منوچهر کاشانیان
 

منوچهر کاشانیان

منوچهر کاشانیان در سال 1313 خورشیدی (1933 میلادی) در شهر مشهد در یک خانواده متدین یهودی چشم به جهان گشود. پدرش عبدلجواد کاشانیان از طریق خرید و فروش فرش ، امورات زندگانی را می گذرانید.
منوچهر کاشانیان تحصیلات ابتدایی را در دبستان هدایت در مشهد به پایان رساند، بعد از خاتمه جنگ جهانی دوم در سال 1946 میلادی، به جهت مشکلاتی که هنگام عید پسح برای یهودیان مشهد به وقوع پیوست، والدینش تصمیم گرفتند که به تهران کوچ کنند و از امکانات و آزادی بیشتری که در تهران وجود داشت بهره مند شوند.
او تحصیلات متوسطه را در دبیرستان فیروزکوهی آغاز نمود، دو سال یعد ترک تحصیل کرد و در سال 1949 راهی شهر میلان در ایتالیا شد، ابتدا در منزل خواهرش اقامت گزید و پس از گرفتن اجازه اقامت با حمایت مالی پدرش به کار خرید و فروش فرش پرداخت و در مدت کوتاهی، به واسطه سعی و کوششی که از خود نشان داد تجارتخانه ای را در سطح آبرومندانه سرو سامان داد،ضمن آنکه در مدت کوتاهی از حسن شهرت بالایی در مراکز تجاری ایتالیا برخوردار شد و توانست در امور تجارت فرش موفقیت های مهم و چشمگیری را در این زمینه در بازارهای اروپا کسب کند، همچنین گام مثبتی را در راستای شناساندن هنر اصیل (صنعت فرش) ایران به مردم هنر پرور اروپا بردارد.
منوچهر کاشانیان در سال 1333 خورشیدی جهت انعقاد قرار داد و تهیه فرش به تهران بازگشت، او با اصرار والدینش با همسرش به نام مهین از خانواده ابراهیم حریری طلوع آشنا می شود و پس از یکماه آشنایی، با او پیوند زناشویی می بندد (ماحصل این ازدواج یک فرزند پسر و دو دختر می باشد.) و بلافاصله جهت اداره امور بازرگانی به اتفاق همسرش به میلان باز می گردد.
اوایل دهه 1960میلادی به واسطه افزایش جمعیت ایرانیان یهودی در میلان و نیازهای روز افزون آنان ، حول محور آئین های مذهبی جامعه سفارادی، مثل کنیسا ، مدرسه ، احتیاجات کشروت و دیگر مسائل اجتماعی ، آنان را بر آن داشت تا در پی چاره ای برای برطرف نمودن کمبودها باشند. اگر چه آنروزها بیشتر
از امکانات موجود در جامعه یهودیان (اشکنازی) میلان بهره می بردند.امابه واسطه گرایش های سنتی این امر کافی بنظر نمی رسید.
از این رو جامعه یهودیان مشهدی در میلان در سال 1966 میلادی با همیاری جمعی از خیراندیشان، اقدام به تشکیل انجمنی به نام " نوعم" نمودند. هدف مهم این انجمن مانند دیگر انجمن های کلیمیان در ایران، سرو سامان بخشیدن به وضعیت فرهنگی و آموزشی یهودیان مشهدی و نیز رسیدگی به امور مذهبی، نگاهداری کشروت، ایجاد کلاسهای تلمود توراه، تاسیس کمیته های ( بانوان، جشن ها و کمیته امنیت و ارتباطات )را شامل می شد.
بدین منظور در انتخاباتی که انجام گرفت، سیزده نفر بعنوان اعضاء هیأت مدیره انتخاب شدند .ضمن آنکه مسئولیت کمیته ارتباطات به منوچهر کاشانیان محول گردید.
انتخابات انجمن " نوعم" در میلان، هر سه سال یکبار انجام می گرفت. در انتخابات بعدی ، او بارها با کسب بیشترین آرای انتخابات به مقام ریاست انجمن تعیین شد و این امر تا چندین دوره ادامه داشت. نا گفته نماند ، طی این دوران ، منوچهر کاشانیان در مقام ریاست انجمن" نوعم" خدمات ارزشمند و قابل توجه ای را به انجام رساند، از جمله :
با همکاری اعضاء هیأت مدیره انجمن نوعم و پشتیبانی جامعه مشهدی ها، اولین مجتمع فرهنگی یهودیان ایرانی، مشتمل بر کنیسای مرکزی نوعم را،( پس از سه سال) در میلان بنا نمود و مورد بهره برداری قرار داد. مراسم افتتاح کنیسا ضمن حضور جامعه مشهدی ، جمعی از روحانیون یهودی میلان،شخصیت های سرشناس فرهنگی همچنین از راو راشی هاراو عوبدیا یوسف حاخام اعظم یهودیان سفارادی، دعوت شد تا در این مراسم حضور داشته باشند.
منوچهر کاشانیان ضمن فعالیت های بازرگانی، جهت رسیدن به اهداف عام المنفعه و خیراندیشانه خود، با بسیاری از شخصیت های سیاسی و اجتماعی، مقامات با نفوذ، دولتمردان، مؤسسات خیریه و تشکیلات اداری در ایتالیا و حتی فرای مرزهای ایتالیا آشنا شد و با آن ها روابط دوستانه ای برقرار نمود، مهم ترین آن عبارتند از :
کنسولگری ایران و آمریکا، انجمن یهودیان ایتالیا، رهبر مذهبی یهودیان میلان، مؤسسات خیریه (کرن هیسود)، (کِرِن قمیت) و (بنه بریت) و نیز اداره رسیدگی به اتباع خارجی.
منوچهر کاشانیان طی پنجاه سال در راستای خدمات خیراندیشانه خود با چندین رئیس جمهور در ایتالیا (ژوزف سرافت جوانی لئوئد) و چندین نخست وزیر (آلدومورو ژوزف اسیادولینی جولیو آندرتی)، وزرای امور خارجه و دیگر مقامات ایتالیا رابطه ای صمیمانه برقرار نمود ضمن آنکه با رهبران فرهنگی و مذهبی دیگر کشورها در ارتباط بود.
آشنایی او با سر کنسول آمریکا در ایتالیا (خانم پاترسون)، نقطه عطفی گردید جهت فراهم آوردن تسهیلاتی برای گرفتن ویزای مهاجرین ایرانی به آمریکا. این رابطه ی صمیمانه با سر کنسول باعث گردید، در فرصتی مناسب منوچهر کاشانیان، وضعیت ایرانیان یهودی و مشکلات مهاجرت آنان را در آن مقطع حساس، برای وی تشریح کند و با تبادل نظری که انجام گرفت سر کنسول قول داد تا حداکثر تسهیلات را برای مهاجرت آنان به آمریکا در نظر بگیرد.
این امر طی مدت دوازده سال، هم در دوران خدمت خانم پاترسون و هم در دوران جانشین ایشان آقای پرکینز ادامه داشت. با معرفی متقاضیان ویزا توسط منوچهر کاشانیان به سرکنسولگری، بسیاری از ایرانیان ، بدون تشریفات موفق شدن در کوتاهترین زمان ممکن از این تسهیلات استفاده کنند و ویزای ورود به آمریکا را بگیرند.
در سال 1971 میلادی رئیس هیأت مدیره سفارادی های بین الملل (دکتر نسیم گانون) در یک گردهمائی که در بزرگترین کنیسای میلان انجام گرفت، ضمن قدردانی منوچهر کاشانیان را به عنوان عضو هیأت مرکزی این سازمان معرفی نمودند. در اواسط دهه 1980 در یکی از دوره های انتخاباتی انجمن یهودیان ایتالیا، انجمن نوعم، جهانگیر اعتصامی و منوچهر کاشانیان را برای این انتخابات کاندید نمود، که هر دو با آرای بسیار بالا انتخاب شدند و طی دو دوره خدمات شایان توجهی را انجام دادند.
یکی از افتخارات انجمن " نوعم" که با همت و همیاری منوچهر کاشانیان صورت گرفت، ایجاد خانه سالمندان مشهدی در شهر هرتصلیا بود.
او ابتدا با تمام روسای انجمن های مشهدی ها (امریکا ، اروپا و آسیا) تماس گرفت تا در یک گردهمایی حضور یابند، تا بتوانند در این راستا مشترکاً تصمیمات لازمه را اتخاذ کنند. پس از انتخاب زمین و خرید آن، برای تأمین بودجه تصمیم گرفته شد،پس از برآورد هزینه های ساختمان ،وسایل و مبلمان، ابتدا املاک وقفی انجمن ها که مورد نیاز نیستند بفروش برسد و درآمد حاصل آن صرف بودجه ساختمان سالمندان شود، ضمناً قرار شد هر انجمنی مستقر در هر کشور، نسبت به تعداد جمعیت مشهدی آنجا ، بخشی از هزینه را بصورت سهمیه بپردازند.
در اواسط آگوست 1992 میلادی خانه سالمندان مشهدی با حضور جمع کثیری از یهودیان مشهدی که از اقصی نقاط دنیا آمده بودند افتتاح گردید در این مراسم بسیاری از شخصیت های فرهنگی مذهبی و دولتمردان حضور یافتند و از کمک های بی دریغ انجمن نوعم، منوچهر کاشانیان، جهانگیر اعتصامی، شکراله صیونی، بنیامین نسیمی و حّی ماشیح تجلیل به عمل آوردن .
چندی بعد، سازمان خیریه کِرِن کیمت میلان با همکاری کرن کیمت مرکزی، بر روی تپه ای نزدیک یروشالیم، پارکی زیبا را با نام آنوسه مشهدی افتتاح نمودند. همچنین به پاس خدمات ارزنده منوچهر کاشانیان سازمان کرن کیمت طی مراسمی با حضور جمعی از رهبران جامعه مشهدی، ضمن تجلیل، او را به عنوان عضو افتخاری این سازمان انتخاب نمودند و نام خیابانی را به نام (انوسه مشهدی) نامگذاری کردند.
تلاشی مداوم، فشار کارهای اجتماعی و سرباز زدن از استراحت کامل و بهره نبردن از دوران بازنشستگی موجب گردید، برای منوچهر کاشانیان کسالت هایی مانند بیماری قند و ناراحتی قلبی حادث شود و نگرانی هایی را برای خانواده وی ایجاد کند.
از این رو بخاطر اصرار همسر و اعضاء خانواده در بهار 1999 پس از پنجاه سال خدمت اجتماعی، ناچارا استعفای خود را از عضویت در انجمن نوعم اعلام نمود و آماده عزیمت به آمریکا گردید.
پس از مدتی از طرف انجمن نوعم با حضور روسای مؤسسات یهودی در میلان، اعضاء هیأت مدیره، ربانیم کنیساها و رهبر مذهبی میلان مقام ریاست افتخاری مادام العمر به او اهدا گردید.
منوچهر کاشانیان در سپتامبر 2000 به اتفاق خانواده اش وارد نیویورک شد و از طرف جامعه مشهدی های نیویورک با استقبال گرمی روبرو گردید، دیری تپائید از طرف انجمن مرکزی به سمت عضو هیأت امناء جامعه مشهدی پذیرفته شد. در سال 2007 برای قدردانی و سپاس از زحمات بی دریغ منوچهر کاشانیان طی بیش از نیم قرن، از طرف سازمان (لوباویج) گریت نک مجلس بزرگداشتی برگزار گردید. نیز همچنین بخاطر یک عمر خدمت شایسته به جامعه ، از طرف همکیشان مورد توجه و قدردانی قرار گرفت.

 

ل
 

 مجموعه های سایت 7DORIM
آرشیو Archive
انطباق لحظه ها Calendar
تاریخ و فرهنگ  Culture
باع بهشت GanEden
درباره ما About Us
تماس با ما Contact Us
پاناروما ( سراسرنما) Panaroma

 

زیر مجموعه های
 تاریخ و فرهنگ
:
ARTICLE  مقالات
MOADIM  مناسبتها
PUBLICATIONS   کتب منتشر شده
LINKS  دیگر سایتها

Colloquial  گویشهای اصیل  
 

صفحه اول     صفحه مرجع  در
FaceBook با 7Dorim

ارتباط برقرار کنید

        زیر مجموعه های بخش  تصاویر:

تاریخ سازان

تاریخ به روایت تصویر

 چهره های ماندگار

 مشاهیر یهود

نماینده های یهودیان در مجلس:
عزیزاله سیمانی
سید عبدالله بهبهانی
دکتر لقمان نهورایی
شموئل حییم
مراد اریّه
جمشید کشفی
دکتر موسی برال
لطف الله حی
یوسف کهن
خسرو ناقی
دکتر منوچهر نیکروز
دکتر کورس کیوانی
دكتر منوچهر الياسي
موريس معتمد
دکتر سيامك مره صدق


روسا ی انجمن کلیمیان :
حبیب الله القانیان
مهندس عزیز دانش راد
موسی آزادگان
دكتر منوچهر الياسي
هارون یشایایی
دکتر رحمت ا... رفيع
همایون سامیح

خیراندیشان و مسولین جامعه:
فریده پوراتیان (یشایایی)
دائی یعقوب مصابند
ژاک ماهفر
روح الئه کهنیم
خلیل نهایی
عبدالله زرگریان
اسحق حکیم
آقاجان ابریشمی
صیون ابراهیمی
صالح نیکو
حاج یشوعا یحزقل یادگار
آقایقوتیئل
نورالله گبای
یوسف پیروزیان
اسحق کهن صدق
مسعود هارونیان
دکتر حشمت الله کرمانشاهچی
عبدالرحیم اعتصامی
جهانگیر بنایان
مهدی حریری طلوع
لقمان میکاییل
فرنگيس حسيديم
گاد نعيم
آقا جان شادی
استاد عزیز معمار
اسکندر میکاییل
ابراهیم موره
منوچهر کاشانیان
منصور پور اتحاد
منوچهر کوهن
شهلا جاودان
ملوک زرگریان
 

شخصیتهای مذهبی:
ملا اورشرگا
حاخام یوسف حئیم اورشرگا
حاخام یدیدیا شوفط
حاخام اوریل داویدی
حاخام یوسف حئیم همدانی کهن
حاخام نتن الی
حاخام موسي زرگري
ملا مراد آقا لر
حاخام یونس حمامی لاله زار
یدیدیا آذر احیان
اسحق بعلنث
ملا یوسف دیلمانی
حاخام یعقوب نگاری
ربای الیاهو بن حئیم
رحمان دلرحیم
موسی تاجیان
پروانه صراف
صیون حکاکیان
دیوید مختار
راب عزیزالئه نعیم

اساتید فرهنگی:
دکتر ميترا مقبوله
اردشیر بابک نیا
موسی بروخیم
فتح الئه بینا
پریچهر لوئیم ( ثانی)
فریده شبانفر
الیاس مشعل
فرج گلبان
دکترهمایون آرام
ابراهیم سعیدیان
فریبا صدیقیم
همایون ابراهیمی
دکتر منوچهر صیونیت
بقراط صفائی
الیاس اسحاقیان
شعبان شهری
امیر کهن
ناهید پیرنظر
اسحق فرهمند پور
جهانگیر صداقت فر
الهام یعقوبیان
فرشید دلشاد
منوچهر امیدوار
موسی میکاییل
شیرین دخت دقیقیان

اساتید هنری:
پرویز نی داوود
منوچهر طبری
سیما عمید
کوروش سلیمانی
سلیمان ساسون
امین امینی
ابراهیم تربتی
مژده روفه
مهین عمید
ناصر نظـریان
منوچهر بی بی یان
مینو ذهابیان (کوتال)

گوناگون:
کوروش کبیر
میرزا نورالله و میس نورالله
خیابان سیروس و خاطره آن
هیلیت نقره ئیان
ماشالئه عکاس
پشت صحنه
منطقه دوازده
کوچه هفت کنیسا
گذری از کوچه بزازها
اتوبوس خط 8
خانه ای در محله
بدل ناصرالدین شاه
راهیان هیمالیا
فرشتگان گمنام


یهودیان دیگر شهر ها:
تهران
شیراز
اصفهان
کرمان
کاشان
مشهد
رفسنجان
بوشهر
اردستان
یزد
کرمانشاه
سنندج
بروجرد
گلپایگان
ارومیه
همدان
بابُل

 

اماکن عمومی:
محله عودلاجان
بیمارستان دکتر سپیر
حمام کشوریه
سرای سالمندان یهود
مصاپزی
بهشتیه خاوران


زیارتگاه ها:
حبقوق نبي
دانیال نبی
استر و مردخای
محوطه ی پیربکران و یادبود ها
سارا بت آشر
ملا ماری
اورشرگا
موشه هلوی
گیلیارد-دماوند

کنیساها:
ابریشمی
یوسف آباد
باغ صبا
حییم
کنیسای اسحق حکیم
دانیال - لهستانی ها
گرگان
عزرا یعقوب
دروازه دولت
اتفاق
سیدخندان
زرگریان
رفیع نیا
خراسانی ها
عبدالله زاده
راه دانش
پل چوبی
عزیز خان
اتحاد - ژاله
لویان
کهن
ملا حنینا
حکیم آشر
سرای سالمندان
هارامبام
کوروش
گیشا
نصرت
اورشرگا
فخرآباد
طرشت

میقوه ها:
ابریشمی
ابریشمی - مردانه
دروازه دولت
باغ صبا
یوسف آباد


سازمان های فرهنگی اجتماعی:
انجمن کلیمیان تهران
کتابخانه انجمن کلیمیان تهران
انجمن خراسانی ها
خانه جوانان یهود تهران
سازمان بانوان یهود ایران
سازمان بانوان هاتف
مرکز پژوهش و مطالعات
سازمان زنان یهودی ایرانی در کالیفرنیای جنوبی

مدارس کلیمی:
آلیانس (اتحاد) -ژاله
موسسه فرهنگی ارت
مدارس گنج دانش (اوتصرهتورا)
گرگان گنج دانش
اتقاق
مدرسه نور صداقت
مراکز فرهنگی و مذهبی کلیمیان در جهان
سازمان پاراس
کنیسای پاراس
سازمان ایما

تصاویر خاطره انگیز:
عکسهای خاطره انگیز تهران
عکسهای خاطره انگیز شیراز
عکسهای خاطره انگیز  کاشان
عکسهای خاطره انگیز اصفهان
عکسهای خاطره انگیز مشهد
عکسهای خاطره انگیز همدان
عکسهای خاطره انگیز یزد
عکسهای خاطره انگیز کردستان
عکسهای خاطره انگیز خانوادگی

 

مجموعه تصاویر در حال گسترش می باشد.