راب عزیزالئه نعیم
 

راب عزیزالئه نعیم

 

 
   
 

 

عزیزالئه نعیم فرزند "یونا" و "طامار" در سال 1268 خورشیدی (1889 میلادی) در شهر دماوند پا به عرصه وجود نهاد . او در اوایل سالهای تأسیس مدرسه آلیانس (اتحاد) تحصیلات خود را در این مدرسه آغاز و در بیست سالگی پس از اخذ دیپلم فارسی و فرانسه، بلافاصله در نهاد های فرهنگی مشغول به فعالیت شد . عزیزاله نعیم به زبانهای فارسی، عبری عربی، فرانسه و انگلیسی احاده کامل داشت . او یکی از روحانیون برجسته و فعال که در اواخر دوره سلطنت احمد شاه قاجار و اوایل روی کار آمدن حکومت پهلوی (رضاشاه) در زمره روشنفکران تحصیل کرده جامعه کلیمیان بود و به عنوان یک محقق و سخنوری بسیار برجسته و محبوب ، نیز آگاه از مسائل مذهبی و فرهنگی، فعالیت های گسترده ای را در راستای تعالی بخشیدن یک جامعه متمدن فرهنگی دنبال می نمود . نیز همچنین از ابتدای فعالیت هایش، همکاری با انجمن (حبرا) کلیمیان تهران ودیگر نهاد های فرهنگی را سرلوحه کارهایش قرار داده بود و همواره ضمن حمایت و هدایت، از اعضای خیراندیش و فعال آن بشمار می رفت .
پس از تاسیس نهضت فرهنگی جوانان یهود تهران به رهبری "سلیمان کهنصدق" برای احیای زبان عبری و برخورد با مشکلات موجود در جامعه، بدنبال جلسات متعدد بالاخره در بیستمین جلسه با حضوردیگر اعضا نهضت یهود تصمیم گرفته شد، از عزیزالئه نعیم فرزند یوناتان دماوندی دعوت بعمل آید تا با همکاری وی جوانان بیشتری را جذب این نهضت کنند . بلاخره در جلسه شب چهارشنبه 24 آدار 5679 مطابق پنجم فروردین 1289 خورشیدی پس از ملحق شدن وی در هئیت مدیره، عزیزالئه نعیم بسمت منشی جلسات تعیین گردید و مقرر شد، وی مسئولیت کمیته فرهنگی نهضت را در راستای آموزش جوانان بعهده بگیرد . در اولین اقدام پس از آغاز حکومت پهلوی دوم، تشکیل انجمنی به نام «بریت عبریت ئولامیت» (پیمان جهانی برای زبان عبری) به همت عزیزالئه نعیم شکل گرفت
پس از مدتی هیئت مدیره نهضت تصمیم گرفت که نام خود را تبدیل به انجمن صیونیت ایران بنمایند تا بتوانند از یک سوی با سایر انجمن های یهودیان در اروپا و یروشالیم مرتبط شوند و از سوئی دیگر از مساعدتهای فرهنگی و اقتصادی برادران هم کیش خود در نقاط دیگر عالم برخوردار شوند . ضمن آنکه تصمیم گرفته شد تمام امور فرهنگی و اجتماعی کلیمیان در این انجمن مورد مطالعه قرار گیرد . همزمان برای ارتباط با یهودیان غیر سفارادی، در اولین اقدام زیر نظر راب نعیم با یهودیان کپنهاک روابط دوستی برقرار گردید .
دیری نپائید، نظامنامه انجمن گسترش یافت و از تمام انجمن های کلیمیان در دیگر شهر های ایران دعوت به همکاری بعمل آمد تا برای تعالی بخشیدن به یک جامعه مترقی به این نهضت ملحق شوند . پس از آنکه نهضت جوانان یهود تهران بواسطه معرفی به دولت ایران رسمیت پیدا کرد . راب نعیم تاریخچه و اساسنامه نهضت یهود را ترجمه و بحروف عبری (فارسیهود) منتشر ساخت سپس در جلسه شصت و نهم سال 5680 عبری برابر 1920 میلادی تصمیم گرفته شد روزنامه ای تحت عنوان ارگان نهضت یهود ایران به مدیریت راب نعیم تاسیس گردد . عزیزالئه نعیم در سال 1298 خورشیدی با همسرش "قدرت" از خانواده "لاهیجانی" پیوند زناشوئی بست، حاصل این ازدواج یک دختر بنام "بت صیون" و چهار پسر ( "بن صیون" ، "عاموس" ، "دان" و "گاد" ) می باشند
کمتر از یکسال بعد از ازدواج وی (1920 میلادی) ، بیست و پنج نفر برای اداره تشکیلات مرکزی و شعبه تهران انتخاب شدند که نفر اول تا سوم عبارت بودند از دکتر آلبو، کهن صدق و عزیزاله نعیم . که در این میان عزیزالئه نعیم بسمت رئیس تشکیلات انتخاب گردید و کهن صدق بریاست شعبه تهران تعیین شدند .
در نشریه نهضت یهود ایران درسال 5681 راب نعیم بسمت مشاور انجمن «قرن هگئولا» انتخاب شد و چون وی در سال 1921 عازم اروپا بود حاضر شد که نمایندگی نهضت یهودیان ایران را در کنگره سیزدهم قبول نمایند .
در آنسیکلوپدی جودائیکا در قسمت پرسیا (Persia) صفحه 218 و 219 آمده است که این جنبش به پیشتازی آقای عزیزالئه نعیم آغاز گردید . این جنبش ابتدا کار خود را در اشاعه زبان عبری متمرکز ساخت و راب نعیم در راستای فعالیت های فرهنگی و اجتماعی برای اولین بار تاریخ جنبش صیونیسم جهانی را ترجمه کرد، سپس آنرا بفارسی با حروف عبری (فارسیهود) منتشر ساخت که در روزنامه هگئولا ( Ha .Geullah ) بچاپ رسید .
این روزنامه بمدیریت راب نعیم بازگو کننده خواسته های جنبش رونسانس نهضت یهود در ایران بود . پس از مدتی آثاری مفصل از اشعار بیالیک ( شاعر یهودی ) بوسیله عزیزالئه نعیم ترجمه و در روزنامه منتشر گردید .
راب نعیم پس از ازدواج، رهسپار فرنگ ( اروپا ) میشود . و بیش از 7 سال در فرانسه و انگلستان اقامت نموده و به ادامه تحصیلات خود پرداخته بود . ناگفته نماند وقتی در ایران بود یکی از کارمندان شایسته بانک ایران و انگلیس و مترجم رسمی در روزنامه « رعد » متعلق به سید ضیاالدین بود .
راب نعیم پس از بازگشت از اروپا در مقام یک شخصیت مجتهد (راب) همراه با ادامه فعالیت های پیشین، با کسب امتیاز قانونی به ایجاد دفترخانه رسمی ازدواج و طلاق (شماره 38) در تهران خیابان سیروس اقدام کرد ، ضمن آنکه هرازگاهی با میرزا موسی خان طوب در حل مشکلات جامعه و فعالیت های عام المنفعه همکاری می نمود .
میرزا موسی خان فریفته هوش و استعداد و معلومات این استاد شده بود و همواره وی را در بسیاری از این امورات خیر خواهانه یاری می کرد . پس از تاسیس مدرسه کورش، متعاقبا کلاس های شبانه تعلیم زبان عبری دایر گشت و راو نعیم شخصا بعنوان معلم عبری و تعلیمات دینی مشغول به تدریس شد .
راب نعیم به مدیر مسئول «دنیای یهود» دکتر رحیم کهن در انتشار آن روزنامه کمکهای مدبرانه و شایسته ای انجام داد، وی مدتی مسئولیت مدیریت خانه فرهنگ و ادب یهود را عهده دار بود، نیز همچنین موسس و بنیان گذار مدارس دوران ابتدائی با متد و روش اروپا بوده و نیز مدت ها مترجم رسمی وزارت دادگستری در زبانهای عبری – فرانسه و انگلیسی نیز بود .
در اواخر جنگ دوم جهانی راو نعیم که که از پیشوایان و مراجع مذهبی یهود بشمار می رفت و دارای دانش عمیق مذهبی بود ، جهت سر و سامان دادن در راستای فعالیت های اجتماعی یهودیان ایران، برای اولین بار در سال 1324 خورشیدی اقدام به نصب یک صندوق انتخاباتی در محل مدرسه اتحاد ژاله نمود و از این طریق اولین قدم را برای ایجاد یک انجمن فرهنگی منتخب مردمی برداشت . نیز همچنین از مدت ها قبل برای ساماندهی مشکلات و کاستی ها جامعه، شخصا اقدام به برسی و تهیه گزارشی از وضیعت اسفناک کلیمیان فقیر که اکثر جامعه را بویژه در دوران جنگ تشکیل میدانند انجام داد . راب نعیم در گزارشی که در سال 1322 خورشیدی (1942) تهیه کرده بود بخوبی توانسته بود وضع اجتماعی و فرهنگی ، تغذیه و بهداشت (همزمان شیوع بیماری تیفوس در محله عودلاجان ) ، بیماری های واگیر دار و نبود دارو کافی بیمارستان ها و بسیاری دیگر از کمبود ها منجمله تهیه آب نوشیدنی در محله عودلاجان ومعضلات دیگر جامعه را روشن کند . نیز همچنین گزارشی برای رسیدگی و کمک رسانی به وضع آوارگان یهودی لهستانی که در دوران جنگ به ایران مهاجرت کرده بودند، رسیدگی به وضع بیماران لهستانی ، اسکان بیش از یکصد کودک یتیم لهستانی، رسیدگی به بیش از هشتاد خانواده یهودی بخارائی که در ایران بسر می بردند را در قالب یک گزارش به انجمن (حبرا) کلیمیان و به نهضت جوانان یهود ایران ارائه نمود . نیز رونوشتی از این گزارش را به دفتر دربار تسلیم نموده و از دولت وقت هم تقاضای کمک کرده بود .
درباره کارهای راب نعیم بطور پراکنده فرهیختگان جامعه کلیمی مطالبی را بیان داشته اند از آنجمله شاعر ملی "عبداله طالع همدانی" نوشته است که سال ها راب نعیم در زمره اعضای فعال مجمع عالی علم و ادب در تهران بود، که دانشمندانی مانند دکتر رضازاده شفق، رشید یاسمی، سعید نفیسی و دیگر مفاخیر را در عضویت داشت . در ضمن هرازگاهی شخصیت های فرانسوی بویژه از انجمن فرهنگی ایران و فرانسه و دیپلمات های از سفارت فرانسه به آنجا می آمدند . هر 15 روزی یکنفر از محققین درباره موضوعات مختلف صحبت میکرد وقتی که نوبت راب نعیم رسید وی به زبان فرانسه با بلاغت و فصاحت خاص مطالبی راجع به موسسه «آلیانس ایسرائلیت» و سابقه اقامت یهودیان درایران مطالبی بیان کرد که نطق ایشان با حسن استقبال شایان توجهی مواجه گردید . سفیر فرانسه که او هم رئیس انجمن فرهنگی ایران و فرانسه بود از جا برخواست و راب نعیم را در آغوش کشید و بوسید و گفت بیانات شما مرا بشدت تحت تاثیر قرار داد بویژه آنکه تسلط شما به زبان فرانسه واقعا قابل ستایش است
در نخستین سالهایی که حزب نازی در آلمان به قدرت رسیده بود، شمار زیادی از یهودیان آلمانی بفرانسه کوچ نمودند . در این میان بسیاری از متخصصین، مهندسین و پزشکان یهودی خواستار مهاجرت و خدمت در ایران بودند و از طریقه سفرای ایران در اروپا و ترکیه فهرستی از اسامی آنان و تخصصشان به وزارت خارجه و دفتر مخصوص رضاشاه ارسال می گردید، البته همزمان راب نعیم در فرانسه حضور داشت . در سال 1931 میلادی وی پیشنهاد خودش را در نامه مفصلی راجع به بکار گیری این متخصصان یهودی آلمانی تبار که در پاریس اقامت داشته اند، در جهت خدمت به ایران و برای رشد و توسعه کشور به وزارت دربار ارسال نموده و خواستار آن شده بود که در این زمینه رسیدگی و اقدام شود . اگر چه ابتدا دولت به این امر نظر موافق نشان داده بود اما شرایط و سیاست های اعمال شده باعث بتعویق افتادن و در نهایت موجب رد این پیشنهاد گردید .
راب عزیزالئه نعیم در 25 آبان 1325 خورشیدی (1946 میلادی) در سن 57 سالگی بواسطه بیماری قلبی دار فانی را وداع گفت. در مراسم تحریم که از طرف انجمن کلیمیان برگزار شد ، بیش از پنجهزار نفر در این مراسم با شکوه شرکت نمودند

تالیفات راب عزیزالئه نعیم عبارتند از :
1. تالیف کتاب تفسیر و تحلیل فلسفه هارامبام
2. کتاب تاریخ و فلسفه عرفان یهود
3. تالیف اولین کتب درسی عبری مدرن
4. فرهنگ عبری به فارسی
5. فرهنگ فارسی به عبری و عبری به فارسی ( این دو جلد کتاب مورد استفاده آقای حئیم نویسنده فرهنگ انگلیسی فارسی و عبری قرار گرفت که متاسفانه در مقدمه این کتب از راب نعیم نام برده نشده است ) .
6. ترجمه اشعار بیالیک
7. ترجمه کتاب هرتصل درباره یهودیان و بیوگرافی او که توسطه بین ( Bein) نوشته شده بود .
8. ترجمه تاریخچه جنبش صیونیستی
راب عزیزالئه نعیم 1889 - 1946 میلادی


عکسی از خانواده عزیزالئه نعیم در فرانسه - پاریس 1931 میلادی از سمت راست به چپ : حبیب لاهیجانی ، قدرت لاهیجانی (نعیم) و عزیزالئه نعیم دان نعیم و عاموس نعیمعکسی از خانواده عزیزالئه نعیم در فرانسه 1936 میلادی از سمت راست به چپ عاموس نعیم ،عزیزاله نعیم ، قدرت لاهیجانی و دان نعیمحضور راب نعیم از تهران در بین اعضای حبرای کلیمیان کرمانشاه 1299 خورشیدی (1920 میلادی)
ردیف نشسته از سمت چپ به راست : حاجی ا لعازار- عبدالئه حکیم زاده – سلیمان کاشانی – راب نعیم – رئیس مدرسه آلیانس – مئیر حاجی یوسف – ملا ابرام


کتوبای (سند عهدنامه) ازدواج که در دهه 1320 در دفتر ازدواج به شماره 38 توسطه راب نعیم به ثبت رسیده است
صفحه ای از یک سند ازدواج که در دفتر ازدواج شماره 38 توسطه راب نعیم به ثبت رسیده است
ل
 

 مجموعه های سایت 7DORIM
آرشیو Archive
انطباق لحظه ها Calendar
تاریخ و فرهنگ  Culture
باع بهشت GanEden
درباره ما About Us
تماس با ما Contact Us
پاناروما ( سراسرنما) Panaroma

 

زیر مجموعه های
 تاریخ و فرهنگ
:
ARTICLE  مقالات
MOADIM  مناسبتها
PUBLICATIONS   کتب منتشر شده
LINKS  دیگر سایتها

Colloquial  گویشهای اصیل  
 

صفحه اول     صفحه مرجع  در
FaceBook با 7Dorim

ارتباط برقرار کنید

        زیر مجموعه های بخش  تصاویر:

تاریخ سازان

تاریخ به روایت تصویر

 چهره های ماندگار

 مشاهیر یهود

نماینده های یهودیان در مجلس:
عزیزاله سیمانی
سید عبدالله بهبهانی
دکتر لقمان نهورایی
شموئل حییم
مراد اریّه
جمشید کشفی
دکتر موسی برال
لطف الله حی
یوسف کهن
خسرو ناقی
دکتر منوچهر نیکروز
دکتر کورس کیوانی
دكتر منوچهر الياسي
موريس معتمد
دکتر سيامك مره صدق


روسا ی انجمن کلیمیان :
حبیب الله القانیان
مهندس عزیز دانش راد
موسی آزادگان
دكتر منوچهر الياسي
هارون یشایایی
دکتر رحمت ا... رفيع
همایون سامیح

خیراندیشان و مسولین جامعه:
فریده پوراتیان (یشایایی)
دائی یعقوب مصابند
ژاک ماهفر
روح الئه کهنیم
خلیل نهایی
عبدالله زرگریان
اسحق حکیم
آقاجان ابریشمی
صیون ابراهیمی
صالح نیکو
حاج یشوعا یحزقل یادگار
آقایقوتیئل
نورالله گبای
یوسف پیروزیان
اسحق کهن صدق
مسعود هارونیان
دکتر حشمت الله کرمانشاهچی
عبدالرحیم اعتصامی
جهانگیر بنایان
مهدی حریری طلوع
لقمان میکاییل
فرنگيس حسيديم
گاد نعيم
آقا جان شادی
استاد عزیز معمار
اسکندر میکاییل
ابراهیم موره
منوچهر کاشانیان
منصور پور اتحاد
منوچهر کوهن
شهلا جاودان
ملوک زرگریان
 

شخصیتهای مذهبی:
ملا اورشرگا
حاخام یوسف حئیم اورشرگا
حاخام یدیدیا شوفط
حاخام اوریل داویدی
حاخام یوسف حئیم همدانی کهن
حاخام نتن الی
حاخام موسي زرگري
ملا مراد آقا لر
حاخام یونس حمامی لاله زار
یدیدیا آذر احیان
اسحق بعلنث
ملا یوسف دیلمانی
حاخام یعقوب نگاری
ربای الیاهو بن حئیم
رحمان دلرحیم
موسی تاجیان
پروانه صراف
صیون حکاکیان
دیوید مختار
راب عزیزالئه نعیم

اساتید فرهنگی:
دکتر ميترا مقبوله
اردشیر بابک نیا
موسی بروخیم
فتح الئه بینا
پریچهر لوئیم ( ثانی)
فریده شبانفر
الیاس مشعل
فرج گلبان
دکترهمایون آرام
ابراهیم سعیدیان
فریبا صدیقیم
همایون ابراهیمی
دکتر منوچهر صیونیت
بقراط صفائی
الیاس اسحاقیان
شعبان شهری
امیر کهن
ناهید پیرنظر
اسحق فرهمند پور
جهانگیر صداقت فر
الهام یعقوبیان
فرشید دلشاد
منوچهر امیدوار
موسی میکاییل
شیرین دخت دقیقیان

اساتید هنری:
پرویز نی داوود
منوچهر طبری
سیما عمید
کوروش سلیمانی
سلیمان ساسون
امین امینی
ابراهیم تربتی
مژده روفه
مهین عمید
ناصر نظـریان
منوچهر بی بی یان
مینو ذهابیان (کوتال)

گوناگون:
کوروش کبیر
میرزا نورالله و میس نورالله
خیابان سیروس و خاطره آن
هیلیت نقره ئیان
ماشالئه عکاس
پشت صحنه
منطقه دوازده
کوچه هفت کنیسا
گذری از کوچه بزازها
اتوبوس خط 8
خانه ای در محله
بدل ناصرالدین شاه
راهیان هیمالیا
فرشتگان گمنام


یهودیان دیگر شهر ها:
تهران
شیراز
اصفهان
کرمان
کاشان
مشهد
رفسنجان
بوشهر
اردستان
یزد
کرمانشاه
سنندج
بروجرد
گلپایگان
ارومیه
همدان
بابُل

 

اماکن عمومی:
محله عودلاجان
بیمارستان دکتر سپیر
حمام کشوریه
سرای سالمندان یهود
مصاپزی
بهشتیه خاوران


زیارتگاه ها:
حبقوق نبي
دانیال نبی
استر و مردخای
محوطه ی پیربکران و یادبود ها
سارا بت آشر
ملا ماری
اورشرگا
موشه هلوی
گیلیارد-دماوند

کنیساها:
ابریشمی
یوسف آباد
باغ صبا
حییم
کنیسای اسحق حکیم
دانیال - لهستانی ها
گرگان
عزرا یعقوب
دروازه دولت
اتفاق
سیدخندان
زرگریان
رفیع نیا
خراسانی ها
عبدالله زاده
راه دانش
پل چوبی
عزیز خان
اتحاد - ژاله
لویان
کهن
ملا حنینا
حکیم آشر
سرای سالمندان
هارامبام
کوروش
گیشا
نصرت
اورشرگا
فخرآباد
طرشت

میقوه ها:
ابریشمی
ابریشمی - مردانه
دروازه دولت
باغ صبا
یوسف آباد


سازمان های فرهنگی اجتماعی:
انجمن کلیمیان تهران
کتابخانه انجمن کلیمیان تهران
انجمن خراسانی ها
خانه جوانان یهود تهران
سازمان بانوان یهود ایران
سازمان بانوان هاتف
مرکز پژوهش و مطالعات
سازمان زنان یهودی ایرانی در کالیفرنیای جنوبی

مدارس کلیمی:
آلیانس (اتحاد) -ژاله
موسسه فرهنگی ارت
مدارس گنج دانش (اوتصرهتورا)
گرگان گنج دانش
اتقاق
مدرسه نور صداقت
مراکز فرهنگی و مذهبی کلیمیان در جهان
سازمان پاراس
کنیسای پاراس
سازمان ایما

تصاویر خاطره انگیز:
عکسهای خاطره انگیز تهران
عکسهای خاطره انگیز شیراز
عکسهای خاطره انگیز  کاشان
عکسهای خاطره انگیز اصفهان
عکسهای خاطره انگیز مشهد
عکسهای خاطره انگیز همدان
عکسهای خاطره انگیز یزد
عکسهای خاطره انگیز کردستان
عکسهای خاطره انگیز خانوادگی

 

مجموعه تصاویر در حال گسترش می باشد.