ژاک ماهفر
 

ژاک ماهفر

ژاک (زکریا) ماهفر در اسفند 1309 خورشیدی (مارچ 1931) در محله یهودیان اصفهان (جوباره ) چشم به جهان گشود . پدرش "حاج هیلل ماه گرفته " ، برای تامین معاش در چهار چوب محدودیت های شغلی ابتدا به بزازی و پیله وری اشتغال ورزید . وی در زمره ی دانش آموختگان دوران نخست مدرسه آلیاس در اصفهان بود و به زبان فرانسه آشنا بود . نیز مردی متدین و با تقوا، در شمار زائرین « بیت همیقداش » بود که قبل از ازدواج با پای پیاده و نیز امکانات سفر های آن روز (گاری یا الاغ) به زیارت اورشلیم نائل گردید .
ژاک ماهفر تحصیلات ابتدائی را از چهار سالگی در مدرسه (آئین) که در آن زمان متعلق به میسیونری مسیحی بود، آغاز نمود . سپس به مدرسه آلیاس رفت و پس از پایان دوره اول متوسطه و موفقیت درآزمون ورودی به مدرسه ادب راه یافت .
اواخر سال 1326 خورشیدی "حاج هیلل " به بیماری سل استخوان مبتلا گرد و در بیمارستان بستری گردید . ژاک(زکریا)ماهفر برای مداوای پدر بیمار خود اجبارا همراه وی راهی تهران شد . از آنجایی که ضعف بیماری حاج هیلل را زمین گیر کرده بود و دیگر قادر به کارکردن نبود . از این رو ژاک برای تامین مخارج زندگی خانواده پیش ازآن که تحصیلات متوسطه را به پایان رساند، مجبور به ترک تحصیل شد . او برای سکونت در تهران ابتدا در محله عودلاجان زیرزمینی را اجاره کرد . سپس جهت معاش برای تامین خانواده و درمان پدر خویش با کمک یکی از اقوام توانست در داروخانه ری که از مجهزترین داروخانه های تهران واقع در خیابان استانبول بود با دستمزد روزانه سه تومان بعنوان شاگردمشغول بکار شود . "دکتر موسی برال" صاحب امتیاز داروخانه ری از اساتید دانشگاه تهران و نماینده کلیمیان ایران (دوره شانزدهم ) در مجلس شورای ملی بود و به جهت پشتکار و صداقت که از ژاک ماهفر دیده بود و به جهت شرایط خاص وی ، باعث گردید نسبت به ژاک توجه و حمایت بیشتری را انجام دهد .
ضمن آنکه در طی مدت کوتاهی اورا با پزشکان معرف و صاحب نظر در تهران آشنا نمود از جمله "دکتر جهانگیر وثوقی " رئیس بیمارستان سینا که تسهیلاتی را برای مداوای حاج هیلل فراهم نمود نیز "خلیل دردشتی " عضو هیئت مدیره انجمن کلیمیان تهران که برای کمک درادامه تهیه دارو، اعلام امادگی نمود . سرانجام حاج هیلل پس از 2 سال از بستر بیماری و نیز از خطر مرگ رهایی یافت و برای اطمینان از معالجه خود در سال 1330 خورشیدی به واسطه آشنایی با زبان فرانسه و جهت بررسی امکان تجارت دارو با اروپا رهسپار فرانسه شد .
و پس از هفت ماه اقامت و اخذ نمایندگی (خمیر دندان دنتال ) به ایران بازگشت .
ژاک ماهفر پس از دوسال اشتغال در داروخانه ری، از کارش کناره گیری نمود . در همین راستا با دکتر "روح الله سوفر" و برادرانش که داروخانه «اتحادیه» را در اختیار داشتند آشنا گردید و پیشنهاد آنان، مبنی بر خرید دارو های مورد نیاز آن داروخانه را پذیرفت . پس از مدتی با دیگر داروخانه داران هم در تهران و شهرستان ها ارتباط برقرار نمود و نظر آنان را برای خرید وارسال اقلام دارویی مورد نیازشان جلب نمود . در همین راستای با راهنمایی دکتر سوفر دامنه فعالیت های تجاری وی به نهاد های دولتی و ارتش هم کشیده شد . در شرایطی که ژاک ماهفر رفته رفته در عرصه امور بازرگانی دارو موفقیت بهتری را کسب می نمود، کارمند ارشد و مدیر مستقیم وی در داروخانه ری پیشنهادی مبنی بر آغاز شراکت در زمینه تجارت داروئی ارائه نمود . ژاک ماهفر پس از بررسی و پذیرفتن با اجاره مغازه ای در خیابان ناصر خسرو تحت عنوان ( بنگاه دارویی رکس ) فصل جدیدی را در این راه گشود و با وجود آنکه رشد قابل ملاحظه ای در فعالیت های تجاری ایجاد کرده بود ( کسب چندین نمایندگی فروش انحصاری از وارد کنندگان دارو ، نیز مراوده خرید و فروش با شهر های دیگر رو به گسترش بود ) به دلایلی این شراکت با شکست روبرو شد و ژاک ماهفر با تحمل ضرر زیاد شراکت را فسخ نمود و با وجود از دست دادن سرمایه، به پشتوانه عملکرد گذشته فعالیت های خرید و فروش دارو را در همان بنگاه دارویی (رکس) با چشم انداز مثبت به آینده دنبال نمود .
پس از مدتی ژاک ماهفر با پیشنهاد و رهنمود های پدرش "حاج هیلل" با دوبرادرش ("صیون" و "دانیال") شرکت ماهفر با مسئولیت محدود را با نام "زکریا ماه گرفته" و برادران تاسیس و آنرا جایگزین بنگاه داروئی رکس نمود و خود با سمت مدیر عامل مسئولیت امور خارجی و دو برادر دیگر اداره امور داخلی را عهده دار شدند .
ژاک ماهفر در پائیز سال 1333 خورشیدی با همسرش "فرشته" از خانواده"معراج" پیوند زناشویی بست، حاصل این ازدواج سه فرزند، یک پسر (ابراهام) و دو دختر (هلن و ربکا ) می باشند .
شرکت ماهفر در کمتر از سه سال با پشتکار و جدیت که هر سه برادر از خود نشان دادند ، مجبور شدن مکان بزرگتر و نیز تغییرات بیشتری را جهت توسعه اهداف شرکت در نظر بگیرند و از نخستین اولویت های که در صدر کارهای خود قرار داده بودند ، اخذ نمایندگی های مهم دارویی از اروپا که در سطح بین المللی معتبر و شناخته شده بودند. در همین راستای پس از اخذ چند نمایندگی کمپانی های داروئی، موفق به اخذ نمایندگی اقلام غیر دارویی منجمله از کارخانه ی (LACTISA) لاکتیزا جهت فروش و توضیع شیرخشک کم چربی و پرچربی شدند .
با پشت سر گذاشتن کمتر از یک دهه شرکت ماهفر ، پله های ترقی را با سرعت طی نمود . روز به روز بر سطح کار و حجم فعالیت آن افزوده می شد و الزامات تازه ای را ایجاب می کرد . سفر های متعدد به کشور های اروپائی ، ارتباط پیدا کردن با کارخانه های معظم دارو سازی ، گرفتن نمایندگی و ارائه محصولات آنان در ایران باعث شد شرکت ماهفر خیلی زود به الگو ها وروش های پیشرفته تجهیز شود و تشکیلاتی با بیش از 75 نفر نیروی انسانی متخصص که حدود 20 نفر آنان دکتر دارو ساز بودند در این مجموعه فعال شوند.
در همین راستا ژاک ماهفر توانست نمایندگی انحصاری چندین شرکت بزرگ دارویی جهان به ویژه کارخانه ( آسترا ) در سوئد را کسب کند ، نیز همچنین به تولید چندین نوع دارو با دریافت مجوز از شرکت های اروپائی پرداخت . پس از مدتی از نظر سرمایه گذاری فعال در امور داروئی و جهت صرفه جویی ارزی کشور و احراز خودکفائی در امر تولید چندین قلم از دارو های پر مصرف در ایران را با کارخانه(آسترا) سوئد وارد گفتگو شد در همین راستای در سال 1352 خورشیدی با مشارکت در بستن قراردادی مابین شرکت آسترا و شرکت دارو بخش در جهت تولید دارو های بی حسی به ویژه ( dentistary carpoll)، نظارت کارخانه آسترا اقدام نمود . دیری نپائید شرکت ماهفر از نظر کیفیت داروهای وارداتی و ارائه خدمات به مصرف کنندگان ، بیمارستان ها ، ارتش و سازمان امور اجتماعی ، به عنوان یکی از بزرگترین و معتبر ترین شرکت های تامین کننده داروئی جایگاه و اعتباری خاص پیدا نمود .
پس از وقوع انقلاب اسلامی و به دنبال ایجاد بحران اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی و گسترش ناآرامی ها و اعتصابات در تهران و سایر شهر ها ، شرکت ماهفر تحت تاثیر ناپایدار قرار گرفت و با نوعی بلا تکلیفی مواجه گردید . از این رو تصمیم گرفته شده تا برطرف شدن نابسامانی ها انجام بعضی از پروژه ها بویژه پروژه ایجاد صنعت داروسازی در کشور معوق بماند . درتابستان 1358 ژاک ماهفر علیرغم میل باطنیش دستاورد سالها تلاش خود و برادرانش را شامل شرکت ماهفر و کلیه نمایندگی ها را به دولت وقت تسلیم نمود و پس از مدتی ایران را ترک نمود و راهی امریکا شد، تا به خانواده اش ملحق شود ضمن آنکه تمام امولش هم جای گذاشت .
ژاک ماهفر سالها به موازات فعالیت های بازرگانی ، اقدامات نیکوکارانه را در سطح جامعه همواره دنبال می نمود ، از جمله کمک به اکثر کارمندان شرکت ماهفر که صاحب مسکن شوند ، احداث و اهدای ده مدرسه در روستاهای فقیر نشین ایران ( به درخواست دولت ) ، یاری رسانیدن به صورت های مختلف ، خدمات اجتماعی و فرهنگی به همنوع ،مشارکت در برنامه های درمانی در جهت مبارزه با بیماری سل ، رسیدگی به نیازمندی های جامعه ی کلیمی ، اهدای کمک های مالی جهت برپایی خانه سالمندان ،کنیسای گیشا و حفظ و توسعه ی چندین مدرسه کلیمیان و همکاری در جهت اهداف خیر اندیشانه با نماینده کلیمیان درمجلس "یوسف کهن" و رئیس انجمن وقت "حاج حبیب القانیان" رادر کارنامه فعالیت های عام المنفعه خود به ثبت رسانید ، ضمن آنکه بعد ها دامنه فعالیت های بشر دوستانه وی از مرز های ایران فراتر رفت و در اروپا و آمریکا گسترش یافت .
از این رو، او توانست روابطه صمیمانه ای را با روسای جمهوری، نخست وزیران، سران و مقامات بلند پایه کشورها ایجاد کند . نیز همچنین در پی حمایت از فعالیتهای علمی و فرهنگی با بسیاری از پژوهشگران، مخترعین و دانشمندان دیگر ملل ارتباطی نزدیک با آنان برقرار کند
در 27 دسامبر 2011 "نیکلا سرکوزی" رئیس جمهور وقت فرانسه طی نامه ای برای قدردانی از خدمات بشر دوستانه ای که ژاک ماهفر به جمهوری فرانسه انجام داده بود، نشان لژیون دونور ( درجه شوالیه ) را به وی اعطا کرد ، نیز همچین در فوریه 2014 مدال افتخار جامعه یهودیان سرزمین مقدس، به پاس خدمات فوق العاده ژاک ماهفر به جامعه بشری به وی اعطا گردید . علاوه بر این طی سالها به دلیل ارائه خدمات بشر دوستانه و یاری رسانیدن به مراکز فرهنگی و اجتماعی و ایجاد مراکز درمانی در کشورهای جهان ( سوئیس ، فرانسه ، آمریکا ، اسرائیل و ...) و همیاری با سازمان بین المللی دیدبان ملل در ژنو، مفتخر به دریافت تقدیرنامه ها ، نشانها و چندین لوح افتخار گردید . ژاک ماهفر درسال 2011 میلادی زندگی نامه و خاطرات خود را تحت عنوان (از کارگری تا کارآفرینی ) از جوباره در اصفهان تا تهران و ژنو در سویس را در قالب کتابی منتشر نمود .


افزون برآن وی همواره سعی نموده با حمایت در جهت کمک به نشر و توزیع کتب دیگر مولفین پیشگام باشد ، از این رو توسط بنیاد فرهنگی ژاک ماهفر تاکنون بیش از 15 کتاب به زیر چاپ برده شده و بسیاری از آنها برای استفاده دیگر ایرانیان پراکنده در جهان، به چندین کشور ارسال شده است، نیز همچنین با حمایت و تشویق از "پروفسور یار شاطر" ، نام خود را در شمار حامیان دانشنامه ایرانیکا بثبت رسانید

 


 


 


 

ل
 

 مجموعه های سایت 7DORIM
آرشیو Archive
انطباق لحظه ها Calendar
تاریخ و فرهنگ  Culture
باع بهشت GanEden
درباره ما About Us
تماس با ما Contact Us
پاناروما ( سراسرنما) Panaroma

 

زیر مجموعه های
 تاریخ و فرهنگ
:
ARTICLE  مقالات
MOADIM  مناسبتها
PUBLICATIONS   کتب منتشر شده
LINKS  دیگر سایتها

Colloquial  گویشهای اصیل  
 

صفحه اول     صفحه مرجع  در
FaceBook با 7Dorim

ارتباط برقرار کنید

        زیر مجموعه های بخش  تصاویر:

تاریخ سازان

تاریخ به روایت تصویر

 چهره های ماندگار

 مشاهیر یهود

نماینده های یهودیان در مجلس:
عزیزاله سیمانی
سید عبدالله بهبهانی
دکتر لقمان نهورایی
شموئل حییم
مراد اریّه
جمشید کشفی
دکتر موسی برال
لطف الله حی
یوسف کهن
خسرو ناقی
دکتر منوچهر نیکروز
دکتر کورس کیوانی
دكتر منوچهر الياسي
موريس معتمد
دکتر سيامك مره صدق


روسا ی انجمن کلیمیان :
حبیب الله القانیان
مهندس عزیز دانش راد
موسی آزادگان
دكتر منوچهر الياسي
هارون یشایایی
دکتر رحمت ا... رفيع
همایون سامیح

خیراندیشان و مسولین جامعه:
فریده پوراتیان (یشایایی)
دائی یعقوب مصابند
ژاک ماهفر
روح الئه کهنیم
خلیل نهایی
عبدالله زرگریان
اسحق حکیم
آقاجان ابریشمی
صیون ابراهیمی
صالح نیکو
حاج یشوعا یحزقل یادگار
آقایقوتیئل
نورالله گبای
یوسف پیروزیان
اسحق کهن صدق
مسعود هارونیان
دکتر حشمت الله کرمانشاهچی
عبدالرحیم اعتصامی
جهانگیر بنایان
مهدی حریری طلوع
لقمان میکاییل
فرنگيس حسيديم
گاد نعيم
آقا جان شادی
استاد عزیز معمار
اسکندر میکاییل
ابراهیم موره
منوچهر کاشانیان
منصور پور اتحاد
منوچهر کوهن
شهلا جاودان
ملوک زرگریان
 

شخصیتهای مذهبی:
ملا اورشرگا
حاخام یوسف حئیم اورشرگا
حاخام یدیدیا شوفط
حاخام اوریل داویدی
حاخام یوسف حئیم همدانی کهن
حاخام نتن الی
حاخام موسي زرگري
ملا مراد آقا لر
حاخام یونس حمامی لاله زار
یدیدیا آذر احیان
اسحق بعلنث
ملا یوسف دیلمانی
حاخام یعقوب نگاری
ربای الیاهو بن حئیم
رحمان دلرحیم
موسی تاجیان
پروانه صراف
صیون حکاکیان
دیوید مختار
راب عزیزالئه نعیم

اساتید فرهنگی:
دکتر ميترا مقبوله
اردشیر بابک نیا
موسی بروخیم
فتح الئه بینا
پریچهر لوئیم ( ثانی)
فریده شبانفر
الیاس مشعل
فرج گلبان
دکترهمایون آرام
ابراهیم سعیدیان
فریبا صدیقیم
همایون ابراهیمی
دکتر منوچهر صیونیت
بقراط صفائی
الیاس اسحاقیان
شعبان شهری
امیر کهن
ناهید پیرنظر
اسحق فرهمند پور
جهانگیر صداقت فر
الهام یعقوبیان
فرشید دلشاد
منوچهر امیدوار
موسی میکاییل
شیرین دخت دقیقیان

اساتید هنری:
پرویز نی داوود
منوچهر طبری
سیما عمید
کوروش سلیمانی
سلیمان ساسون
امین امینی
ابراهیم تربتی
مژده روفه
مهین عمید
ناصر نظـریان
منوچهر بی بی یان
مینو ذهابیان (کوتال)

گوناگون:
کوروش کبیر
میرزا نورالله و میس نورالله
خیابان سیروس و خاطره آن
هیلیت نقره ئیان
ماشالئه عکاس
پشت صحنه
منطقه دوازده
کوچه هفت کنیسا
گذری از کوچه بزازها
اتوبوس خط 8
خانه ای در محله
بدل ناصرالدین شاه
راهیان هیمالیا
فرشتگان گمنام


یهودیان دیگر شهر ها:
تهران
شیراز
اصفهان
کرمان
کاشان
مشهد
رفسنجان
بوشهر
اردستان
یزد
کرمانشاه
سنندج
بروجرد
گلپایگان
ارومیه
همدان
بابُل

 

اماکن عمومی:
محله عودلاجان
بیمارستان دکتر سپیر
حمام کشوریه
سرای سالمندان یهود
مصاپزی
بهشتیه خاوران


زیارتگاه ها:
حبقوق نبي
دانیال نبی
استر و مردخای
محوطه ی پیربکران و یادبود ها
سارا بت آشر
ملا ماری
اورشرگا
موشه هلوی
گیلیارد-دماوند

کنیساها:
ابریشمی
یوسف آباد
باغ صبا
حییم
کنیسای اسحق حکیم
دانیال - لهستانی ها
گرگان
عزرا یعقوب
دروازه دولت
اتفاق
سیدخندان
زرگریان
رفیع نیا
خراسانی ها
عبدالله زاده
راه دانش
پل چوبی
عزیز خان
اتحاد - ژاله
لویان
کهن
ملا حنینا
حکیم آشر
سرای سالمندان
هارامبام
کوروش
گیشا
نصرت
اورشرگا
فخرآباد
طرشت

میقوه ها:
ابریشمی
ابریشمی - مردانه
دروازه دولت
باغ صبا
یوسف آباد


سازمان های فرهنگی اجتماعی:
انجمن کلیمیان تهران
کتابخانه انجمن کلیمیان تهران
انجمن خراسانی ها
خانه جوانان یهود تهران
سازمان بانوان یهود ایران
سازمان بانوان هاتف
مرکز پژوهش و مطالعات
سازمان زنان یهودی ایرانی در کالیفرنیای جنوبی

مدارس کلیمی:
آلیانس (اتحاد) -ژاله
موسسه فرهنگی ارت
مدارس گنج دانش (اوتصرهتورا)
گرگان گنج دانش
اتقاق
مدرسه نور صداقت
مراکز فرهنگی و مذهبی کلیمیان در جهان
سازمان پاراس
کنیسای پاراس
سازمان ایما

تصاویر خاطره انگیز:
عکسهای خاطره انگیز تهران
عکسهای خاطره انگیز شیراز
عکسهای خاطره انگیز  کاشان
عکسهای خاطره انگیز اصفهان
عکسهای خاطره انگیز مشهد
عکسهای خاطره انگیز همدان
عکسهای خاطره انگیز یزد
عکسهای خاطره انگیز کردستان
عکسهای خاطره انگیز خانوادگی

 

مجموعه تصاویر در حال گسترش می باشد.