جهانگیر صداقت فر
 

جهانگیر صداقت فر


جهانگیر صداقت فر در سال 1322 خورشیدی (1943 میلادی) در محله عودلاجان تهران در یک خانواده متدین یهودی چشم به جهان گشود. زمان تولد وی مصادف شده بود با اواخر جنگ جهانی دوم، مقارن با حمله متفقین به شرق اروپا و اشغال ایتالیا.
والدینش اگرچه از تحصیلات کم بهره بودند، اما کوشایی و تلاش روزمره و پیگیریشان در فراهم آوردن امکانات رفاهی و تربیتی فرزندانشان آنچنان با عطوفت و مسئولانه انجام می گرفت که همواره جهانگیر موفقیت و پیشرفتش در زندگانی را مرهون زحمات آنان می داند.
جهانگیر تحصیلات ابتدایی و سیکل اول متوسطه را در مدرسه اتحاد (آلیانس) به پایان رسانید ، سپس جهت ادامه سیکل دوم دبیرستان، ابتدا رشته ادبیات را در دارالفنون برگزید، اما دیری نپایید که به رشته ریاضی علاقمند شد و متعاقباً با تغییر رشته، کلاس دهم خود را در دبیرستان «مرات» پشت سر گذاشت و دو سال آخر را در دبیرستان کوروش به ادامه تحصیل مشغول بود.
او برای تحصیلات عالیه،در رشته معماری دانشگاه تهران، در آزمون کنکور سراسری شرکت نمود، با وجود تلاش های پیگیر نتوانست از سد کنکور بگذرد و بناچار جهت ادامه ی تحصیل جلای وطن نمود. در اوایل سال 1963 میلادی پس از مدت کوتاهی اقامت در نیویورک وارد کالج Queens گردید،ضمن آنکه از چند روز قبل جهت تأمین هزینه زندگی مشغول به کار شده بود.
جهانگیر صداقت فر در سال 1970 موفق به اخذ لیسانس معماری و متعاقباً در سال 1971موفق به اخذ لیسانس شهرسازی از دانشگاه ایالتی کِنت اوهایو شد و بلافاصله در همین رشته شروع به کار و تدریس کرد .
وی در سال 1972به دلایلی جهت تدریس از دانشگاه کِنت به دانشکده معماری همیتون در ایالت ویرجینا نقل مکان کرد. همزمان اولین اثر تحقیقاتی خود را با نامEntopia که در راستای اسکان دادن صحیح انسان ها و ایجاد یک محیط زیست سالم، با همیاری دانشگاه به زیر چاپ برد.
یکسال بعد دانشگاه همیتون چاپ دوم این رساله را به انجام رسانید. استقبال از این کتاب به حدی بود که فراسوی مرزهای آمریکا در بعضی از مراکز فرهنگی و دانشگاه ها کتاب فوق ترجمه و تدریس گردید.
جهانگیر صداقت فر ذوق و استعداد هنریش به ادبیات فارسی و شعر را از دوران بلوغ، هنگامیکه مشغول تحصیل در کلاس ششم دبستان بود از خود نشان داد طوریکه معلم انشاء ضمن تأیید نوشته هایش پیش بینی کرد که روزی می تواند نویسنده یا شاعر خوبی شود.
فعالیت های ادبی وی در دوران دبیرستان با عضویت در انجمن ادبی «بیالیک» شکل جدی تری به خود گرفت. دبیر ادبیات دبیرستان کوروش، دکتر پرویز اتابکی ضمن تأیید نوشته های جهانگیر، برای تشویقش، کتاب های مختلف ادبی را برای مطالعه به او هدیه داد و در نشستی که در کافه نادری انجام داد او را با زنده یاد مهدی اخوان ثالث (از شاعران معاصر) آشنا نمود.
او همچنین در انجمن بیالیک، با بزرگانی چون استاد سلیمان حییم آشنا شد و سرودن نخستین دکلمه اش در یک گردهمایی باعث شد مورد قدردانی قرار بگیرد و مجموعه ای از کتب ادبی به او هدیه شود. این امر راهگشایی شد برای راه یافتن او به انجمن های مختلف ادبی و آشنایی و معاشرت با شاعرانی چون «جعفر» و «کارو».
آغاز دوران تحصیل آن هم در غربت (آمریکا) ، همه چیز بجز ادامه تحصیل را برای او تحت الشعاع قرار داد مسئولیت ایجاد منبع درآمد جهت امرار معاش و مخارج دانشگاه از یکسو و احساس سترگ، تحمل تنهایی، غریبی و بی تعلقی از سوی دیگر باعث شده بود کمتر به مطالعه و سرودن اشعار بپردازد و هرازگاهی به عنوان مرهمی بر تنهایی با ویلونش می نواخت و چند بیتی شعر می سرود وبدین سان بود که شور سراییدن رو به کاهش و آفتاب آفریدن رو به افول می رفت. از قول خودش : می پنداشتم شوق خلاقیت در من مصالح دیگر گونه یافته است، از کاربرد واژه گان سرخورده، به آهن، سیمان و شیشه پناه بردم.
سال 1970 برای جهانگیر سال پرمشغله ای بود، در فرصتی که در اواسط تابستان بدست آورد توانست پس از سال ها دوری، برای دیدار خانواده به وطن بازگردد و در همان زمان با همسرش ژانت از خانواده نوفر آشنا شد. این آشنایی سرانجام پس از مدتی به ازدواج انجامید، ماحصل این ازدواج یک فرزند پسر به نام نیما و دختری به نام آناهیتا می باشد. او پس از ازدواج مجدداً به اتفاق همسرش رهسپار آمریکا شد تا تحصیلات عالیه خود را به پایان برساند.
در سال 1972 از طرف وزیر علوم و آموزش عالی و نیز دانشگاه شیراز، جهت شرکت در سمینارهای علمی و سخنرانی از جهانگیر صداقت فر دعوت به عمل آمد. دعوتی که برای او بسیار موفقیت آمیز بود و پیامد آن پیشنهاد سازمان محیط زیست جهت طراحی و احداث پروژه مجموعه بزرگ پارکی به وسعت 300 هکتار در شمال شرق تهران (منطقه فرحزاد) بود که نام آن بعدها به پارک پردیسان تغییر یافت.
این پروژه به عنوان یکی از بزرگترین پارک های خاورمیانه به شمار می رفت که شایسته ی پایتخت ایران باستانی (تهران) بود و شامل مراکز آموزشی، تفریحی، دریاچه ی مصنوعی، فضا جنگل کاری شده، باغ های گیاه شناسی، آکواریوم، باغ وحش مدرن، موزه های تاریخ طبیعی و بسیاری تسهیلات تفریحی و علمی دیگر بود.
پذیرش طراحی و اجرای این پارک نقطه عطفی برای مهندس جهانگیر صداقت فر شد و مدیریت این پروژه موجب آشنایی نزدیک وی با بعضی از پرآوازه ترین طراحان، معماران و اندیشمندان آن زمان گردید، همچین نخستین شالوده ریزی طرح فوق در سال 1353خورشیدی موفق به دریافت نشان لیاقت از American Society of Landscape Architects شد.
مهندس جهانگیر صداقت فر افزون بر طرح پردیسان، مسئولیت پروژه های دیگری را نیز پذیرفته بود وی همچنین در زمینه اهمیت رعایت فرهنگ، سنت و عوامل زیست محیطی در رابطه با معماری و شهرسازی در همایش های بین المللی مختلفی از جمله در کنفرانس مقدماتی«اسکان» در سپتامبر 1975 در سازمان ملل متحد ، همایش بین المللی در ونکوور کانادا در ماه می 1976 و در چهارمین اجلاس کمیته محیط زیست سازمان ملل Unep در نایروبی شرکت نمود و با حضورش نقش مهم و سازنده ای از خود نشان داد.
او ضمن انجام مسئولیت های مهم کاری به موازات آن، به ویژه پس از بازگشت به موطنش با وجود گذشت سالها، دوباره احساس شاعر بودن و نیاز به سراییدن به عنوان دلمشغولیاتش در تار و پودش شکوفا می شود گویی دوباره جان تازه ای می گیرد.
مهرورزی دوباره بر دیوان بزرگان کهن سرای ادب پارسی، خیام، سعدی، حافظ، مولانا، شمس تبریزی و نیز از نوسرایان، نیما یوشیج،اخوان ثالث، نادرپور، مشیری و شاملو و نیز هرازگاهی رفت و آمد با انجمن های ادبی و گفتگو با بزرگان و اساتید ادبی و جمع دوستان باعث می شود که در اوقات فراغت به سرودن شعر بپردازد.
سال 1357 پس از وقوع انقلاب اسلامی جهانگیر صداقت فر به همراه همسر و دو فرزندش تن به مهاجرت ناخواسته داد و به ناچار به غربت (آمریکا) بازگشت. طوفان حوادث انقلاب بنیاد اندیشه های وی را زیرو رو کرد و احساس لطیفش را دوباره با دوری ممتد از دیار و یاران به چالش طلبید . او که معمار و شهرسازی نخبه، زبده و سنت پرست بود، دوباره در بحران دوری از وطن و وابستگی هایش در تلاطم بی امان غربت دست به گریبان شد و می رفت تا جرأت قلمش در التهاب این مهاجرت تلف گردد. اما خیلی زود توانست مسئولیت های حرفه ای خود را سازماندهی کند و فعالیت های هنری خود را همچون گذشته بطور گسترده ای ادامه دهد.
ابتدا به شغل آزاد روی آورد (اگرچه با روحیه اش تناقص کامل داشت) اما بالاخره پس از 5 سال تلاش دوباره به حرفه مورد علاقه اش معماری بازگشت و دوباره فعالیت های هنری خود را بطور گسترده تری از سر گرفت و با شرکت در محافل فرهنگی، انجمن های هنری، ادبی و شب های شعر، ارسال مقالات فرهنگی به نشریه های فارسی زبان و سخنوری، اندیشمندی خود را به دوستداران ادب سخاوتمندانه ارائه نمود و نیز با سرودن اشعار و فرستادن به مجلات فارسی زبان در اقصی نقاط دنیا، حضور خود را به عنوان یک شاعر یهودی اعلام کرد .
جهانگیر صداقت فر در سال 1998 گزیده ای از اشعارش با نام مجموعه های «غریبانه» را منتشر کرد، سپس در سال 2003 دومین اثر خود را با نام «آزمون برگزیدگی» و در سال 2006 سروده ی دیگری با نام «خطا به کفر»را به زیر چاپ برد .
او همچنین در نظر دارد بزودی کتاب دیگری به نام «طرح ها و پندارها» را منتشر کند ضمن آنکه طی این سالها در هر فرصتی سروده ها و دیگر نوشتارهای خود را در مجلات فارسی زبان آمریکا به چاپ رسانده است .

سروده ای از جهانگیر صداقت فر : والاترین الهام:
 

 

ل
 

 مجموعه های سایت 7DORIM
آرشیو Archive
انطباق لحظه ها Calendar
تاریخ و فرهنگ  Culture
باع بهشت GanEden
درباره ما About Us
تماس با ما Contact Us
پاناروما ( سراسرنما) Panaroma

 

زیر مجموعه های
 تاریخ و فرهنگ
:
ARTICLE  مقالات
MOADIM  مناسبتها
PUBLICATIONS   کتب منتشر شده
LINKS  دیگر سایتها

Colloquial  گویشهای اصیل  
 

صفحه اول     صفحه مرجع  در
FaceBook با 7Dorim

ارتباط برقرار کنید

        زیر مجموعه های بخش  تصاویر:

تاریخ سازان

تاریخ به روایت تصویر

 چهره های ماندگار

 مشاهیر یهود

نماینده های یهودیان در مجلس:
عزیزاله سیمانی
سید عبدالله بهبهانی
دکتر لقمان نهورایی
شموئل حییم
مراد اریّه
جمشید کشفی
دکتر موسی برال
لطف الله حی
یوسف کهن
خسرو ناقی
دکتر منوچهر نیکروز
دکتر کورس کیوانی
دكتر منوچهر الياسي
موريس معتمد
دکتر سيامك مره صدق


روسا ی انجمن کلیمیان :
حبیب الله القانیان
مهندس عزیز دانش راد
موسی آزادگان
دكتر منوچهر الياسي
هارون یشایایی
دکتر رحمت ا... رفيع
همایون سامیح

خیراندیشان و مسولین جامعه:
فریده پوراتیان (یشایایی)
دائی یعقوب مصابند
ژاک ماهفر
روح الئه کهنیم
خلیل نهایی
عبدالله زرگریان
اسحق حکیم
آقاجان ابریشمی
صیون ابراهیمی
صالح نیکو
حاج یشوعا یحزقل یادگار
آقایقوتیئل
نورالله گبای
یوسف پیروزیان
اسحق کهن صدق
مسعود هارونیان
دکتر حشمت الله کرمانشاهچی
عبدالرحیم اعتصامی
جهانگیر بنایان
مهدی حریری طلوع
لقمان میکاییل
فرنگيس حسيديم
گاد نعيم
آقا جان شادی
استاد عزیز معمار
اسکندر میکاییل
ابراهیم موره
منوچهر کاشانیان
منصور پور اتحاد
منوچهر کوهن
شهلا جاودان
ملوک زرگریان
 

شخصیتهای مذهبی:
ملا اورشرگا
حاخام یوسف حئیم اورشرگا
حاخام یدیدیا شوفط
حاخام اوریل داویدی
حاخام یوسف حئیم همدانی کهن
حاخام نتن الی
حاخام موسي زرگري
ملا مراد آقا لر
حاخام یونس حمامی لاله زار
یدیدیا آذر احیان
اسحق بعلنث
ملا یوسف دیلمانی
حاخام یعقوب نگاری
ربای الیاهو بن حئیم
رحمان دلرحیم
موسی تاجیان
پروانه صراف
صیون حکاکیان
دیوید مختار
راب عزیزالئه نعیم

اساتید فرهنگی:
دکتر ميترا مقبوله
اردشیر بابک نیا
موسی بروخیم
فتح الئه بینا
پریچهر لوئیم ( ثانی)
فریده شبانفر
الیاس مشعل
فرج گلبان
دکترهمایون آرام
ابراهیم سعیدیان
فریبا صدیقیم
همایون ابراهیمی
دکتر منوچهر صیونیت
بقراط صفائی
الیاس اسحاقیان
شعبان شهری
امیر کهن
ناهید پیرنظر
اسحق فرهمند پور
جهانگیر صداقت فر
الهام یعقوبیان
فرشید دلشاد
منوچهر امیدوار
موسی میکاییل
شیرین دخت دقیقیان

اساتید هنری:
پرویز نی داوود
منوچهر طبری
سیما عمید
کوروش سلیمانی
سلیمان ساسون
امین امینی
ابراهیم تربتی
مژده روفه
مهین عمید
ناصر نظـریان
منوچهر بی بی یان
مینو ذهابیان (کوتال)

گوناگون:
کوروش کبیر
میرزا نورالله و میس نورالله
خیابان سیروس و خاطره آن
هیلیت نقره ئیان
ماشالئه عکاس
پشت صحنه
منطقه دوازده
کوچه هفت کنیسا
گذری از کوچه بزازها
اتوبوس خط 8
خانه ای در محله
بدل ناصرالدین شاه
راهیان هیمالیا
فرشتگان گمنام


یهودیان دیگر شهر ها:
تهران
شیراز
اصفهان
کرمان
کاشان
مشهد
رفسنجان
بوشهر
اردستان
یزد
کرمانشاه
سنندج
بروجرد
گلپایگان
ارومیه
همدان
بابُل

 

اماکن عمومی:
محله عودلاجان
بیمارستان دکتر سپیر
حمام کشوریه
سرای سالمندان یهود
مصاپزی
بهشتیه خاوران


زیارتگاه ها:
حبقوق نبي
دانیال نبی
استر و مردخای
محوطه ی پیربکران و یادبود ها
سارا بت آشر
ملا ماری
اورشرگا
موشه هلوی
گیلیارد-دماوند

کنیساها:
ابریشمی
یوسف آباد
باغ صبا
حییم
کنیسای اسحق حکیم
دانیال - لهستانی ها
گرگان
عزرا یعقوب
دروازه دولت
اتفاق
سیدخندان
زرگریان
رفیع نیا
خراسانی ها
عبدالله زاده
راه دانش
پل چوبی
عزیز خان
اتحاد - ژاله
لویان
کهن
ملا حنینا
حکیم آشر
سرای سالمندان
هارامبام
کوروش
گیشا
نصرت
اورشرگا
فخرآباد
طرشت

میقوه ها:
ابریشمی
ابریشمی - مردانه
دروازه دولت
باغ صبا
یوسف آباد


سازمان های فرهنگی اجتماعی:
انجمن کلیمیان تهران
کتابخانه انجمن کلیمیان تهران
انجمن خراسانی ها
خانه جوانان یهود تهران
سازمان بانوان یهود ایران
سازمان بانوان هاتف
مرکز پژوهش و مطالعات
سازمان زنان یهودی ایرانی در کالیفرنیای جنوبی

مدارس کلیمی:
آلیانس (اتحاد) -ژاله
موسسه فرهنگی ارت
مدارس گنج دانش (اوتصرهتورا)
گرگان گنج دانش
اتقاق
مدرسه نور صداقت
مراکز فرهنگی و مذهبی کلیمیان در جهان
سازمان پاراس
کنیسای پاراس
سازمان ایما

تصاویر خاطره انگیز:
عکسهای خاطره انگیز تهران
عکسهای خاطره انگیز شیراز
عکسهای خاطره انگیز  کاشان
عکسهای خاطره انگیز اصفهان
عکسهای خاطره انگیز مشهد
عکسهای خاطره انگیز همدان
عکسهای خاطره انگیز یزد
عکسهای خاطره انگیز کردستان
عکسهای خاطره انگیز خانوادگی

 

مجموعه تصاویر در حال گسترش می باشد.