استیون اسپیلبرگ
 

استیون اسپیلبرگ

بدون تردیدآثار سینمائی "استیون اسپیلبرگ" کارگردان نامی آمریکا بیش از هر کارگردان دیگر توسط مردم جهان دیده شده است . زیرا با گذشت بیش از یک قرن از تاریخ صنعت سینما ، هیچ کارگردان دیگری این چنین فیلم های جذاب و تاثیرگذار نساخته است . شاید تنها والت دیسنی توانسته استعداد بیشتری در جذب تماشاگران از خود نشان دهد . اما فیلم های سرگرم کننده اسپیلبرگ در تمام دنیا علاقمندان فراوانی داشته است . فیلم های او به ده ها زبان بیگانه ترجمه شده اند و بر باور بسیاری از علاقمندان سینما نوآوری های وی در خلق آثارش باعث شده اکثر فیلم هایش در ردیف بهترین فیلم های آمریکائی قرار گیرد و نیز تحولی بزرگ در صنعت سینمای هالیوود از خود بجای بگذارد .
استیون(آلن)اسپلبرگ در دسامبر 1946 میلادی در یک خانواده یهودی (والدین روسی تبار)در شهر سینسیناتی در اوهایو امریکا چشم به جهان گشود . پدرش “ارتولد اسپیلبرگ” مهندس برق که در یک کمپانی توسعه رایانه سالها مشغول به کار بود، مادرش "لئا آلدر" یک هنرمند پیانیست و صاحب و مدیر یک رستوران بود . استیون پس از اتمام دوران دیبرستان در سال 1964 به اصرار پدر و مادرش بخاطره آنکه فکر شرکت در جنگ ویتنام به سرش نزند ، در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در لانگ بیچ برای کسب مدرک تحصیلی ثبت نام کرد ، چند سال بعد بدلیل آنکه دانشگاه لانگ بیچ فاقد رشته تحصیلی سینما بود کالج را رها نمود و به فعالیت های سینمائی مشغول شد .
ناگفته نماند، همزمان با تحصیل در کالج لانگ بیچ ، او عضو اتحادیه Theta Chi Fraternity گردید و در سال 2002 میلادی یعنی پس از 35 سال پس از آغاز تحصیل در دانشگاه به جهت انجام پروژه هایی در CSULB موفق به کسب مدرک لیسانس هنر در رشته تولید فیلم و هنر الکترونیک با زیر مجموعه تهیه و تولید فیلم و ویدئو گردید .
ظاهراً اسپیلبرگ از نوجوانی عاشق فیلم های حادثه ای بود و همین امر باعث گردید که در بیشتر ساخته هایش از این سبک پیروی کند .او در خانه فیلم می ساخت و خود را عکاس رسمی خانواده نامیده بود.از 12 سالگی با همکاری دوستانش فیلم های آماتوری می ساخت ، خودش فیلم نامه را می نوشت و از دوستانش برای بازی بهره می برد .
اولین تجربه سینمائی اسپیلبرگ در سال 1964 در سن 17 سالگی با کارگردانی یک فیلم 8 میلی متری علمی ، تخیلی به نام «نورآتش» با صرف بودجه پانصد دلار بصورت دیالوگی ساخته شد. اگرچه سودی عاید وی نشد، ولی زمینه ای شد برای آغاز فعالیت های سینمائی ، او پس از عرضه فیلم دیگر تجارتی با نام «امبلین» ، در سال 1971 اولین فیلم بلند خود را با نام «دوئل» کارگردانی نمود .
ناگفته نماند ،اسپیلبرگ در جوانی مدتی را نزد "آلفرد هیچکاک" کار کرد و هنر کارگردانی را آموزش دید ، بعد ها وی مانند استادش دارای استعداد عجبی گردید ، زیرا می توانست تماشاگران را به آنچه که روی پرده می گذارد جذب کند . اسپیلبرگ از همان آغاز کار استعداد و نبوغ خود را با نوعی شگفتی خاص نسل جوان پیوند می زند و هنگامیکه نوآوری هائی را در فیلم هایش با عظمتی خاص ارائه می کند ، او فرصتی را مهیا می کند تا تماشاگر به جزییات صحنه ها کاملاً خیره شود و وجود خود را در آن صحنه حس کند .
اسپیلبرگ شانس ورود به جریان اصلی فیلمسازی را با نمایش دادن استعداد خود در ساخت سریال های تلویزیونی استودیو یونیورسال بدست آورد. و به واسطه استعدادی كه استودیو یونیورسال در او یافت، كارگردانی فیلم تلویزیونی دوئل را به او سپرد. موفقیت او در ساخت فیلم تلویزیونی دوئل، تهیه كنندگان را متوجه استعداد درخشان او نمود و اینبار به او فرصت ساخت فیلمی اقتباسی از داستان كتاب "پیتر بنچلی" با موضوعی درباره كوسه ماهی قاتلی كه به مردم ساحل نیو اینگلند حمله می كرد، داده شد. این فیلم اولین فیلم از نوع خود بود . اسپیلبرگ نه تنها توسط افراد استودیو تحت فشار و موشكافی دقیق بود، بلكه از طرف تیم همكار خود نیز تحت فشار قرار می گرفت. او همچنین بارها و بارها در طول مدت ساخت توسط منتقدین این فیلم، تحت اتهام اینكه"او خود نمی داند كه چه می كند"قرار گرفت . اما در سال 1975 پس از آنکه فیلم "آرواره های کوسه" به اکران گذاشته شد ، رسانه های خبری ظهور یک کارگردان بزرگ را در هالیوود انتشار دادند.
قبل از دهه 1980 میلادی در کارنامه سینمایی هالیوود، نام اسپیلبرگ در ردیف گارگردانان برجسته جهان، از جمله مارتین سارلوزی – فرانسیس فورد کوپولا – الیوراستون – جرج لوکاس ثبت گردید (تنها کارگردان یهودی در بین این برجستگان) نیز فیلم های او از نظر اقتصادی سرآمد فیلم های دیگران قرار گرفت .
مسلما در میان فیلم هائی که بیشترین تماشاگران را بخود جلب کرده اند (در استودیوی دیسنی و یونیورسال) فیلم های ایندیانا جونز ، آرواره کوسه و ای تی را می توان نام برد .

برخورد نزدیک از نوع سوم :
پس از نپذیرفتن كارگردانی قسمت دوم آرواره ها، اسپیلبرگ و "ریچارد دریفوس " در سال 1977 مجددا دور هم جمع شدند تا آرزوی اسپیلبرگ در مورد ساخت فیلمی در مورد بشقاب پرنده ها به نام «برخورد نزدیك از نوع سوم» را عملی سازند. این از معدود فیلمهایی است كه اسپیلبرگ هم نوشته و هم كارگردانی كرده است. این فیلم به عنوان یك الگوی ناب كلاسیك تاثیر گذار در فیلم های علمی/تخیلی امروزی نامیده می شود. علاوه بر فروش بی نظیر این فیلم، و نامزدی برای دریافت شش جایزه اسكار، اسپیلبرگ برای اولین بار نامزد دریافت جایزه اسكار به عنوان بهترین كارگردان نیز شد. این فیلم دو جایزه از هفت اسكار را به خود اختصاص داد . (فیلمبرداری-ویلموس زیگموند، و تدوین صدا- فرانك ای وارنر ). به گفته یكی از زندگینامه نویسان اسپیلبرگ "جوزف مك براید" « فیلم برخورد نزدیك از نوع سوم » به عنوان دومین فیلم پرفروش او، نقطه مهمی در زندگی شغلی او بود و صعود او را به عنوان مهمترین كارگردانان معاصر تضمین نمود

پارک ژوراسیک :
استیون اسپیلبرگ در سال 1993 بر مبنای رمانی علمی تخیلی از "مایکل کرایتون" فیلم «ژوراسیک پارک» را به اکران گذاشت . داستان این فیلم بویژه بخش اول آن با تلفیقی موفق و مبهوت کننده علم و جلوه های ویژه، آنرا در ردیف یکی از شاهکارهای هالیوود قرار داد . فیلم نامه آن بقدری جذاب و دقیق بیان شده که تا لحظات پایانی بینده را تحت تاثیر خاص قرار می دهد . از این رو بسیاری از دانشمندان و دست اندرکاران این فیلم ناچار شدند توضیح دهند ، آنچه در فیلم به نمایش آمده است هنوز از نظر علمی قابلیت اجرائی ندارد . موفقیت در این فیلم بقدری کسترده بود که در طی کمتر پنج سال بخش های دیگری با همین نام ساخته و بر پرده سینماهای جهان به نمایش گذاشته شد .
در این فیلم « پارک عصر دیناسورها » (دومین از بزرگترین فیلم پر بیننده بعد از فیلم ای تی می باشد) دیناسوری که بطور کاملا طبیعی ساخته شده، بر پاهای عقبی خود ایستاده غرش می کند و به طرف برگهای بالای درخت تنومندی گردن می کشد . این منظره هیجان انگیز برای بیننده نبوغ و استعداد اسپیلبرگ را در نشان دادن چنین صحنه هائی ثابت نمود . مسلما بیشتر از همه تهیه کنندگان هالیوود ، او آنچه را که در نظر داشت در فیلم « پارک عصر دیناسورها » با دقت و روشنی تمام به اوج عظمت آن رسانید .

فهرست شیندلر :
فیلمی محصول 1993 بر اساس زندگی واقعی در مورد " اسكار شیندلر"صنعت گر آلمانی ، شخصیتی كه جان خود را برای نجات 1.100 نفر از زندانیان لهستانی یهودی (در جریان هالوکاست) به خطر می اندازد. اسپیلبرگ سناریوی این فیلم را كه برگرفته از كتاب "توماس كنیلی" بود او از "مارتین اسكورسیزی" خریداری می كند. این فیلم برای اسپیلبرگ، اولین جایزه اسكار را برای بهترین كارگردانی به ارمغان آورد. « فهرست شیندلر» ادعانامه ملتی است که با هالوکاست سر و کار داشته اند . فیلم برداری استادانه و شرکت هنرمندان با استعداد و پرهیز از تحریک احساسات تماشاگران از تلخ ترین حقایق جنگ باعث گردید، اسپیلبرگ گویاترین فیلم را درباره هولناک ترین فاجعه تاریخ یهودیت به تصویر در آورد .
منتقدین این فیلم را نزدیكترین شبیه سازی از هالوكاست نامیدند و در سال 1999، انستیتو فیلم آمریكا، این فیلم را در لیست بهترین 10 فیلمی كه تا كنون ساخته شده است قرار داد. البته اسپیلبرگ اذعان دارد كه این مهمترین فیلم اوست ولی جایگاه آنرا در مقام دوم و پس از E.T. قرار می دهد. منتقدین این فیلم او را بهترین، و دقیق ترین فیلم او می شناسند.
در ضمن این فیلم، تنها فیلم سیاه و سفیدی است که جایزه اسکار بهترین فیلم را بعد از سال ۱۹۶۰ بخود اختصاص داده است.

ایندیانا جونز
نام یکسری از فیلم های سینمایی می باشد که در دهه 1980 توسطه اسپیلبرگ گارگردانی گردید. موضوع فیلم در باره یک دکتر باستانشناس ماجراجو با نام «ایندیانا جونز» و مخاطرات آن است ، این مجموعه حاصل همکاری اسپیلبرگ ، "جورج لوکاس" فیلم نامه نویس ،دستیار و تهیه کننده نیز همچنین "هریسون فورد"هنرپیشه اصلی این سری فیلم ها می باشند .
از این سری فیلم ها، مهاجمان صندوق گمشده در سال 1981 ، معبد مرگ در سال 1984 ، آخرین جنگ صلیبی در سال 1989 و چهارمین قسمت پس از یک وقفه طولانی ایندیانا جونز و قلمرو جمجمه بلورین در سال 2008 بر پرده سینما به نمایش گذاشته شد .
فیلم «قلمرو جمجمه بلورین» بواسطه ضعف فیلمنامه و موضوع، در شرایط خوبی نبود. ولی باعث شد ، اسپیلبرگ با همسر آینده خود "كیت كپشاو" یكی از هنرپیشه گان فیلم آشنا شود. نقد های فیلم خیلی مثبت نبود ولی به دلیل پیشینه تهیه كنندگان آن، فیلم از فروش بالایی برخوردار شد. از انتقادات وارد به فیلم، عدم حفظ ساختار قسمت اول در این قسمت از یك طرف و معرفی نا صحیح فرهنگ مردم هندوستان نیز خشونت بیش از حد و صحنه های خشن و خون الود باعث شد تا خود اسپیلبرگ درخواست کند تا انجمن فیلم آمریكا برای بینندگان فیلم، حد سنی سیزده سال یا PG-13 را در نظر بگیرند .

E.T :
فیلم "ای تی" در سال 1983 با کارگردانی اسپیلبرک به اکران گذاشته شد، داستان فیلم موجودی فرازمینی بی آزار و یگانه که از سیارات دیگر آمده، پسری را ملاقات می کند که جائی برای خودش ندارد . مسافرتی با دوچرخه در آسمان هر دو را از زندانی بودن دوران کودکی در جامعه رهائی می بخشد . این فیلم یکی از پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما نیز همچنین از نگاه انجمن سینما ، یکی از 10 فیلم برتر در سبک علمی تخیلی شناخته می شود .
اسپیلبرگ مانند برخی از کارگردانان برجسته برای کارگردانی فیلم هایش نوشته هائی که باید یادآور نکاتی باشد ، تهیه نمی کند . آنچه که شخصیت سینمائی می گوید چیزهائی نیستند که به آسانی از بر شوند . آنچه که واضح و روشن می ماند تصاویر استادانه ایست که در فیلم بکار رفته اند . او داستانهای بزرگ را با اشارات سینمائی می گوید و "جان ویلیانز" با موزیک خود پیروزمندانه بدان روح می بخشد . اسپیلبرگ در این فیلم با کارگردان یهودی تبار روسی "سرگی ایزنشتاین" EISENSTINE همکاری می کند . بدون شک ایزنشتاین پیشگام مستعمر اسپیلبرگ، تصاویر را به آسانی با زمینه موزیک کلاسیک روح می بخشد .
حس قوی اسپیلبرگ در تجارت او را به بنیان گذاری استودیوی شخصی و بوجود آوردن چهره های کاریکاتوری مثل باگز و بانی BUGS BUNNY رهنمون شد . فیلم های او نمایشگر فن استادانه فیلم برداری هستند . اسپیلبرگ جزو برجسته ترین فن آوران تاریخ سینما محسوب می شود او طرز قرار گرفتن دوربین ، کانون یابی ، رنگ پردازی و تنظیم و تدوین را برای بوجود آوردن هیجان و احساسات مورد نظر پیدا می کند . اغلب فیلم های او دارای نوعی نوآوری هستند .
این نوع فیلم برداری بدون شک فیلم سازان جوان را در نسل های بعدی تحت تأثیر قرار می دهد . داستانهای اسپیلبرگ به نظر می آیند که از دید کودکانه گفته شده است . در فیلم «امپراتوری آفتاب» وحشت از جنگ در کرانه های اقیانوس آرام در زمان جنگ دوم جهانی قصه قهرمانی کودکی است که از پدر و مادر خود هنگام اشغال ژاپونی ها بدور افتاده است .
برخی از فیلم های که اسپیلبرگ در دهه 1990 کارگردانی کرده است، شامل وقایع مهم تاریخی بوده اند . در سال 1997 فیلم «امایستاد» AMISTAD بر اساس یک درام حقیقی در مورد شورش بردگان آفریقائی که در سال 1839 در عرشه یک کشتی حامل بردگان انجام گرفت، فیلم « نجات سرباز رایان » در سال 1998 با داستانی جذاب و واقعی قهرمانی است که در سال 1998 تحسین همگان برای این اثر اسپیلبرگ در تمام دنیا برانگیخته است
در سال 2007 مجله فوربز، مشهورترین رسانه معرفی افراد سرشناس در لیست سالیانه قدرتمندترین شخصیت‌ها، "استیون اسپیلبرگ" را در رده دهم قرار داد، همچنین این مجله در سال 2012 وی را در رده دوم فهرست پر درآمد ترین چهره‌های سرشناس دنیای هنر با بیش از یکصد میلیون دلار درآمد قرار داد . بخشی از این درآمد به لطف پخش دوباره ای فیلم «ای . تی» به مناسبت سی‌امین سالگرد ساخت آن، نیز نمایش نسخه سه بعدی «پارک ژوراسیک» به مناسبت بیستمین سالگرد اکرانش و همچنین نمایش فیلم «لینکلن» در سال 2010 بوده است .که باعث جای گرفتن او در رده دوم این فهرست شده است . همزمان اعلان گردید، اسپیلبرگ سهمی از درآمد شهر بازی های کمپانی یونیورسال را نیز خریداری نموده .
استیون اسپیلبرگ در سال 1985 میلادی با "ایمی ایرونیگ" ازدواج نمود ، حاصل این ازدواج یک فرزند پسر بود .پس از چهار سال این ازدواج با شکست روبرو شد و از هم جدا شدند . اسپیلبرگ در سال 1991 تن به ازدواج دوم داد و با یک هنرپیشه به نام "کیت کاپشاو" پیوند زناشوئی بست ، ماحصل این ازدواج پنج فرزند می باشد .
فهرست فیلم های که توسطه استیون اسپیلبرگ از اوایل دهه 2000 و 2010 به بعد تهیه و کارگردانی شده است
گزارش اقلیت (2002)- اکر میتونی مرا بگیر (2002) – ترمینال (2004) – جنگ دنیاها (2005) – مونیخ (2005) - ایندیانا جونز و قلمرو جمجمه بلورین (2008) – ماجرهای تن تن (2011) – اسب جنگی (2011)- لینکلن(2012) – پل جاسوس ها (2015)- غول بزرگ و مهربان (2016) – پست (2018)
 

 

 

 

 


 

ل
 

 مجموعه های سایت 7DORIM
آرشیو Archive
انطباق لحظه ها Calendar
تاریخ و فرهنگ  Culture
باع بهشت GanEden
درباره ما About Us
تماس با ما Contact Us
پاناروما ( سراسرنما) Panaroma

 

زیر مجموعه های
 تاریخ و فرهنگ
:
ARTICLE  مقالات
MOADIM  مناسبتها
PUBLICATIONS   کتب منتشر شده
LINKS  دیگر سایتها

Colloquial  گویشهای اصیل  
 

صفحه اول     صفحه مرجع  در
FaceBook با 7Dorim

ارتباط برقرار کنید

        زیر مجموعه های بخش  تصاویر:

تاریخ سازان

تاریخ به روایت تصویر

 چهره های ماندگار

 مشاهیر یهود

نماینده های یهودیان در مجلس:
عزیزاله سیمانی
سید عبدالله بهبهانی
دکتر لقمان نهورایی
شموئل حییم
مراد اریّه
جمشید کشفی
دکتر موسی برال
لطف الله حی
یوسف کهن
خسرو ناقی
دکتر منوچهر نیکروز
دکتر کورس کیوانی
دكتر منوچهر الياسي
موريس معتمد
دکتر سيامك مره صدق


روسا ی انجمن کلیمیان :
حبیب الله القانیان
مهندس عزیز دانش راد
موسی آزادگان
دكتر منوچهر الياسي
هارون یشایایی
دکتر رحمت ا... رفيع
همایون سامیح

خیراندیشان و مسولین جامعه:
فریده پوراتیان (یشایایی)
دائی یعقوب مصابند
ژاک ماهفر
روح الئه کهنیم
خلیل نهایی
عبدالله زرگریان
اسحق حکیم
آقاجان ابریشمی
صیون ابراهیمی
صالح نیکو
حاج یشوعا یحزقل یادگار
آقایقوتیئل
نورالله گبای
یوسف پیروزیان
اسحق کهن صدق
مسعود هارونیان
دکتر حشمت الله کرمانشاهچی
عبدالرحیم اعتصامی
جهانگیر بنایان
مهدی حریری طلوع
لقمان میکاییل
فرنگيس حسيديم
گاد نعيم
آقا جان شادی
استاد عزیز معمار
اسکندر میکاییل
ابراهیم موره
منوچهر کاشانیان
منصور پور اتحاد
منوچهر کوهن
شهلا جاودان
ملوک زرگریان
 

شخصیتهای مذهبی:
ملا اورشرگا
حاخام یوسف حئیم اورشرگا
حاخام یدیدیا شوفط
حاخام اوریل داویدی
حاخام یوسف حئیم همدانی کهن
حاخام نتن الی
حاخام موسي زرگري
ملا مراد آقا لر
حاخام یونس حمامی لاله زار
یدیدیا آذر احیان
اسحق بعلنث
ملا یوسف دیلمانی
حاخام یعقوب نگاری
ربای الیاهو بن حئیم
رحمان دلرحیم
موسی تاجیان
پروانه صراف
صیون حکاکیان
دیوید مختار
راب عزیزالئه نعیم

اساتید فرهنگی:
دکتر ميترا مقبوله
اردشیر بابک نیا
موسی بروخیم
فتح الئه بینا
پریچهر لوئیم ( ثانی)
فریده شبانفر
الیاس مشعل
فرج گلبان
دکترهمایون آرام
ابراهیم سعیدیان
فریبا صدیقیم
همایون ابراهیمی
دکتر منوچهر صیونیت
بقراط صفائی
الیاس اسحاقیان
شعبان شهری
امیر کهن
ناهید پیرنظر
اسحق فرهمند پور
جهانگیر صداقت فر
الهام یعقوبیان
فرشید دلشاد
منوچهر امیدوار
موسی میکاییل
شیرین دخت دقیقیان

اساتید هنری:
پرویز نی داوود
منوچهر طبری
سیما عمید
کوروش سلیمانی
سلیمان ساسون
امین امینی
ابراهیم تربتی
مژده روفه
مهین عمید
ناصر نظـریان
منوچهر بی بی یان
مینو ذهابیان (کوتال)

گوناگون:
کوروش کبیر
میرزا نورالله و میس نورالله
خیابان سیروس و خاطره آن
هیلیت نقره ئیان
ماشالئه عکاس
پشت صحنه
منطقه دوازده
کوچه هفت کنیسا
گذری از کوچه بزازها
اتوبوس خط 8
خانه ای در محله
بدل ناصرالدین شاه
راهیان هیمالیا
فرشتگان گمنام


یهودیان دیگر شهر ها:
تهران
شیراز
اصفهان
کرمان
کاشان
مشهد
رفسنجان
بوشهر
اردستان
یزد
کرمانشاه
سنندج
بروجرد
گلپایگان
ارومیه
همدان
بابُل

 

اماکن عمومی:
محله عودلاجان
بیمارستان دکتر سپیر
حمام کشوریه
سرای سالمندان یهود
مصاپزی
بهشتیه خاوران


زیارتگاه ها:
حبقوق نبي
دانیال نبی
استر و مردخای
محوطه ی پیربکران و یادبود ها
سارا بت آشر
ملا ماری
اورشرگا
موشه هلوی
گیلیارد-دماوند

کنیساها:
ابریشمی
یوسف آباد
باغ صبا
حییم
کنیسای اسحق حکیم
دانیال - لهستانی ها
گرگان
عزرا یعقوب
دروازه دولت
اتفاق
سیدخندان
زرگریان
رفیع نیا
خراسانی ها
عبدالله زاده
راه دانش
پل چوبی
عزیز خان
اتحاد - ژاله
لویان
کهن
ملا حنینا
حکیم آشر
سرای سالمندان
هارامبام
کوروش
گیشا
نصرت
اورشرگا
فخرآباد
طرشت

میقوه ها:
ابریشمی
ابریشمی - مردانه
دروازه دولت
باغ صبا
یوسف آباد


سازمان های فرهنگی اجتماعی:
انجمن کلیمیان تهران
کتابخانه انجمن کلیمیان تهران
انجمن خراسانی ها
خانه جوانان یهود تهران
سازمان بانوان یهود ایران
سازمان بانوان هاتف
مرکز پژوهش و مطالعات
سازمان زنان یهودی ایرانی در کالیفرنیای جنوبی

مدارس کلیمی:
آلیانس (اتحاد) -ژاله
موسسه فرهنگی ارت
مدارس گنج دانش (اوتصرهتورا)
گرگان گنج دانش
اتقاق
مدرسه نور صداقت
مراکز فرهنگی و مذهبی کلیمیان در جهان
سازمان پاراس
کنیسای پاراس
سازمان ایما

تصاویر خاطره انگیز:
عکسهای خاطره انگیز تهران
عکسهای خاطره انگیز شیراز
عکسهای خاطره انگیز  کاشان
عکسهای خاطره انگیز اصفهان
عکسهای خاطره انگیز مشهد
عکسهای خاطره انگیز همدان
عکسهای خاطره انگیز یزد
عکسهای خاطره انگیز کردستان
عکسهای خاطره انگیز خانوادگی

 

مجموعه تصاویر در حال گسترش می باشد.