به پایان رسانید . سپس به خدمت سربازی اعزام گردید و پس از دو سال خدمت ، بلافاصله جذب بازار کار گردید ( با پدرش به همکاری پرداخت ) . ابراهیم سعیدیان فعالیتهای اجتماعی را در نوجوانی با عضویت در سازمان « خلوتص » آغاز نمود ، دیری نپائید با همت و همکاری تنی چند از دوستانش ، « خانه جوانان یهود » را در محله عودلاجان بنیاد نهادند و جلسات خود را در ایستگاه تکیه ، در دو اتاق در طبقه دوم ( بر روی شعبه پخش نفت برگزار می نمودند ) . سه سال بعد، سازمان جوانان هاتف ( زیر نظر خانم دکتر عزیزه برال ) تأسیس شد و از سعیدیان خواسته شد که در اداره آنجا با آنها همکاری کند .
ابراهیم سعیدیان استعداد نوشتن را ، ابتدا در دبیرستان با نوشتن انشاء و مطالب ادبی به نمایش گذاشت . همزمان دوستانش از او خواستند تا مسئولیت نوشتن مطالب نشریه خانه جوانان را هم به عهده بگیرد ، پس از مدتی مسئولیت کمیته جشن و هنر خانه جوانان هم به او واگذار شد .
ابراهیم از همان عنفوان جوانی علاقه ای فراوان و زایدالوصفی به سرودن شعر داشت و در هنگام فراغت به مطالعه علم عروض و دیوان شعرا ، اوقات را سپری می کرد . ضمن آنکه تشویق های اعضای خانواده و رهنمودهای دایی شاعرش "نجات الئه کوهن" ( مؤلف کتاب ضربان قلب ) ، انگیزه ای شد تا با عزمی راسخ و پشتکار بسیار ، وقت بیشتری را به فراگیری علم سرودن قرار دهد . و با شرکت در محافل ادبی و شب شعر، نیز همچنین حضور در محضر تنی چند از اساتید فرهنگی و شعرای نامی تجربه های جدیدتری را کسب نماید . ضمن آنکه با اجرا سرودهایش اثر مثبت و خوبی بر ذهن مشتاقان شعر ادب بجای گذاشت .
دیری نپائید انجمن همدانی ها مقیم مرکز اشعار و غزل های سعیدیان را بصورت طبع مزین شده در اختیار علاقمند این هنر اصیل ایرانی قرار دادند . نیز همچنین از سال 1383 خورشیدی ، سرودهای وی در روزنامه « ابرار » و مجله « افق بینا » بطور مرتب چاپ گردید .
ابراهیم سعیدیان در سال 1358 خورشیدی با همسرش " شهناز " از خانواده " لاهیجانی " پیوند زناشوئی بست ماحصل این ازدواج دو فرزند ( یک پسر و یک دختر ) می باشد .
ابراهیم سعیدیان در راستای فعالیت های فرهنگی در سال 1380 خورشیدی توسط شادروان " دکتر ابراهیم برال "رئیس کانون فرهنگی هنری اجتماعی جهت همکاری به این کانون دعوت گردید و پس از یک سال فعالیت به عضویت هیئت مدیره پذیرفته شد و دو دوره در سمت نایب رئیس به خدمت مشغول بود . پس از فوت دکتر برال ، در انتخاباتی که انجام گرفت ، ریاست کانون به وی واگذار گردید. . یکی از اقدامات مهم سعیدیان در این مرکز فرهنگی ایجاد بنیاد ازدواج به سرپرستی شخص وی بود . که در مدت کوتاهی نتایج قابل ملاحظه ای را در بر داشت . متعاقباً ایجاد صندوق خیریه در این راستا بود .
دپس از عضویت در کانون فرهنگی ( 1380 خورشیدی ) مقارن با بازگشت " استاد عبداله طالع " از مسافرت ، هنگام ورود وی به کانون ، ابراهیم سعیدیان با قطعه شعری از ایشان استقبال کرد .
طالعم گفت که طالع ز سفر باز آمد مایه و مفخر و ادب دُر و گوهر باز آمد
و همین شعر باعث ایجاد مودت و پذیرفتن او به شاگردی گردید و در طی مدتی کوتاه در مکتب این شاعر آزاده و هنرمند به فراگیری اصول و قواعد سرودن شعر پرداخت نیز همچنین سالها در مکتب " دکتر برسیم برجیس " از دیگر اساتید به کسب معلومات و آموختن علم سرودن مشغول بود . در ضمن مدتی را هم در مکتب استاد " دکتر امیر هوشنگ شفا " در این راستای بسیار آموخت
او به موازات مشارکت در امور اجتماعی با شرکت در محافل و مجالس ( شب شعر ) و انجمن های ادبی به ویژه انجمن پروین اعتصامی، انجمن حافظ شعر و ادب و انجمن بازنشستگان کشوری و لشگری، به عنوان یک شاعر ملی و صاحب نظر اصحاب ادیان توحیدی ، توانست در عرصه شعر جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص دهد . او هرگز گرد تقلید نگشت و پای از دایره شعر سنتی فراتر ننهاد . ( بیشتر سرودهای وی پیرو سبک مثنوی و یا حماسی برگرفته از سبک خراسانی می باشد .
نا گفته نماند ، سعیدیان بیشتر مطالعات ادبی خودش را صرف آثار شعرای نامی و صاحب سبک چون حافظ و فردوسی نموده است .
ضمن آنکه مطالعات عمیقی راجع به آثار شعرای یهودی ایران ، به ویژه " شاهین " ، " عمرانی " ، " بابایی بن لطف " و بسیار دیگر که در قالب مثنوی سروده هایی را خلق نموده اند ، انجام داده است . او با بهر جستن از بزرگان شعر و ادب پارسی آثاری خلق نموده که حس وطن پرستی و ناسیونالیستی در اشعارش کاملاً مشهود است ، منجمله شعرهای ملی میهنی (حماسی) " خلیج فارس " ، " نثار وطن می کنم جان خویش " ، " شهیدان قلب تاریخ " و بسیاری دیگر .
در سال 1386 خورشیدی در همایش پانزدهمین دوره نمایشگاه کتاب که توسط وزارت ارشاد برپا گردید ، « شعر خلیج فارس » مورد توجه و تأیید کارشناسان و ادیبان قرار گرفت . بدین منظور ضمن تجلیل و تشویق ، از طرف وزارت ارشاد ، جوایزی همراه با تقدیرنامه به ابراهیم سعیدیان تقدیم گردید . نیز همچنین بعدها ، در فرصت ها و گردهمائی های دیگر که از طرف جامعه ی کلیمیان برگزار گردید ، از طرف نماینده کلیمیان در مجلس (دوره نهم) ، هیئت مدیره انجمن کلیمیان ، نشریه افق بینا و دیگر شخصیت های فرهیخته جامعه کلیمی مورد تفقد و تشویق قرار گرفت . نیز همچنین تقدیرنامه های به او تقدیم گردید
ابراهیم سعیدیان بر این باور است که چون خداوند متعال ، استعداد شعر سرودن را به او اعطا نموده است او این ذوق را در راه عظمت بخشیدن به قادر مطلق و ترویج یکتاپرستی بکار گرفته است . از این رو ، در سال 1388 خورشیدی پس از سه سال تلاش پیگیر فصل اول از کتاب مقدس توراه (آفرینش) و بخشی از تفاسیر آن را از نثر به نظم کشید و در قالب کتابی تحت عنوان « تورات منظم » به زیر چاپ برد . او در مقدمه ، این کتاب را به ارواح پر فتوح پدربزرگوارش " باروخ بن اهرون " و نیز مادر فداکارش " سلطنت بت حاجی عذرا کوهن " که در حیاتشان چون چراغ درخشان ، روشنی بخش روزهای تیره تاریک زندگانی وی بوده اند ، تقدیم نموده است .
ابراهیم سعیدیان با شیوه ی خاص و کمال بخشی از رویدادها ، حوادث و واقعیات که در کتاب مقدس آمده را در کسوت شعر و ادب از نثر به نظم در آورده . او به مدد ذوق سلیمش ، مطالب و مباحث عارف پسندی را ( بدون کم و کاست و از زبان حضرت حق ) با چنان توانای در قالب مثنوی تنظیم و تدوین نموده که خواننده ، لحظه ای خود را متأثر در فضای روحانی و خیال انگیز مشهود خواهد دید و خود را در آن دوران و در آن مکان تصور خواهد نمود ، به ویژه در گفتمان حضرت موسی با خداوند .
ابراهیم سعیدیان مدتی است ، در پی خلق مثنوی های دیگر حماسی ، عاشقانه و مذهبی می باشد . مهمترین آن به نظم در آوردن -تهیلیم (زبور حضرت داود) می باشد ، او تا کنون چندین میزبور (بخش) را در قالب شعر نوشته است و در تلاش است که در این راستای منظوم دیگری را در قالب کتاب بچاپ برساند .

ل
 

 مجموعه های سایت 7DORIM
آرشیو Archive
انطباق لحظه ها Calendar
تاریخ و فرهنگ  Culture
باع بهشت GanEden
درباره ما About Us
تماس با ما Contact Us
پاناروما ( سراسرنما) Panaroma

 

زیر مجموعه های
 تاریخ و فرهنگ
:
ARTICLE  مقالات
MOADIM  مناسبتها
PUBLICATIONS   کتب منتشر شده
LINKS  دیگر سایتها

Colloquial  گویشهای اصیل  
 

صفحه اول     صفحه مرجع  در
FaceBook با 7Dorim

ارتباط برقرار کنید

        زیر مجموعه های بخش  تصاویر:

تاریخ سازان

تاریخ به روایت تصویر

 چهره های ماندگار

 مشاهیر یهود

نماینده های یهودیان در مجلس:
عزیزاله سیمانی
سید عبدالله بهبهانی
دکتر لقمان نهورایی
شموئل حییم
مراد اریّه
جمشید کشفی
دکتر موسی برال
لطف الله حی
یوسف کهن
خسرو ناقی
دکتر منوچهر نیکروز
دکتر کورس کیوانی
دكتر منوچهر الياسي
موريس معتمد
دکتر سيامك مره صدق


روسا ی انجمن کلیمیان :
حبیب الله القانیان
مهندس عزیز دانش راد
موسی آزادگان
دكتر منوچهر الياسي
هارون یشایایی
دکتر رحمت ا... رفيع
همایون سامیح

خیراندیشان و مسولین جامعه:
فریده پوراتیان (یشایایی)
دائی یعقوب مصابند
ژاک ماهفر
روح الئه کهنیم
خلیل نهایی
عبدالله زرگریان
اسحق حکیم
آقاجان ابریشمی
صیون ابراهیمی
صالح نیکو
حاج یشوعا یحزقل یادگار
آقایقوتیئل
نورالله گبای
یوسف پیروزیان
اسحق کهن صدق
مسعود هارونیان
دکتر حشمت الله کرمانشاهچی
عبدالرحیم اعتصامی
جهانگیر بنایان
مهدی حریری طلوع
لقمان میکاییل
فرنگيس حسيديم
گاد نعيم
آقا جان شادی
استاد عزیز معمار
اسکندر میکاییل
ابراهیم موره
منوچهر کاشانیان
منصور پور اتحاد
منوچهر کوهن
شهلا جاودان
ملوک زرگریان
 

شخصیتهای مذهبی:
ملا اورشرگا
حاخام یوسف حئیم اورشرگا
حاخام یدیدیا شوفط
حاخام اوریل داویدی
حاخام یوسف حئیم همدانی کهن
حاخام نتن الی
حاخام موسي زرگري
ملا مراد آقا لر
حاخام یونس حمامی لاله زار
یدیدیا آذر احیان
اسحق بعلنث
ملا یوسف دیلمانی
حاخام یعقوب نگاری
ربای الیاهو بن حئیم
رحمان دلرحیم
موسی تاجیان
پروانه صراف
صیون حکاکیان
دیوید مختار
راب عزیزالئه نعیم

اساتید فرهنگی:
دکتر ميترا مقبوله
اردشیر بابک نیا
موسی بروخیم
فتح الئه بینا
پریچهر لوئیم ( ثانی)
فریده شبانفر
الیاس مشعل
فرج گلبان
دکترهمایون آرام
ابراهیم سعیدیان
فریبا صدیقیم
همایون ابراهیمی
دکتر منوچهر صیونیت
بقراط صفائی
الیاس اسحاقیان
شعبان شهری
امیر کهن
ناهید پیرنظر
اسحق فرهمند پور
جهانگیر صداقت فر
الهام یعقوبیان
فرشید دلشاد
منوچهر امیدوار
موسی میکاییل
شیرین دخت دقیقیان

اساتید هنری:
پرویز نی داوود
منوچهر طبری
سیما عمید
کوروش سلیمانی
سلیمان ساسون
امین امینی
ابراهیم تربتی
مژده روفه
مهین عمید
ناصر نظـریان
منوچهر بی بی یان
مینو ذهابیان (کوتال)

گوناگون:
کوروش کبیر
میرزا نورالله و میس نورالله
خیابان سیروس و خاطره آن
هیلیت نقره ئیان
ماشالئه عکاس
پشت صحنه
منطقه دوازده
کوچه هفت کنیسا
گذری از کوچه بزازها
اتوبوس خط 8
خانه ای در محله
بدل ناصرالدین شاه
راهیان هیمالیا
فرشتگان گمنام


یهودیان دیگر شهر ها:
تهران
شیراز
اصفهان
کرمان
کاشان
مشهد
رفسنجان
بوشهر
اردستان
یزد
کرمانشاه
سنندج
بروجرد
گلپایگان
ارومیه
همدان
بابُل

 

اماکن عمومی:
محله عودلاجان
بیمارستان دکتر سپیر
حمام کشوریه
سرای سالمندان یهود
مصاپزی
بهشتیه خاوران


زیارتگاه ها:
حبقوق نبي
دانیال نبی
استر و مردخای
محوطه ی پیربکران و یادبود ها
سارا بت آشر
ملا ماری
اورشرگا
موشه هلوی
گیلیارد-دماوند

کنیساها:
ابریشمی
یوسف آباد
باغ صبا
حییم
کنیسای اسحق حکیم
دانیال - لهستانی ها
گرگان
عزرا یعقوب
دروازه دولت
اتفاق
سیدخندان
زرگریان
رفیع نیا
خراسانی ها
عبدالله زاده
راه دانش
پل چوبی
عزیز خان
اتحاد - ژاله
لویان
کهن
ملا حنینا
حکیم آشر
سرای سالمندان
هارامبام
کوروش
گیشا
نصرت
اورشرگا
فخرآباد
طرشت

میقوه ها:
ابریشمی
ابریشمی - مردانه
دروازه دولت
باغ صبا
یوسف آباد


سازمان های فرهنگی اجتماعی:
انجمن کلیمیان تهران
کتابخانه انجمن کلیمیان تهران
انجمن خراسانی ها
خانه جوانان یهود تهران
سازمان بانوان یهود ایران
سازمان بانوان هاتف
مرکز پژوهش و مطالعات
سازمان زنان یهودی ایرانی در کالیفرنیای جنوبی

مدارس کلیمی:
آلیانس (اتحاد) -ژاله
موسسه فرهنگی ارت
مدارس گنج دانش (اوتصرهتورا)
گرگان گنج دانش
اتقاق
مدرسه نور صداقت
مراکز فرهنگی و مذهبی کلیمیان در جهان
سازمان پاراس
کنیسای پاراس
سازمان ایما

تصاویر خاطره انگیز:
عکسهای خاطره انگیز تهران
عکسهای خاطره انگیز شیراز
عکسهای خاطره انگیز  کاشان
عکسهای خاطره انگیز اصفهان
عکسهای خاطره انگیز مشهد
عکسهای خاطره انگیز همدان
عکسهای خاطره انگیز یزد
عکسهای خاطره انگیز کردستان
عکسهای خاطره انگیز خانوادگی

 

مجموعه تصاویر در حال گسترش می باشد.