طالع همدانی
 

طالع همدانی

Tale Hamedaniطالع همدانی با وجود سدهای بی شمار در مسیر زندگی هنریش، حرکت سیالش را همچنان تا شکوفایی حفظ کرد. او در این حرکت سعی در حفظ هویتی عمیق داشت که سخت بدان مفتخر بود و این انگیزه باعث گردید تا نام خود را به عنوان یکی از مفاخیر شعر و ادب و موسیقی ایران به ثبت رساند.
عبداله طالع همدانی در سال 1292 خورشیدی در یک خانواده متدین یهودی در شهر همدان دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی و متوسط خود را در مدرسه تائید و آلیانس به پایان رسانید. سپس جهت ادامه تحصیلات در رشته ادبیات زبان فارسی راهی تهران شد.
طالع چهارده سال بیش نداشت که ذوق و استعداد هنریش در شعرگویی شکوفا شد و این برای خانواده هنرپرورش آنچنان تعجب آور نبود. با وجود آنکه در آن زمان در ایران هنر دستمایه مطربان به شمار میرفت و تنها از آن به عنوان هنر نمایشی مبتذل یاد میشد، مادرش با شیر شعر و شهد موسیقی دردانه اش را پرورانده بود، مادری هنرمند که چون دیگر زنان آن دوران خود قربانی تعصبات کور بود. دیری نپائید پدرش وی را در خدمت اساتیدی چون "مفتون کبریایی"، "بدیعی" و "احمد ساجدی" قرار داد و سپس به محضر "مولانا یوسف زاده غمام همدانی" راه یافت.
در سال 1312 هنگام هجده سالگی نخستین تصنیف خویش را با نام (باد خزان) در دستگاه ابوعطا سرود و این اثر راهگشایی بود جهت آشنایی با استاد و ترانه سرای بزرگ ایران "عارف قزوینی". سپس تا سال 1320 فعالیت های هنریش را در زمینه شعر و ادب و موسیقی گسترش داد و موفق به اجرای کنسرت هایی در تهران شد. وی برای فراگیری ساز ویولون از محضر استاد تقی شایگان استفاده شایانی برد. نیز در تهران با اساتید موسیقی چون استاد ابوالحسن صبا، مرتضی خان نی داوود، موسی خان نی داوود و قمر الملوک وزیری آشنا شد و همکاری تنگاتنگی را آغازنمود. طالع همدانی طی بیش از نیم قرن زندگی هنریش شعر می سرائید و برای اشعار خود آهنگ می ساخت و با ویولون می نواخت و هرزگاهی با صدای دلنوازش چنان در هم می آمیخت که گویی پاسخی است مطلق به تمنای دل خسته تمام عاشقان و رهروان راستین موسیقی اصیل ایرانی.
در سال 1323 رادیو ایران از وی جهت آواز خوانی و تصنیف سازی دعوت بعمل آورد که به جمع هنرمندان رادیو بپیوندد. عشق به هنر و استعداد این استاد جوان باعث گردید اکثر سرودهایش توسط معروف ترین خوانندگان آن زمان چون قمر الملوک وزیری، ملوک ضرابی، روحبخش و داریوش رفیعی به اجرا درآید. ضمن آنکه گاهی استاد ساخته هایش را شخصا اجرا می نمود. در سال 1326 همسری به نام "بالفوریا" اختیار نمود، همسری که همیشه مشوق استاد و یار و یاور در تمامی راه پر فراز و نشیب زندگی هنریش بود و ماحصل این پیوند سه دختر و دو پسر می باشد. استاد طالع انسانی شریف و درویش مسلک بود. هنرمند و هنرشناسی که از مفاخر جامعه یهود به شمار می رود، هنرش همیشه در خدمت اعتقاد راستین به همنوعش بود.
طالع یکی از پیشگامان تاسیس انجمن های شعر و ادب و موسسات خیریه و عام المنفعه در شهرهای همدان و تهران بود. از جمله انجمن ادبی همدانیهای مقیم مرکز وی به زبان های انگلیسی و فرانسه آشنایی کامل داشت و بیشتر وقتش را وقف بازبینی و تصحیح دیوان های ادبی دیگر شعر پیش از چاپ می نمود و شخصا به تربیت رایگان شاگردانی در شعر و موسیقی می پرداخت.
عبداله طالع همدانی این شاعر آزاده و هنرمند در آبان ماه سال 1382 خورشیدی در نود سالگی چشم از جهان فرو بست.
پس از درگذشت استاد، دخترش شیرین اقدام به جمع آوری آثار منتشر نشده پدر نمود تا همراه با دیگر آثار بهینه وی در مجموعه ای به نام "دیوان طالع همدانی" به چاپ برساند. نیز بسیاری از تصنیف ها و ساخته های موسیقی وی توسط شیرین طالع به صورت cd ضبط و تکثیر شده است.

 مصاحبه فریار نیکبخت با عبدالئه طالع همدانی در لس آنجلس سال 2002 میلادی
     قسمت اول ، قسمت دوم


-
 


همچنین در مورد  دیگر مشاهیر بخوانید :
 


 مجموعه های سایت
7DORIM

 

حاخام حئیم موره
مرتضی خان نی داوود
هوشنگ ابرامی
هما سرشار
طالع همدانی
نوراله خرازی
سلیمان حئیم
حاخام یدیدیا شوفط
آمنون نتصر
روح الله سپیر
راو داوید شوفط
دكتر ابراهيم برال
ملا مراد آقا لر
دکتر حبیب لوی
مشفق همدانی
دکتر رحیم کهن
یونا دردشتی
پروفسور شموئیل رهبر
لُرد داود آلیانس
صالح نیکو
شمسی مرادپور (حکمت)
ملیحه سپیر(کشفی)
دکتر عزیزه برال
شلمو کهن صدق
باروخ بروخیم
پروین متعمد
مولانا شاهین شیرازی
ژانت کهن صدق
حاخام حکیم نور محمود نهورای
پروفسور جمشید مداحی
دکتر مرتضی معلم
-

تصاویر Visions
انطباق لحظه ها Calendar
تاریخ و فرهنگ  Culture
باع بهشت GanEden
درباره ما About Us
تماس با ما Contact Us
پاناروما ( سراسرنما) Panaroma

 

زیر مجموعه های
 تاریخ و فرهنگ
:
ARTICLE  مقالات
MOADIM  مناسبتها
PUBLICATIONS   کتب منتشر شده
LINKS  دیگر سایتها

Colloquial  گویشهای اصیل  
 

صفحه اول     صفحه مرجع  در
FaceBook با 7Dorim

ارتباط برقرار کنید

 

 


 

مجموعه مقالات در حال گسترش می باشد.