چارلی چاپلین
 

چارلی چاپلین

چارلی چاپلین تنها هنرمند نابغه سینما که با نقش آفرینی در فیلم هایش ، توانست پیام آور خنده و شادی به خانه میلیون نفر در سراسر جهان باشد . داستان فیلم های چارلی جدا از زندگی مردم نبود ، او همواره مشکلات به ویژه فقر و بی نوائی را در آثارش بیان می کرد . اگر چه با شیوه های کاپیتالیسم در تضاد بود و همین امر باعث گردید ، دچار مشکلاتی گردد . اما هرگز سر تسلیم فرود نیآورد و تا پایان عمر راهش را ادامه داد . چارلی اسپنسر چاپلین در آوریل سال 1889 میلادی در یک خانواده هنرمند ( پدر یهودی ، مادر ارتدکس مسیحی )، در محله ای در جنوب لندن پای به عرصه وجود نهاد . پدر و مادر چارلی هر دو از بازیگران تئاتر و در سالن بزرگ لندن به کار نمایشگری و آوازخوانی مشغول بودند ، چارلی سه سال بیش نداشت که آنها از هم جدا شدند .
چارلی آواز خواندن را از مادرش آموخت . در پنج سالگی به روی صحنه آمد که تماشاچیان عصبانی را با خواندن آهنگی سرگرم و آرام کند . پدر چارلی به الکل پناه برده بود ، بعدها مادرش هم دچار بیماری روانی شد و در یک آسایشگاه در حوالی لندن بستری گردید . از این رو چارلی و برادرش رابطه ای عمیق تری نسبت به هم پیدا نمودند به ویژه آنکه هنگامی که چارلی 12 ساله بود پدرش هم در سی و هفت سالگی درگذشت .
به گفته چارلی مادرش نقش مؤثری در تعلیم و تربیت هنر پانتومیم برای وی داشته و از نظر او مادرش یکی از بزرگان هنر پانتومیم به شمار می رفته ، چارلی دوره اولیه زندگیش را در مدارس شبانه روزی و یا به عبارتی در یتیم خانه و حتی در کوچه و بازار سپری نمود . در هفده سالگی هر دو برادر با استعداد بالائی که از خود به نمایش گذاشتند توانستند در برنامه های واریته شرکت کنند و در همان سالن قدیمی که والدین شان فعالیت داشتند ، مشغول به کار شدند . بعد از مدتی چارلی موفق شد محلی را در گروه نمایشگران و بازیگران کارناول بدست آورد و بعد از یک سال همراه با این گروه برای اجرای برنامه های نمایشی به آمریکا سفر نمود .
او دو سال همراه با " فرد کارلو " در سراسر آمریکا مشغول به کار تئاتر پرداخت ، دوست و همکار وی استنلی (استن لورل) که در این سفرها وی را همراهی می نمود به انگلستان بازگشت ، اما چارلی در آمریکا ماند و به کارش ادامه داد . در سال 1913 میلادی هنر بازیگری وی مورد توجه یکی از فیلم سازان قرار گرفت و همین امر منجر به ترک وی از صحنه تئاتر شد و متعاقباً آغاز همکاری با کمپانی فیلم سازی « کی استون » و ارائه یک فیلم کمدی در سال 1914 گردید .
دیری نپائید در طی یک سال سه فیلم دیگر از چارلی به اکران گذاشته شد و این سرآغاز شکوفائی برای چارلی تا قبل از شروع جنگ جهانی اول بود . چارلی چاپلین محبوبیت و شهرت خود را مدیون ظاهر شدن به صورت یک شخصیت شاخص ولگرد در فیلم های پانتومیم (صامت) سینمایی بود . او در این نقش آفرینی شخصیت فرد ولگردی را ارائه نمود که با رفتار رقت انگیز و احساساتی و در عین حال شوخ طبع (به گونه ای دلقک وار) با لباسی منحصر به فرد و متضاد (شلواری گشاد و زانو انداخته ، کلاهی کوچک و کفش های بزرگ) و عصایی کوچک نیز همچنین سبیلی که چهره مسن تری را به وی داده بود ، موفق گردید نام خود را در تاریخ سینما به عنوان یکی از محبوبترین ، دوست داشتنی و بزرگترین هنرمندان قرن بیستم به ثبت برساند .
شخصیتی که بعدها بعنوان « آواره » شهرت جهانی یافت . به نقل از خودش با این شکل شمایل وقتی بر روی صحنه می رفت احساس شخصیتی را پیدا می نمود که تازه متولد شده است . در سال 1915 میلادی چارلی با یک کمپانی جدید قرارداد بست و شروع به ساختن فیلم های بلندتر نمود ضمن آنکه در همین راستا شخصاً به عنوان کارگردان فیلم های کوتاه بیش از سی و چهار فیلم ساخت .
در سال 1916 چارلی با بستن یک قرارداد ششصد و هفتاد هزار دولاری با کمپانی "موچوال" در طی 18 ماه موفق به ساخت 12 فیلم بلند گردید ، که از دید بسیاری از منتعقدین کلیه این ساخته ها در ردیف آثار کلاسیک سینمای کمدی به شمار می رود . پس از شروع جنگ جهانی اول چارلی دوران جدیدی را در استودیو فیلم برداری شخصی خود به همراه دوستانش آغاز نمود . او تمام فیلم های ساخته شده در دهه گذشته را مجدداً بازسازی و به صورت جدید تدوین نمود .
در سال 1919 میلادی چارلی با همیاری تنی چند از همکاران سینمائی خود اتحادیه سینماگران آمریکا را بنیاد نهاد ، همزمان چنان شهرتی به دست آورد که هیچ استودیوی فیلم برداری یارای رقابت با استعداد ذاتی وی در راستای تولیدات سینمایی را نداشت . چارلی فقط در فیلم هایی ظاهر شد که خود تهیه کرده بود ، فیلم های صامت چارلی چاپلین به طور کلاسیک در ردیف فیلم های ماندگار سینمایی قرار گرفت و بیشتر آثار او به عنوان کارهای خلاقانه در کارنامه سینمائی وی به ثبت رسیده .
از آن جمله فیلم « عصر جدید » که بدون تردید یکی از شاهکارهای ماندگار چارلی شمرده می شود . نقش آفرینی و کارگردانی او نیز همچنین سناریو و جذابیت صحنه های این فیلم بیش از بیش به موفقیت و محبوبیت چارلی افزود . داستان عصر جدید حول محور دورانی است که آمریکا با بحران اقتصادی و بیکاری روبرو شده و روز به روز به تعداد افراد بیکار اضافه می شود . ضمن آنکه شخصیت ولگرد نمادی بود از طبقه متوسط و زحمت کش آن زمان که خود او هم نیز برخواسته از همان طبقه زحمت کش و گاهی پرخاشگر که همواره دچار مشکلات و ناهنجاری ها شده بود . « عصر جدید » نشانگر سعی به بهره کشی بیشتر مدیران از کارگران کارخانه ها با حدأقل دستمزد و حدأکثر فشار بر آنان می باشد .
از سوئی دیگر مدیران کارخانه ها برای تقلیل نیروی انسانی و یا به عبارتی برای کم کردن تعداد کارگران و پرداخت حقوق کمتر ، سعی بر اتوماتیک کردن خط تولید و جایگزین نمودن ماشین آلات تولیدی بودند و این در حالی است که متقاضیان بی شماری جهت استخدام در پشت درب کارخانه ها در انتظارند .
از دیگر ساخته های چارلی « فیلم جویندگان طلا » است و آن حکایت از انسانهایی دارد که در معادن به دنبال طلا می باشند . ضمن آنکه اکثر به اتفاق آنان با فقر دست به گریبان هستند . چارلی در این فیلم در دو صحنه اوج بلوغ فوق العاده اش را به نمایش می گذارد . در بخشی رقص با دو قرص نان و دیگری پختن و خوردن یک لنگه از چکمه هایش می باشد . ضمن آنکه خوردن چکمه را با دوستش سهیم می شود .
در سال 1940 میلادی دورانی که اروپا دچار جنگ ، بحران رکود اقتصادی و بیکاری روز افزون روبرو بود و از هر گوشه آن سر درآوردن دیکتاتورها مواجه بود ، در دسامبر همان سال و در حساس ترین دوران جنگ ، یکی از شاهکارهای چارلی با نام « دیکتاتور بزرگ » در لندن به اکران درآمد . فیلم دیکتاتور بزرگ اولین فیلم غیر صامت چارلی به شمار می رفت و بر خلاف تمام آثار خلق شده وی (شخصیت ولگرد) که ایفا کرده بود این بار در نقش یک رهبر دیکتاتور که شباهت زیادی به رهبر آلمان نازی داشت ، ضمن آنکه به طور تمسخرآمیز اجرا گردید . « دیکتاتور بزرگ » از نظر تجاری محبوبیت فراوانی پیدا کرد و چارلی را همچنان به عنوان یک ستاره در میان توده مردم در اوج نگاهداشت .
دقت بالا و یا به عبارتی وسواس در روش فیلم سازی چارلی از یک سو و ترکیب هم زمان داستان پردازی و میل به کمال گرایی از عواملی بود که ساخته های وی در مقایسه با رقیبانش طولانی تر و با هزینه بیشتری تمام شود و از سوی دیگر سخت گیری چارلی بارها باعث دلگیری هنرپیشه ها و سایر عوامل فیلم هایش می شد . او هرگز یک فیلم نامه کامل از ساخت فیلم هایش در اختیار نداشت . روش چارلی به نقل از خودش ، ابتدا طرحی را در ذهنش می پرورانید و براساس آنچه که ارائه می نمود قرارداد با او بسته می شد و تأکید می نمود که در مسیر کار آزادانه بنویسد و خودش کارگردان فیلم خود باشد . ضمن آنکه نکات و یا ابتکاراتی که به ذهنش می رسید هنگام اجرای فیلم سازی به طرح خود اضافه می کرد . نباید از نظر دور داشت چارلی طعم فقر را از دوران بچگی تجربه کرده بود و این امر دستمایه ای شده بود برای وی که در ییشتر ساخته هایش وضعیت انسانهای کم درآمد و متوسط را در آثارش ( با مزاح ) منعکس نماید به عبارتی سبک و سیاق سوسیالیستی در آثارش مشهود بود .
چارلی چاپلین در طی زندگانی ازدواجهای متعددی را (چهار بار) تجربه نمود ، ابتدا در سال 1918 میلادی با دختری به نام « میگدر دهریس » پیوند زناشوئی بست ماحصل این ازدواج یک فرزند پسر بود که تنها سه روز عمر کرد و در سال 1920 این ازدواج منتهی به طلاق گردید . سپس در سال 1924 با « لیتاگری » هنرپیشه نقش اول جویندگان طلا ازدواج نمود اما پس از دو سال این ازدواج هم به جدایی کشید ، نتیجه این ازدواج دو فرزند پسر بود .
ده سال بعد در سال 1936 این بار با « پائولت گُدارد » هنرپیشه فیلم عصر جدید ازدواج نمود و در سال 1942 این ازدواج همانند ازدواج های گذشته با شکست روبرو شد و منجر به طلاق گردید .
دیری نپائید چارلی همان سال هنگامیکه 54 سال سن داشت با یک دختر هیجده ساله « اونا اوئیل » ازدواج نمود . اگر چه پدر " اونا " که یکی از نمایشنامه نویس های معرف آمریکائی بود با این امر مخالفت ورزید ، ولی بهر تقدیر این ازدواج انجام گرفت . با وجود 36 سال اختلاف سن بین چارلی و " اونا " این ازدواج پر دوامترین ازدواج چارلی بود . و هر دو تا پایان عمر در کنار هم ماندند . ماحصل این ازدواج هفت فرزند بود . اولین آن دختری با استعداد به نام " جرالدین " بود که همانند پدرش چارلی حرفه هنرپیشه گی را برگزید و به دنیای سینما راه یافت و موفقیت های بزرگی را بدست آورد . قبل از آنکه " جرالدین " وارد عالم بازیگری شود ، چارلی خطاب به او نامه ای نوشت که در شمار یکی از زیباترین و پرمحتواترین نامه ها به شمار می رود .
امرار معاش نام اولین فیلم چارلی بود که در سال 1914 به اکران گذاشته شد ، کاری متفاوت با آنچه که بعدها ارائه نمود . فیلم ولگرد کاراکتری بود که چارلی به دنبال آن بود و توانست شخصیت یک ولگرد (سرگردان) را بعدها در بیشتر فیلم هایش به نمایش بگذارد . دیر نپائید نه تنها ایت نقش حیاتی مستقل و پایدار گردید ، بلکه آغازگر کسب شهرت و تصاحب قلب میلیون ها نفر در سراسر دنیا شد . نیز فیلم پسر بچه شاهکاری بود که دوران کودکی چارلی را به نمایش گذاشت ، در این فیلم چارلی دست در دست کودکی خودش در خیابان ها قدم می زد .
روشنایی شهر اولین فیلم غیر صامت چارلی بود . او بر این باور بود که فیلم های ناطق دار ، هنر پانتومی را که از قدیم ترین هنرهای جهان محسوب می شود ویران خواهد نمود ضمن آنکه این امر چالش بزرگی برای چارلی به شمار می رفت ، در سال 1947 میلادی چارلی یک اثر متفاوت کمدی درام را با نام « موسیو ورد » تولید و به نمایش گذاشت که از دید بسیاری از منتعقدین سینما این فیلم کمدی بسیار ساده بود اما سیاسی شهرت یافت . ضمن آنکه موضوع فیلم از لحاظ طرز تفکر از آن زمان فاصله داشت و تا حدودی جلوتر می بود ، چارلی در این فیلم برای اولین بار با لباسی مرتب و بدون سبیل ظاهر گردید . اما بر خلاف نقش آفرینی در آثار گذشته این فیلم با شکست روبرو شد ضمن آنکه خشم بسیاری از آمریکائیان ثروتمند را برانگیخت و بیش از بیش موقعیت خودش را به خطر انداخت .
دیری نپائید سیاستمداران توطئه را برای وی تدارک دیدند ، با جعل سند نام وی را در لیست کمونیست ها قرار دادند ، با وجود آنکه چارلی این تهمت ها را تکذیب نمود و اعلام نموده بود که او یک هنرپیشه می باشد نه سیاستمدار . مع الوصف به دلایلی برخوردهایی را با طبقه حاکمه آمریکا تجربه نمود . ناگفته نماند ، طی سالهای جنگ جهانی اول و دوم چارلی چاپلین بخشی از ثروت خود را به کشورهای جنگ زده اروپا و بی خانمان ها اهدا نمود و همین امر باعث گردید ، صاحب منصبان آمریکائی چارلی را از نظر سیاسی طرد و برای وی مشکلات متعددی را فراهم آورند .
« لایم لایت » آخرین فیلم آمریکائی چاپلین بود ، بازتابی بود از دنیایی که در آن رشد کرده بود با ایجاد شخصیت " کالورو " دلقک الکلی و شکست خورده ، خاطراتی از پدر و مادرش را تدائی نمود . این فیلم موفقیت چندانی را در هالیوود نتوانست بدست آورد . ضمن آنکه در آن زمان سانسور در هالیوود در جریان بود و چاپلین که همواره دیدگاه سوسیالیسیتی خود را در آثارش به نمایش قرار می داد مورد حمله مطبوعات و زیر سئوال رفتن نمایندگان کنگره آمریکا قرار گرفت . و در آن زمان که شصت ساله بود مورد بازجوئی FBI قرار گرفت .
در سال 1952 میلادی چارلی تصمیم گرفت به همراه خانواده اش به انگلستان باز گردد ، ضمن آنکه تا آن زمان از پذیرفتن شهروندی ( سیتی زن )آمریکا خودداری نموده بود . پس از ترک هالیوود بازگشت او به آمریکا ممنوع اعلام شد . مردم انگلستان از او استقبال گرمی به عمل آوردند . سپس او به سوئیس کوچ نمود و تا پایان عمر در آنجا اقامت گزید .
چارلی چاپلین جوایز متعددی را به خاطر کارهای ارزشمندش دریافت نمود . در سال 1929 برنده جایزه اسکار بهترین دستاورد هنری برای فیلم « سیرک » گردید ، در سال 1941 نامزد دریافت اسکار در رشته های بهترین فیلم نامه ، بهترین فیلم و بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم « دیکتاتور بزرگ » ، در سال 1948 نامزد دریافت جایزه اسکار برای بهترین فیلم نامه در فیلم « موسیو وردو » بزرگ گردید .
دریافت جایزه افتخاری یک عمر فعالیت های هنری در سال 1972 ، و همان سال برنده جایزه افتخاری شیر طلائی از جشنواره فیلم و نیز در سال 1973 برنده جایزه اسکار بهترین موسیقی متن برای فیلم « روشنی های صحنه » ضمن آنکه مجله تایم چارلی را به عنوان یکی از صد چهره برتر و تأثیر گذار قرن بیستم معرفی نمود .
چارلی چاپلین در طی بیش از هفتاد سال فعالیت هنری ، در خلق بیشتر آثارش شخصاً مسئولیت نقش بازیگر اول ، سناریست ، آهنگساز ، موزیک گذار ، کارگردانی و تهیه کنندگی را عهده دار بود . واقعه گرانی و توجه او به مسائل سیاسی و حق و حقوق طبقه محروم جامعه از خصوصیات شاخص وی به شمار می رفت ضمن آنکه دست مایه کلیه آثارش بیانگر زندگی انسانهای فقیر و دردمند اجتماع بود .
از دیگر آثار چارلی کنتسی از هنگ کنگ و آخرین فیلمی که چارلی در آن ایفاء نقش نمود سلطانی در نیویورک بود . نیز همچنین او کتابهایی را با نام « زندگی چارلی چاپاین » ، « لایم لایت » و « روشنایی های شهر » را به رشته تحریر آورد چارلی با وجود آنکه از استدیوهی هالیود به دور بود ، هرگز تلاش را برای پیشبرد صنعت سینما کنار نگذاشت .
او در سال 1972 میلادی به آمریکا بازگشت و با استقبال بی نظیری از سوی مردم روبرو گردید . نیز در سال 1975 از سوی ملکه انگلستان مفتخر به دریافت لقب شوالیه گردید ضمن آنکه در طی فعالیت های هنری به عنوان یک شخصیت شاخص جهانی ، ملاقات هایی را با شخصیت های سرشناس جهان انجام داد . منجمله " هلن کلر" ، " جورج برنارد شاو " ، " سروینستون چرچیل " ، " مهاتاما گاندی " و " آلبرت انیشتن " و .....
چارلی چاپلین در سال 1977 میلادی در سن 87 سالگی چشم از جهان فرو بست .

 

 

 


 

ل
 

 مجموعه های سایت 7DORIM
آرشیو Archive
انطباق لحظه ها Calendar
تاریخ و فرهنگ  Culture
باع بهشت GanEden
درباره ما About Us
تماس با ما Contact Us
پاناروما ( سراسرنما) Panaroma

 

زیر مجموعه های
 تاریخ و فرهنگ
:
ARTICLE  مقالات
MOADIM  مناسبتها
PUBLICATIONS   کتب منتشر شده
LINKS  دیگر سایتها

Colloquial  گویشهای اصیل  
 

صفحه اول     صفحه مرجع  در
FaceBook با 7Dorim

ارتباط برقرار کنید

        زیر مجموعه های بخش  تصاویر:

تاریخ سازان

تاریخ به روایت تصویر

 چهره های ماندگار

 مشاهیر یهود

نماینده های یهودیان در مجلس:
عزیزاله سیمانی
سید عبدالله بهبهانی
دکتر لقمان نهورایی
شموئل حییم
مراد اریّه
جمشید کشفی
دکتر موسی برال
لطف الله حی
یوسف کهن
خسرو ناقی
دکتر منوچهر نیکروز
دکتر کورس کیوانی
دكتر منوچهر الياسي
موريس معتمد
دکتر سيامك مره صدق


روسا ی انجمن کلیمیان :
حبیب الله القانیان
مهندس عزیز دانش راد
موسی آزادگان
دكتر منوچهر الياسي
هارون یشایایی
دکتر رحمت ا... رفيع
همایون سامیح

خیراندیشان و مسولین جامعه:
فریده پوراتیان (یشایایی)
دائی یعقوب مصابند
ژاک ماهفر
روح الئه کهنیم
خلیل نهایی
عبدالله زرگریان
اسحق حکیم
آقاجان ابریشمی
صیون ابراهیمی
صالح نیکو
حاج یشوعا یحزقل یادگار
آقایقوتیئل
نورالله گبای
یوسف پیروزیان
اسحق کهن صدق
مسعود هارونیان
دکتر حشمت الله کرمانشاهچی
عبدالرحیم اعتصامی
جهانگیر بنایان
مهدی حریری طلوع
لقمان میکاییل
فرنگيس حسيديم
گاد نعيم
آقا جان شادی
استاد عزیز معمار
اسکندر میکاییل
ابراهیم موره
منوچهر کاشانیان
منصور پور اتحاد
منوچهر کوهن
شهلا جاودان
ملوک زرگریان
 

شخصیتهای مذهبی:
ملا اورشرگا
حاخام یوسف حئیم اورشرگا
حاخام یدیدیا شوفط
حاخام اوریل داویدی
حاخام یوسف حئیم همدانی کهن
حاخام نتن الی
حاخام موسي زرگري
ملا مراد آقا لر
حاخام یونس حمامی لاله زار
یدیدیا آذر احیان
اسحق بعلنث
ملا یوسف دیلمانی
حاخام یعقوب نگاری
ربای الیاهو بن حئیم
رحمان دلرحیم
موسی تاجیان
پروانه صراف
صیون حکاکیان
دیوید مختار
راب عزیزالئه نعیم

اساتید فرهنگی:
دکتر ميترا مقبوله
اردشیر بابک نیا
موسی بروخیم
فتح الئه بینا
پریچهر لوئیم ( ثانی)
فریده شبانفر
الیاس مشعل
فرج گلبان
دکترهمایون آرام
ابراهیم سعیدیان
فریبا صدیقیم
همایون ابراهیمی
دکتر منوچهر صیونیت
بقراط صفائی
الیاس اسحاقیان
شعبان شهری
امیر کهن
ناهید پیرنظر
اسحق فرهمند پور
جهانگیر صداقت فر
الهام یعقوبیان
فرشید دلشاد
منوچهر امیدوار
موسی میکاییل
شیرین دخت دقیقیان

اساتید هنری:
پرویز نی داوود
منوچهر طبری
سیما عمید
کوروش سلیمانی
سلیمان ساسون
امین امینی
ابراهیم تربتی
مژده روفه
مهین عمید
ناصر نظـریان
منوچهر بی بی یان
مینو ذهابیان (کوتال)

گوناگون:
کوروش کبیر
میرزا نورالله و میس نورالله
خیابان سیروس و خاطره آن
هیلیت نقره ئیان
ماشالئه عکاس
پشت صحنه
منطقه دوازده
کوچه هفت کنیسا
گذری از کوچه بزازها
اتوبوس خط 8
خانه ای در محله
بدل ناصرالدین شاه
راهیان هیمالیا
فرشتگان گمنام


یهودیان دیگر شهر ها:
تهران
شیراز
اصفهان
کرمان
کاشان
مشهد
رفسنجان
بوشهر
اردستان
یزد
کرمانشاه
سنندج
بروجرد
گلپایگان
ارومیه
همدان
بابُل

 

اماکن عمومی:
محله عودلاجان
بیمارستان دکتر سپیر
حمام کشوریه
سرای سالمندان یهود
مصاپزی
بهشتیه خاوران


زیارتگاه ها:
حبقوق نبي
دانیال نبی
استر و مردخای
محوطه ی پیربکران و یادبود ها
سارا بت آشر
ملا ماری
اورشرگا
موشه هلوی
گیلیارد-دماوند

کنیساها:
ابریشمی
یوسف آباد
باغ صبا
حییم
کنیسای اسحق حکیم
دانیال - لهستانی ها
گرگان
عزرا یعقوب
دروازه دولت
اتفاق
سیدخندان
زرگریان
رفیع نیا
خراسانی ها
عبدالله زاده
راه دانش
پل چوبی
عزیز خان
اتحاد - ژاله
لویان
کهن
ملا حنینا
حکیم آشر
سرای سالمندان
هارامبام
کوروش
گیشا
نصرت
اورشرگا
فخرآباد
طرشت

میقوه ها:
ابریشمی
ابریشمی - مردانه
دروازه دولت
باغ صبا
یوسف آباد


سازمان های فرهنگی اجتماعی:
انجمن کلیمیان تهران
کتابخانه انجمن کلیمیان تهران
انجمن خراسانی ها
خانه جوانان یهود تهران
سازمان بانوان یهود ایران
سازمان بانوان هاتف
مرکز پژوهش و مطالعات
سازمان زنان یهودی ایرانی در کالیفرنیای جنوبی

مدارس کلیمی:
آلیانس (اتحاد) -ژاله
موسسه فرهنگی ارت
مدارس گنج دانش (اوتصرهتورا)
گرگان گنج دانش
اتقاق
مدرسه نور صداقت
مراکز فرهنگی و مذهبی کلیمیان در جهان
سازمان پاراس
کنیسای پاراس
سازمان ایما

تصاویر خاطره انگیز:
عکسهای خاطره انگیز تهران
عکسهای خاطره انگیز شیراز
عکسهای خاطره انگیز  کاشان
عکسهای خاطره انگیز اصفهان
عکسهای خاطره انگیز مشهد
عکسهای خاطره انگیز همدان
عکسهای خاطره انگیز یزد
عکسهای خاطره انگیز کردستان
عکسهای خاطره انگیز خانوادگی

 

مجموعه تصاویر در حال گسترش می باشد.