فرشید دلشاد
 

فرشید دلشاد

https://thumbp5-ir2.mail.yahoo.com/tn?sid=25895698025243010&mid=ANlUfbwAAFsAUvFROwAAAAdwGY8&midoffset=2_0_0_1_2513781&partid=2&f=1712&fid=Inbox&w=3000&h=3000​فرشید دلشاد در بیست بهمن ماه 1350 خورشیدی (1972 میلادی ) دریک خانواده یهودی در شهر شیراز چشم بجهان گشود.
پدر او سلیمان دلشاد ، ازکسبه بازار طلا فروشان و نیز مادرش عزت شریفیان بانوئی خانه دار از خویشان سلیمان حییم بود.
فرشید دلشاد تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان بين المللي انجمن ايران و امريكا آغاز و ديپلم متوسطه نظري در رشته فرهنگ و ادب و علوم تجربي را از دبيرستان شهيد دكتر چمران (British Council سابق) دریافت کرد، ضمن آنکه سه سال هم بحکم شغل پدرش در ایرلند مشغول به تحصیل بود .
وی در سال ۱۳۷۵ خورشیدی ، مدرک کارشناسی خود در رشتۀ زبان و ادبیات فارسی و عرب را از دانشکده ادبیات فارسی دانشگاه شیراز گرفت و پس از آن به خدمت در نیروی هوایی ارتش ایران مشغول شد. فرشید دلشاد ​پس از پایان دوران خدمت، به عنوان استاديار زبانشناسي در دانشكده زبان‌هاي خارجي و ادبيات فارسي دانشگاه علامه طباطبايي و نیز استاد يار زبان و ادبيات انگليسي دانشگاه آزاد اسلامي واحد كرج مشغول به کار شد و برای ادامه تحصیل برای مدرک کارشناسی ارشد در رشتۀ زبانشناسی و فرهنگ زبان های باستانی در دانشکده زبان و ادبیات خارجی دانشگاه علامه طباطبایی تهران مشغول به تحصیل شد .
او نخستین کار ترجمه و پژوهش خود را با کتاب «پلنگینه پوش» شاهکار روستاولی در سال ۱۳۷۷ توسط انتشارات ایران جام به زیر چاپ برد . دومین پژوهش او در رشتۀ قفقازشناسی ترجمه تطبیقی و انتشار کتاب «هزار و یک ضرب‌المثل گرجی» است که به شکل دوزبانه فارسی و گرجی در سال ۱۳۷۹ خورشیدی از سوی وزارت امور خارجه در تهران به چاپ رسید.
دیری نپائید ، فرشید برای بهرگیری از بورسیه که از طرف دانشگاه دولتی روسیه به او تعلق گرفته بود برای ادامه تحصیل به روسیه رهسپار گردید . او موفق به دریافت دکترای فیلولوژی در رشته فقفازشناسی و زبان های اسلاو و فرهنگ و ادب ملل قفقاز از دانشکدۀ فیلولوژی دانشگاه دولتی تفلیس در گرجستان و نیز انستیتوی خاورشناسی دانشگاه سن‌ پترزبورگ روسیه گردید. ضمن آنکه در سال 2000 میلادی ، موفق به انجام پایان‌نامه دانشوری خودش تحت عنوان «هنجار خرد در حماسه های پهلوانی در ادبیات خاوری» شد . نیز همچنین همزمان دیپلم تخصصی خود در زبان های روسی، گرجی و ابخازی را با موفقیت اخذ نمود .
فرشید دلشاد اواسطه سال 2000 به آلمان مهاجرت کرد . او به عنوان استادیار زبانشناسی در دانشکده زبانشناسی دانشگاه فريديش شيللر ينا کار را آغاز و در سال 2002 دیپلم زبان آلمانی ، یک سال بعد دیپلم زبانهای آرامی و سریانی و در سال 2004 کارشناسی ارشد در رشته زبانشناسی تاریخی-تطبیقی، و همچنین دیپلم زبان های لاتین، یونانی قدیم و فوق دکترای زبانشناسی زبان های شرقی را از دانشکده زبانشناسی دانشگاه فریدیش شیللر ینا دریافت کرد.
عنوان پایان نامه فوق دکترای او، «پژوهشی ریشه شناسانه پیرامون واژگان و اصطلاحات ایرانی و سامی تباران در زبان های فقفازی» است. او همچنین به عنوان استاد زبان های فارسی، عربی، انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و روسی در دانشگاه ملی ینا و در دانشگده هنرهای زیبای دانشگاه برن در سوییس و همچنین به عنوان مترجم رسمی وزارت دادگستری و امور خارجه فعالیت داشت.
فرشید دلشاد ، به عنوان یک چهره شاخص و متخخصص زبان و ادبیات اقوام گرجی و فرهنگ ملل قفقاز در کارنامه فعالیت های پژوهشی خود در زمینه زبانشناسی و واژه شناس ، سه کتاب ،پنج کار ترجمه در سطح ملی و بین المللی نیز همچنین ده ها مقاله تحقیقی از آثار بزرگان فلاسفه شرق به ویژه متون فلسفی "هارامبام" ، فیلسوف خرد گرائی قرن دوازدهم (از متون اصلی عربی ) را ترجمه و به ثبت نموده است .
فرشید دلشاد، دارای دیپلم مترجمی زبان های آلمانی، فارسی، گرجی، روسی، و عربی را از وزارت فرهنگ استان تورینگن آلمان و مدرک تخصصی در زبان و ادبیات فرانسه از دانشگاه روون فرانسه است.
او از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۲ به عنوان استادیار کرسی زبان و ادبیات فارسی و زبانشناسی تطبیقی دانشکده اسلام و شرق شناسی دانشگاه برن در سوییس و از آغاز سال ۲۰۱۳ در همین سمت در سمینار خاورشناسی دانشگاه فرایبورگ آلمان مشغول به کار است.

کتاب ها و گزیده ای از نوشتارهای وی عبارتند:
۱. کتاب‌ها
. هزار و یک ضرب المثل گرجی:
این کتاب گزیده ای است از هزار و یک ضرب المثل گرجی که به زبان شیوا و بی پیرایه ی فارسی برگردانده شده. نویسنده کوشیده در میان این مجموعه از بیش از ۵۰۰۰ ضرب المثل شهره ی فرهنگ و ادب مردم گرجستان، ضرب المثل های را برگزیده اند که تا اندازه ی فراوانی با ادب و فرهنگ ایرانی برابری می کند. مترجم که خود دانش اموخته ی فرهنگ و ملل فقفاز است با همراهی همکار علمی گرجی زبانش تئا شورقائیا به ترجمه اش کتاب همت گماشته. این کتاب در سال ۲۰۰۰ میلادی توسط انتشارات وزارت امور خارجه ایران با همکاری سفارت گرجستان در تهران به زیوز چاپ آراسته گردید


۲. گلچین هزار سال نثر کهن و معاصر فارسی از سده ی دهم میلادی تا امروز:
این گلچین که به شکل دو زبانه فارسی-آلمانی نگاشته شده است، در بر گیرنده ی گزیده آثار برجسته ترین نویسیندگان پارسی گوی است که به همراه شرح کوتاهی از زندگینامه ی آنان، برای آموزش زبان پارسی به بیگانه زبانان به ویژه آلمانی زبانان نوشته شده است. این اثر در سال ۲۰۰۷ میلادی، در آلمان به چاپ رسید.

۳. گلچین هزار سال شعر کهن و معاصر فارسی از سده ی دهم میلادی تا امروز:
این گلچین که به شکل دو زبانه فارسی-آلمانی نگاشته شده است، در بر گیرنده ی گزیده آثار برجسته ترین سخنوران پارسی گوی است که به همراه شرح کوتاهی از زندگینامه ی آنان، برای آموزش زبان پارسی به بیگانه زبانان به ویژه آلمانی زبانان نوشته شده است. اولین چاپ این اثر در سال ۲۰۰۶ میلادی منتشر و سه بار تجدید چاپ شده است

۴. ترجمه آلمانی اثر معرفت الروح:
این کتاب ترجمه و تفسیر برجسته ترین کار عرفانی نورعلی الهی، معروف به استاد الهی از متصوفه به نام کردتبار سلسله ی اهل حق است.

۵. تبادل مذهب و اخلاق و مددکاری اجتماعی:
مرکز ثقل این کتاب که بر پژوهش های میدانی تدوین یافته است، بررسی تبادل میان مذهب، معنویت و ارزش های اخلاقی و همچنین، شاخصه های مقدس در ارتباط با مددکاری اجتماعی است. این کتاب نتیجه ی پایان نامه ی کارشناسی ارشد نویسنده در رشته ی مددکاری اجتماعی از دانشگاه ویکتوریا در منتچستر می باشد که می کوشد تا تاثیر و نفوذ مذهب و گروش دینی و ایمان را در بهبودی و پیشرفت روحی بیمارانی که به دلایل متفاوت دچار افسردگی هستند به بحث بنشیند.

۶. بررسی ریشه شناسانه ی وام واژه های ایران و سامی در زبان های قفقازی:
این کتاب فرایند رساله ی دوره ی دانشوری نویسنده در زمینه ی زبانشناسی تاریخ تطبیقی است که در سال ۲۰۰۴ میلادی در دانشگاه فردریش شیللر ینا، در آلمان دفاع شد و در سال ۲۰۱۰ در آلمان به زبان آلمانی منتشر گشت. این کتاب با حجمی نزدیک به ۵۰۰ صفحه به پژوهش واژه شناسانه در بستر تاریخی سه خانواده زبانی متفاوت از یکدیگر یعنی زبان های ایرانی، سامی و قفقازی می پردازد با این هدف که واژه های ایرانی و سامی تبار را که دارای تاریخی چند هزار ساله در زبان های قفقازی می باشند از دید معنا شناسانه و فیلولوژی واشکافی کند

۷. گزیده ی متون روزنامه ای، خبری و علمی
این کتاب آموزشی، گزیده ی معتبر ترین روزنامه ها، فصل نامه ها، و ماهنامه های فارسی زبان منتشر شده در ایران و خارج از ایران است که برای تدریس زبان فارسی دانش آموزان آلمانی زبان گردآوری شده است. کتاب نامبرده، در برگیرنده ی تمرین های دستوری و همچنین یک واژه نامه فارسی به آلمانی می باشد که در سال ۲۰۰۸ در آلمان به چاپ رسیده است.

۸. پلنگینه پوش
این کتاب ،روایتی ایرانی از منظومه ی عاشقانه و پهلوانی گرجستان ، که در ادبیات کلاسیک گرجیان از جایگاه ویژهای برخوردار است . دارای 1600 چهاربیتی و در سده دوازدهم میلادی به نگارش در آمده . پلنگینه پوش به زبانهای مختلف در جهان ترجمه شده و پس از گذشت هشتصد سال،
نخستین بار در ایران در سال 1377 با پژوهش و ترجمه دکتر فرشید دلشاد در کتابی 600 صفحه ای به فارسی برگردانیده شد.

بخشی از مقالات تحقیقی و کارهای ترجمه

1) Berührungspunkte der islamischen Mystik und des Christentums, Publikation der Universität Teheran, 1996, Nr. 18, S. 21-28.

2) Reue (tawbah) als ein universelles Konzept in monotheistischen Religionen, Publikation der Universität Teheran, 1997, Nr. 24, S. 43-51.
3) The Sufi Order Neʿmatʾollāhī in Southern Iran, Rituals and Prohibitions, Journal Honar, Teheran 1998.
4) Taṣawwof in Islam and Judaism, (Wochenendmagazin Asr), Shiraz 1998, No. 42, pp. 12-14.
5) Einige Worte über Critique et verité (Roland Barthes), ein Versuch über die semiologische Textanalyse, Journal Jame’eh, Nr.94, Juni 1998, Teheran.
6) Literatenrunde des Goethe Instituts in Teheran 1960-1977, Afarinesh Nr. 256, September 1998, Teheran.
7) Image of Biblical Prophets in Qurʾan, Mazda Publishers, University of Southern California, 1999, Nr. 32, CA, USA.
8) Portrait of Dervishes in Classical Persian Poems, Journal Honar, Teheran 1999.
9) Repentance as a Universal Concept in Monolithic Religions; Repentance in Quran ی in Avesta, Quranic Studies Quarterly, Kerman/Iran 2000.
10) Golden Age of Islamic Thought, Kartvelologists, Bulletin of Georgian Studies 7, Tbilissi 2000, (in Georgian).
11) Arabic Terms in Classical Georgian, Journal of Faculty of Philology, I. J. University, Tbilisi 2000. (in Georgian).
12) Neʿmatʾollāhī Order, Roots of Modern Mysticism in Contemporary Iranian Society, Middle East, Religious Studies, London 2000.
13) Towards Complexity of the Islamic Jurisprudence in Contemporary Muslim Societies, Japanese Journal of Religious Studies, Volume 29, 1-2, 2002 Nagoya (Japan).
14) Secularism and Islam in Central Asia: The ideological rivalry and religious conflict in Central Asia. Russ. Sekularizm i islam v tsentralnoy azii, ideologičeskoe sopernichestvo i religiozniye konflikty v tsenranoy azii, Institut gumaniranikh isledovanii IGR, Moskau 2003.
15) Sprachrhetorik der Muslime in Deutschland am Beispiel der Jenaer Muslime, Hrsg. Kulturzentrum der Stadt Jena 2003.
16) God is in my Garment, Towards Blasphemy Scenes in Persian Mystical Literature, Journal Honar, Teheran 2003.
17) Mowlānā Ǧalāl-al-Dīn Rūmī and the Representation of Non-Muslims in Ma³nawÐ, AT-Journal of Tehran University, February 2003, Nr. 19.
18) Von Heidegger zu Gadamer, Unterwegs zur Hermeneutik, Jean Grondin (Übersetzung aus dem Deutschen), Verlag Hermes, Teheran 2003.
19) Die mystische Lesart des kleinen Prinzen, Am Erker, Zeitschrift für Literatur, Nr. 61: Über Grenzen, Sommer 2004.
20) A Short Review on History of Iranian Jews, California Mazda Publishers, Los Angeles 2004.
21) A Hermeneutic Approach Regarding the Prophetic Hadith: ‘Man ʿarafa nafsihi faqad ʿarafa rabihi’, Journal of Association of Islamic Mysticism of Iran, Volume 1, Teheran/Iran 2004.
........

 

ل
 

 مجموعه های سایت 7DORIM
آرشیو Archive
انطباق لحظه ها Calendar
تاریخ و فرهنگ  Culture
باع بهشت GanEden
درباره ما About Us
تماس با ما Contact Us
پاناروما ( سراسرنما) Panaroma

 

زیر مجموعه های
 تاریخ و فرهنگ
:
ARTICLE  مقالات
MOADIM  مناسبتها
PUBLICATIONS   کتب منتشر شده
LINKS  دیگر سایتها

Colloquial  گویشهای اصیل  
 

صفحه اول     صفحه مرجع  در
FaceBook با 7Dorim

ارتباط برقرار کنید

        زیر مجموعه های بخش  تصاویر:

تاریخ سازان

تاریخ به روایت تصویر

 چهره های ماندگار

 مشاهیر یهود

نماینده های یهودیان در مجلس:
عزیزاله سیمانی
سید عبدالله بهبهانی
دکتر لقمان نهورایی
شموئل حییم
مراد اریّه
جمشید کشفی
دکتر موسی برال
لطف الله حی
یوسف کهن
خسرو ناقی
دکتر منوچهر نیکروز
دکتر کورس کیوانی
دكتر منوچهر الياسي
موريس معتمد
دکتر سيامك مره صدق


روسا ی انجمن کلیمیان :
حبیب الله القانیان
مهندس عزیز دانش راد
موسی آزادگان
دكتر منوچهر الياسي
هارون یشایایی
دکتر رحمت ا... رفيع
همایون سامیح

خیراندیشان و مسولین جامعه:
فریده پوراتیان (یشایایی)
دائی یعقوب مصابند
ژاک ماهفر
روح الئه کهنیم
خلیل نهایی
عبدالله زرگریان
اسحق حکیم
آقاجان ابریشمی
صیون ابراهیمی
صالح نیکو
حاج یشوعا یحزقل یادگار
آقایقوتیئل
نورالله گبای
یوسف پیروزیان
اسحق کهن صدق
مسعود هارونیان
دکتر حشمت الله کرمانشاهچی
عبدالرحیم اعتصامی
جهانگیر بنایان
مهدی حریری طلوع
لقمان میکاییل
فرنگيس حسيديم
گاد نعيم
آقا جان شادی
استاد عزیز معمار
اسکندر میکاییل
ابراهیم موره
منوچهر کاشانیان
منصور پور اتحاد
منوچهر کوهن
شهلا جاودان
ملوک زرگریان
 

شخصیتهای مذهبی:
ملا اورشرگا
حاخام یوسف حئیم اورشرگا
حاخام یدیدیا شوفط
حاخام اوریل داویدی
حاخام یوسف حئیم همدانی کهن
حاخام نتن الی
حاخام موسي زرگري
ملا مراد آقا لر
حاخام یونس حمامی لاله زار
یدیدیا آذر احیان
اسحق بعلنث
ملا یوسف دیلمانی
حاخام یعقوب نگاری
ربای الیاهو بن حئیم
رحمان دلرحیم
موسی تاجیان
پروانه صراف
صیون حکاکیان
دیوید مختار
راب عزیزالئه نعیم

اساتید فرهنگی:
دکتر ميترا مقبوله
اردشیر بابک نیا
موسی بروخیم
فتح الئه بینا
پریچهر لوئیم ( ثانی)
فریده شبانفر
الیاس مشعل
فرج گلبان
دکترهمایون آرام
ابراهیم سعیدیان
فریبا صدیقیم
همایون ابراهیمی
دکتر منوچهر صیونیت
بقراط صفائی
الیاس اسحاقیان
شعبان شهری
امیر کهن
ناهید پیرنظر
اسحق فرهمند پور
جهانگیر صداقت فر
الهام یعقوبیان
فرشید دلشاد
منوچهر امیدوار
موسی میکاییل
شیرین دخت دقیقیان

اساتید هنری:
پرویز نی داوود
منوچهر طبری
سیما عمید
کوروش سلیمانی
سلیمان ساسون
امین امینی
ابراهیم تربتی
مژده روفه
مهین عمید
ناصر نظـریان
منوچهر بی بی یان
مینو ذهابیان (کوتال)

گوناگون:
کوروش کبیر
میرزا نورالله و میس نورالله
خیابان سیروس و خاطره آن
هیلیت نقره ئیان
ماشالئه عکاس
پشت صحنه
منطقه دوازده
کوچه هفت کنیسا
گذری از کوچه بزازها
اتوبوس خط 8
خانه ای در محله
بدل ناصرالدین شاه
راهیان هیمالیا
فرشتگان گمنام


یهودیان دیگر شهر ها:
تهران
شیراز
اصفهان
کرمان
کاشان
مشهد
رفسنجان
بوشهر
اردستان
یزد
کرمانشاه
سنندج
بروجرد
گلپایگان
ارومیه
همدان
بابُل

 

اماکن عمومی:
محله عودلاجان
بیمارستان دکتر سپیر
حمام کشوریه
سرای سالمندان یهود
مصاپزی
بهشتیه خاوران


زیارتگاه ها:
حبقوق نبي
دانیال نبی
استر و مردخای
محوطه ی پیربکران و یادبود ها
سارا بت آشر
ملا ماری
اورشرگا
موشه هلوی
گیلیارد-دماوند

کنیساها:
ابریشمی
یوسف آباد
باغ صبا
حییم
کنیسای اسحق حکیم
دانیال - لهستانی ها
گرگان
عزرا یعقوب
دروازه دولت
اتفاق
سیدخندان
زرگریان
رفیع نیا
خراسانی ها
عبدالله زاده
راه دانش
پل چوبی
عزیز خان
اتحاد - ژاله
لویان
کهن
ملا حنینا
حکیم آشر
سرای سالمندان
هارامبام
کوروش
گیشا
نصرت
اورشرگا
فخرآباد
طرشت

میقوه ها:
ابریشمی
ابریشمی - مردانه
دروازه دولت
باغ صبا
یوسف آباد


سازمان های فرهنگی اجتماعی:
انجمن کلیمیان تهران
کتابخانه انجمن کلیمیان تهران
انجمن خراسانی ها
خانه جوانان یهود تهران
سازمان بانوان یهود ایران
سازمان بانوان هاتف
مرکز پژوهش و مطالعات
سازمان زنان یهودی ایرانی در کالیفرنیای جنوبی

مدارس کلیمی:
آلیانس (اتحاد) -ژاله
موسسه فرهنگی ارت
مدارس گنج دانش (اوتصرهتورا)
گرگان گنج دانش
اتقاق
مدرسه نور صداقت
مراکز فرهنگی و مذهبی کلیمیان در جهان
سازمان پاراس
کنیسای پاراس
سازمان ایما

تصاویر خاطره انگیز:
عکسهای خاطره انگیز تهران
عکسهای خاطره انگیز شیراز
عکسهای خاطره انگیز  کاشان
عکسهای خاطره انگیز اصفهان
عکسهای خاطره انگیز مشهد
عکسهای خاطره انگیز همدان
عکسهای خاطره انگیز یزد
عکسهای خاطره انگیز کردستان
عکسهای خاطره انگیز خانوادگی

 

مجموعه تصاویر در حال گسترش می باشد.