سخن سردبیر

یاداشتها

ویژه نامه ها

همکاران

تماس باما

عضویت در سایت 7dorim

معرفی ما به یک دوست

لینک ما در سایت شما

دریافت نطریات شما

* سخن سردبیر

* Introduction

انسان هیچگاه بدون ایمان نزیسته است و دنیا فارغ از علم نبوده است و خدا حقیقتی است برفراز گیتی و محیط بر زمین و زمان. هرچه هست از هستی اوست، خط و نشان، خرد و کلان از آن حقیقت متعال میباشد. هر بودی نمود اوست و هر آهنگی، سرودی به یاد او، هر علمی زبانی است گویا که آدمی بداند چگونه با آن حقیقت یگانه سخن بگوید.

احساسات، افکار متفاوت و تلاش های صادقانه دریک راستا در خروش بوده اند برای قرب به آن گوهر آسمانی و آن میسر نخواهد بود مگر با داشتن ایمان قوی و خلوص نیت یا به عبارتی با یک فرهنگ الهی.

یهودیت در طوفان بزرگ حوادث تاریخ به صرف توسل به نیروی ایمان خویش زنده ماند و طی بیش از سه هزار سال با اقوامی زیست که روزگاری در رده ابرقدرت های تاریخ سیاسی و نظامی خود بوده اند. در سیر این دوران یهودیت به هیچ سلاحی، سپری و سپاهی و بی هیچ کاخی، دژی و استحکامات نظامی با اقوامی می زیست که چکاچک سلاح هایشان و عظمت نبردهای آنها جهان قدیم را در می نوردید. تاریخ خود گواه است که چگونه توسط بابلیان به پراکندگی و اسارت رفتند. در تنگنای مُضر فرهنگی و آسیب رسان جامعه هلنی (یونانیان) زیستند، در زیر فشارهای دژخیمان امپراطوری روم استقامت نمودند، در تعصبات دیگران به رشد فرهنگی خود ادامه دادند و خود را از اعماق سیاهی قرون وسطی (رنسانس) به روشنایی کشانیدند. ضربات ددمنشانه بی وقفه از شرق و غرب همانند تازیانه های نفس گیر بر کالبد یهودیت فرود می آمد گویی آنتی سمیتیزم خود یک فرهنگ است. جنایت های دهشتناک نازیها با آن اردوگاه های بیگاری و کوره های آدم سوزی آشویتس و هولوکاست، رفتار اهانت آمیز فاشیست ها، تفکرات مرتجعین سیه دل دیگر مذاهب و گروه هایی که همواره طی تاریخ دنیا شاهد ظهور و سقوط شان بوده و هست.

بسیاری از قضاوتها و عملکردهای مغرضانه دولتمردان و حتی قشریون، نهایت غرق نمودن در معضل آسیمیلاسیون نه تنها نتوانست خدشه بر فرهنگ یهودیت و رسالتش وارد سازد بلکه در این مسیر پرفراز و نشیب منسجم تر از گذشته همانند فولادی آبدیده بیش از آنکه تحت تاثیر آن سیطره فرهنگی تمدنها قرارگیرد، آنان را با فرهنگ اصیل و غنی یهودیت متاثر ساخت.

امروزه دیگر آن تمدنهای ملحد منهدم شده اند آداب و رسوم، خط و زبانشان منسوخ شده است حتی نامشان هم از صفحه تاریخ زدوده شده است و شاید فقط بعنوان یک آثار تاریخی و فرهنگی متعلق به دوران باستان آنهم به شکل چندین طومار پاره و سنگ نبشه های شکسته را بتوان در میان دیگر اشیاء کهنه و قدیمی در ویترین موزه های جهان مشاهده نمود.

امروز یهودیت حساس ترین دوران تاریخ خود را سپری میکند و بر این امر واقف است که دیگر غفلت جایز نیست زندگی تجربه های لازم را به او آموخته آن هم با بهایی سنگین، دوران پراکندگی رو به پایان است جایی هم برای تازیانه خوردن ندارد و بایستی به وظیفه خودش عمل کند و این رسالت را که از پدرانش میراث گرفته به سرمنزل حقیقت برساند.

سایت 7dorim تلاشی است صمیمانه برای پیوند راههای مختلفی که رو به ایجاد ارتباطی گسترده و پویاتر فرهنگی در راستای تعالی و انتشار افکار ما و شما حتی آنهایی که در دیگر نقاط دنیا (گالوت) پراکنده اند. از این رو کوشیده ایم از این سایت به عنوان پل ارتباطی به منظور ترویج اهداف ذکر شده و تحقق بخشیدن به آرمانهای والای فرهنگی تعاملی سازنده داشته باشیم و برای نور بخشیدن به اذهان تشنه شما حامیان فرهنگ غنی یهود به این حرکت روح تازه ای بدمیم.
 

             یوسف ستاره شناس

 

یاداشت ها:

 

ویزه نامه ها:

1.     2.     3.     4.

5.      6.    7.

 

* همکاران

* Colleagues

* یوسف ستاره شناس

info@7dorim.com

*Yousef Setareshenas

یوسف ستاره شناس در جولای 1952 در تهران متولد شد. پس از پایان تحصیلات خود در رشته طراحی صنعتی در دفتر طراحی یک کارخانه ماشین سازی مشغول به کار شد. نخستین اثر خود را در سال 1971 به نام «ماشین های راهسازی» به نگارش در آورد. سال 1981 کتاب دیگری تحت عنوان «از غارها تا کامپیوتر» را به چاپ رسانید.
ضمن آنکه، تحقیق و مطالعات مورد علاقه خود را که همان عرفان، تاریخ و نجوم بود، گسترش داد. علاوه بر تالیف کتاب، مقالاتی را به نشریه سازمان پژوهش علمی ایران و دیگر نشریه های علمی ارائه می نمود، بعدها همکاری خود را با نشریه بینا (ارگان انجمن کلیمیان تهران) با ارائه مقالات اجتماعی و تاریخی آغاز نمود. وی نیز با استفاده از خلاقیت و استعداد ویژه و نبوغ طراحی اش چند اثر هنری و تجسمی هم خلق نمود.
در سال 1998 کتابی تحت عنوان «اصول نقشه کشی و طراحی قالب» را تالیف نمود و بر طی قراردادی آن را به یک سازمان نشر دانشگاهی واگذار نمود. یک سال بعد اولین اثر غیر مهندسی با نام «انطباق لحظه ها» مشتمل بر تاریخ تقویم و نجوم را به نگارش در آورد. همزمان کتاب دیگری با نام «گنجینه های هفطارا» را که اثری تفسیری تاریخی و فلسفی است، چاپ نمود. سپس «شکوفه های احساس» کتابی دیگر مشتمل بر اشعار نو (از سروده های خود وی) و نیز داستان های کوتاه را آماده چاپ کرد.
وی پس از سال ها دوری، در سال 2001 برای ملحق شدن به خانواده اش به آمریکا مهاجرت کرد. دیری نپائید که با ارائه چندین مقاله به مجلات فارسی زبان لس آنجلس، همکاری فرهنگی خود را از سر گرفت. ضمن آنکه هر سال تقویم چهارگانه (شمسی – قمری – میلادی - عبری) را برای ایرانیان مقیم آمریکا تدوین می کند.
یوسف ستاره شناس برای گسترش فعالیت های فرهنگی، به ویژه در ارتباط با یهودیان ایرانی پراکنده در نقاط جهان، اوایل سال 2007 طی یک سفر پژوهشی که به تهران انجام داده بود، با کمک جمعی از دوستانش وب سایت 7dorim را راه اندازی کرد.
دیری نپایید به منظور حفظ سنتها، آداب رسوم یهودیت و اشاعه و ترویج میراث های فرهنگی، مرکز پژوهش و مطالعات یهودیان ایران را تاسیس نمود، همان سال با همیاری انتشارات انجمن کلیمیان ایران، ویرایش دوم گنجینه های هفطارا را با جلدی بسیار نفیس منتشر کرد.
نیز همچنین سال 2009 برای پربار نمودن سایت 7dorim دیگر آثار خودش که آماده چاپ نموده بود. «نجوم قبل از تکنولوژی» ، «تاریخ و تاریخ سازان» و کتابی ترجمه به زبان انگلیسی به نام synchronization را که حاصل سالها مطالعه و تحقیق می باشد، مطالب آن را به صورت دیجیتالی بر روی سایت 7dorim قرار داد.
یوسف ستاره شناس در نظر دارد در همین راستا، سایت 7dorim را نه تنها به بزرگترین پایگاه فرهنگی و پژوهشی مبدل کند. بلکه به عنوان شناسنامه ی یهودیان ایرانی، به طور مستند در نماد تاریخ شفاهی یهودیان ضبط و ثبت نماید و در دسترس فرهیختگان جهان و علاقمندان به تاریخ و فرهنگ ایرانیان یهودی قرار دهد.

* آرش آبایی  

* Arash Abaie

آرش آبائی محققی توانا و متعهد و یکی از شخصیت های فعال و موفق در زمینه علوم و فرهنگ دینی در جامعه یهودیان ایران بشمار میرود. وی عضو مرکز پژوهش و مصالعات یهودیان ایران بوده و همچنین به عنوان مدیر روابط عمومی بخشی از مسئولیت سایت7dorim را عهده دار می باشد.

وی در آگوست 1972 در تهران چشم به جهان گشود، تحصیلات عالیه خود را در رشته مهندسی عمران به پایان رسانید و همزمان به مطالعات خود در زمینه علوم دینی ادامه داد. از سال 1990 بعنوان دبیر زبان عبری و تعلیمات دینی مشغول بکارشد و در سال 1997 به سمت مشاور فرهنگی در انجمن کلیمیان تهران درآمد. در سال 1998 با شکل گیری نشریه افق بینا (ارگان انجمن کلیمیان تهران) از جهت داشتن شایستگی، مسئولیت سردبیری این نشریه به وی واگذار شد.

امروز آرش آبائی بعنوان کارشناس علوم دینی دارای فعالیت گسترده ای میباشد. وی به زبانهای عبری و انگلیسی تسلط دارد. عضو هیئت علمی موسسه گفتگوی ادیان میباشد و حضورش بعنوان سخنران حوزه یهود در محافل علمی و جلسات دانشگاه های ایران و نیز شرکت در همایش بین المللی و ارائه مقالات و مصاحبه های متعدد در زمینه فرهنگ و شریعت یهود، مبین نبوغ و استعداد وی در این راستا میباشد.
از دیگر فعالیت های وی:

• تدوین سه جلد کتاب آموزشی با نام "فرهنگ و بینش یهود"
• تالیف سه دوره یکساله تفاسیر هفتگی تورات
• ترجمه و ویراستاری کتب در زمینه دین و فرهنگ یهود
• عضو تیم تصحیح و ویرایش علمی لغتنامه فارسی به عبری سلیمان حییم
• مستخرج اوقات شرعی یهود به افق تهران
 

* النا لاویان

* Elena Lavian

خانم النا لاویان شخصیتی است فرهنگی، هنرمندی با احساس، شاعر و نویسنده ای متعهد و متبحر، یار دیرینه در فعالیتهای اجتماعی ایشان در این گروه مسولیت نوشتاری و ویراستاری متون ادبی را عهده دار شده است.

او در اول مارچ 1972 در تهران چشم به جهان گشود. تحصیلات عالیه را در رشته ادبیات زبان فارسی به پایان رسانید.

نخستین فعالیت خود را در مجلات مهم تهران به عنوان ویراستار آغاز نمود. ضمن آنکه ویرایش کتب دیگر نویسندگان، نیز ارائه مقاله به دیگر نشریه ها از جمله بینا را انجام داد.
امروزه خانم لاویان یکی از ادیبان جامعه یهود ایران بشمار میرود. وی در سال 2005 به پاس ارائه نبوغ واستعداد در سخنوری و نوشتاری از شخص رئیس جمهور اسلامی ایران، آقای محمد خاتمی مورد تحسین و تشویق قرار گرفت و از جمله دیگر آثار ویراستاری ایشان گنجینه های هفطارا، انطباق لحظه ها و شکوفه های احساس و . . . را می توان نام برد.
 

* مردخای امین شموئلیان  

* Mordekhay Amin Shamooelian

مردخای امین شموئلیان  کاری بس مهم را انجام داده و آنچه را ما و دیگر دوستان در این مجموعه گرد آوری کرده بودیم و یا در ذهنمان پرورانده بودیم  به تصویر کشید و آنرا ثبت نمود.

او در 14 جولای 1976 در تهران چشم به جهان گشود. وی تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته مهندسی اصلاح نباتات تکمیل نمود و همزمان به فراگیری علوم کامپیوتر پرداخت بطوری که توانسته پایان نامه خود  را بصورت نرم افزار محاسباتی آماری برای پژوهش ها و تحقیقات اصلاح نباتات ارائه دهد.

در سال 1377 در مرکز کامپیوتر انجمن کلیمیان تهران مشغول بکار شد. و همزمان در مراکز آموزشی به تدریس علوم کامپیوتری و طراحی سایت های اینترنتی پرداخت.

از جمله آثار وی میتوان به تالیف کتاب آموزش فتوشاپ، و طراحی نرم افزار تقویم سه گانه برای 164 سال و همچنین تاسیس موسسه ای جهت طراحی سایت های اینترنتی با نام آفریدگار www.afaridegar.com  اشاره کرد.
 

* الهام  آبایی  

* Elham Abaie

خانم الهام آبائی پژوهشگری مصمم و خستگی ناپذیر که  در این گروه در کنار دیگر دوستان، توانایی بالایی را در انجام مسولیت های محوله به عنوان مسول فنی از خود نشان داده است . باید اذهان نمود زحمات ایشان همانند دیگر دوستان در این گروه قابل تحسین و ستایش است.

وی در 13 ژانویه 1976 در تهران چشم به جهان گشود. تحصیلات عالیه خود را در رشته مهندسی کامپیوتر با موفقیت به پایان رسانید و بلافاصله بعنوان دبیر دروس کامپیوتر و مسئول فنی کامپیوترهای مدارس یهودیان تهران مشغول بکار گردید.

دیری نپایید از جهت ارائه قابلیت و شایستگی در زمینه کامپیوتر بعنوان یک متخصص مسئولیت مرکز کامپیوتر انجمن کلیمیان تهران، مدیریت سایت اینترنتی این انجمن به وی محول گردید. از فعالیت های دیگر وی ترجمه و تالیف کتاب های آموزشی در زمینه کامپیوتر (اینترنت) بوده است.
 

* داوید گوهریان  

* David Goharian

آقای داوید گوهریان دوست هنرمند و تصویربردار ما که با زحمات بی دریغ و قابل تحسین در شرایط نامساعد و طاقت فرسا، کاری منحصر به فرد و ماندنی انجام داده است . به عبارتی، بخشی از تاریخ و فرهنگ جامعه یهودیان ایرن را به روایت تصویر در آورد.

او در 13 آگوست 1976 در شهر یزد چشم به جهان گشود، تحصیلات عالیه خود را در رشته عکاسی در دانشگاه هنر و معماری تهران به پایان رسانید.بلافاصله شخصا آتلیه را تاسیس و شروع بکار نمود. دیری نپائید انجمن کلیمیان تهران از وی بعنوان خبرنگار و عکاس بویژه برای نشریه بینا دعوت بعمل آورد.

وی آثار هنری خود را در نمایشگاه های مهمی که طی سالهای 1995 و 2001 برگزار شده بود، با موفقیت چشم گیری به نمایش گذاشت.
 

* الهام  یعقوبیان  

* Elham Yaghoubian

خانم الهام یعقوبیان:نویسنده و پژوهش گری توانا و متعدد، همکاری فعال و با تجربه که در این گروه تا پایان 2010 میلادی بعنوان مترجم مطالب تاریخی و فرهنگی در ارتباط با تاریخ شفاهی ایرانیان یهودی همکاری نمود.
او در آوریل 1972 در تهران چشم به جهان گشود. در دوران دبیرستان اولین اثر خود را با نام "دریای خاموش" به چاپ رسانید. در سال 1996 کتاب دیگری با نام "تندباد سرنوشت" را منتشر ساخت که با موفقیت چشمگیری روبرو شد بطوری که تا کنون چندبار تجدید چاپ گردیده است. از فعالیت های دیگر وی انتشار کتاب "اشک شمع" و زیر چاپ قرار دادن کتاب "مرگ قو" و نیز همکاری با دیگر مجلات بویژه مجله بینا که در راه اندازی آن نقش مهمی ایفا نموده است.الهام در سال 2000 به ایالات متحده مهاجرت نمود و کار خود را در فدراسیون یهودیان بعنوان مشاور و راهنمای مهاجرین آغاز کرد ، ضمن آنکه فعالیت فرهنگی خود را با ارائه مقالات تاریخی، اجتماعی و تحقیقی به مجلات و روزنامه ها ی فارسی زبان بویژه با نشریه شوفار لس آنجلس دنبال نموده است.
 

* فرشاد فرزان  

* Farshad Farzan

فرشاد فرزان در سال 1958 در تهران چشم به جهان گشود، پس از پایان دوره متوسطه در سال 1976 جهت تحصیلات عالیه رهسپار آمریکا شد.
او در سال 1982 موفق به اخذ لیسانس مهندسی مکانیک شد، سپس فوق لیسانس خود را در رشته فوق کنترل اتوماتیک ماشین آلات از دانشگاه برکلی کالیفرنیا دریافت نمود.
او با استفاده از استعداد و توانایی هایش، هنگام انجام پروژه های محوله فنی موفق شد، چندین اختراع و طراحی را در ارتباط با توسعه جدید ماشین آلات روباتیک(NC) را به نام خود ثبت نماید
فرشاد فرزان از سال 2009 به عضویت مرکز پژوهش و مطالعات ایرانیان یهودی در آمد و به عنوان مشاور فنی سایت و نیز مدیریت سرورها در لس آنجلس مشغول به فعالیت می باشد.
ضمن آنکه مسئولیت مهندسی و مشاور فنی بخش شجره نامه را نیز در و بسایت 7dorim عهده دار می باشد.
 

* نادیا خدابخشی  

* Nadia Khodabakhshi

خانم نادیا خدابخشی یکی از جوانترین همکاران ما
وی در اردیبهشت 1366 در تهران چشم به جهان گشود، تحصیلات عالیه خود را در رشته مهندسی کامپیوتر به پایان برد، و بلافاصله همکاری خودش را با عنوان مشاور فنی و فرهنگی از سال 2008 با سایت 7DORIM در راستای تایپ و ویرایش متون ادبی آغاز نمود.
 

* دیگر همکاران

 

*

ادب حکم می کند، مراتب سباس و قدردانی خود را نثار دوستانی کنیم که همواره با تلاش بی دریغشان، ما را در پربار نمودن این وبسایت یار ی نموده اند.
خانم ها: ناهید پیرنظر، سمیرا لیمودیم، مونیکا شادی
آقایان:
دکتر رحمت الله رفیع،   اسکندر میکائل،   مهندس عزیز بنایان،   سعید ساسونی،  مهندس فرشید فرزان  و  شهروز ستاره شناس.

* تماس باما

* Contact Us

برای ایجاد این مجموعه تمام تلاش خود را به کار بسته ایم تا بهترین را به شما تقدیم کنیم.

و مسلما خود را بی نیاز از راهنمایی شما دانش پژوهان ، اندیشمندان و متفکرین نمی دانیم.

زیرا در این راه ، مسولیت خطیری را عهده دار شدیم و برای ادامه و گسترش این سایت نیاز به یاری شما عزیزان داریم.

 

Editor in chief Yousef Setarehshenas

یوسف ستاره شناس

سردبیر
Public Relations Arash Abaie

آرش آبایی

مدیر روابط عمومی
Contact Us Info@7dorim.com تماس با ما
Address (Los Angeles)

16750 Ventura Blvd. Encino, CA 91436  

آدرس (لس آنجلس)
Address (Tehran)

صندوق پستی 5874-14155

آدرس ( تهران)

 

We have done our best to make this site for you.
Sure we need your opinions as scholars and intellectuals.
 As this is a great responsibility, we ask your help to continue and develop the website.

 

Copyright 7DORIM 2007- 2013


استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع(www.7dorim.com) بلامانع است
Using the materials of this site with mentioning the reference is free

عضویت در سایت 7dorim

جهت آگاهی از تازه ترین مطالب سایت، ایمل خود را در این قسمت وارد کنید

Be a member of our Newsletters list

Email Address:

این عدد را مجددا تایپ کنید:

This Is CAPTCHA Image

معرفی ما به یک دوست

این سایت را به دوستان خود معرفی کنید:
Introduct Us to your Friends by email

Your Friend Email Address:

 

این عدد را مجددا تایپ کنید:

This Is CAPTCHA Image

اول برای مشاهده نمونه ایمیلی که قرار است ارسال شود، اینجا را کلیک کنید.

لینک ما در سایت شما

مدیران سایتهایی که می خواهند ما را به بینندگانشان معرفی کنند  از لینک زیر استفاده کنند.

متن زیر را کپی کرده آنرا در داخل سایت خود اضافه  کنید:

نمونه نشان داده شده
در سایت شما
Please copy and paste the text above to introduce us to your visitors

مرکز پژوهش و مطالعات
یهودیان ایران

مرکز پژوهش و مطالعات یهودیان ایران Research & Studies Center of Iranian Jew

Research Studies
Center of IranianJew

دریافت نطریات شما

مطالب و نظریات خود را برای ما بفرستید.
در صورتی که مایلد،
Email خود را  نیز قید کنید تا قادر به پاسخگویی به شما باشیم.

نظر شما:Your Vote

 

این عدد را مجددا تایپ کنید:

This Is CAPTCHA Image

در FaceBook با 7Dorim ارتباط برقرار کنید